П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 157/369/22
провадження № 51 - 1990 км 22
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_4,
суддів: ОСОБА_5, ОСОБА_6,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_7,
прокурора ОСОБА_8,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника володільця майна ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_9 на ухвалу Волинського апеляційного суду від 15 червня 2022 року про відмову в поновленні строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 02 червня 2022 року та повернення апеляційної скарги.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 02 червня 2022 року задоволено клопотання слідчого СВ РВП ГУНП у Волинській області, накладено арешт, шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування, на: бензопили "STIHL MS 250", "Foresta"; мисливську гладкоствольну рушницю "ИЖ-17", № НОМЕР_1 ; змиви з рушниці, автомобіль "Nissan Navara", без номерного знака, які були вилучені 13 травня 2022 року під час обшуку на території домогосподарства АДРЕСА_1 .
Не погоджуючись із вказаною ухвалою, 08 червня 2022 року адвокат ОСОБА_9, діючи в інтересах володільця майна ОСОБА_1, подав апеляційну скаргу на вказану ухвалу та просив поновити строк на її апеляційне оскарження.
Ухвалою Волинського апеляційного суду від 15 червня 2022 року ОСОБА_2 відмовлено в задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді суду першої інстанції через відсутність поважних причин і повернуто подану ним апеляційну скаргу.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
За змістом касаційної скарги адвокат ОСОБА_9, не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить ухвалу скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Свої вимоги адвокат мотивує тим, що суд апеляційної інстанції безпідставно повернув подану ним апеляційну скаргу у зв`язку з пропущенням строку на апеляційне оскарження, оскільки копію повного тексту ухвали слідчого судді від 02 червня 2022 року він отримав лише 08 червня 2022 року та не був обізнаний з мотивами прийнятого рішення до цього часу. Апеляційну скаргу з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді він подав поштовим зв`язком 08 червня 2022 року. Наведені обставини адвокат уважає достатніми для визнання поважними причини пропуску строку.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор уважає доводи касаційної скарги обґрунтованими, тому вона підлягає задоволенню, а ухвала Волинського апеляційного суду від 15 червня 2022 року - скасуванню з призначенням нового розгляду в суді апеляційної інстанції.
Мотиви Суду
За змістом ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПК України підставою для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, тобто таке порушення, яке згідно з вимогами ч. 1 ст. 412 КПК України перешкодило чи могло перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Статтею 24 КПК України визначено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Положення КПКУкраїни про строки регламентують їхню тривалість, порядок обчислення та наслідки закінчення цих строків. У кримінальному процесуальному законодавстві України строки встановлюються, продовжуються і поновлюються. Для правильного обчислення строку важливого значення набувають приписи правових норм, які стосуються визначення початкового моменту перебігу строку, обставин, що впливають на його перебіг, і встановлення моменту його закінчення. При визначенні початку обчислення строку важливо точно знати момент, з якого починається його перебіг.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України, якщо апеляційну скаргу подано після закінчення встановленого законом терміну й особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення строку, або суд апеляційної інстанції за заявою цієї особи не знайде підстав для його поновлення, така скарга підлягає поверненню.