1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2022 року

м. Київ

справа № 204/3673/19

провадження № 51-2794км22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_6,

суддів ОСОБА_7., ОСОБА_8.,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_9.,

прокурора ОСОБА_10.,

захисника ОСОБА_11. (у режимі відеоконференції),

розглянув касаційну скаргу адвоката Циндри Романа Андрійовича в інтересах потерпілої ОСОБА_1 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 16 червня 2022 року у кримінальному провадженні стосовно

ОСОБА_2,

ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 ), раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 13 грудня 2021 року ОСОБА_2 визнано винуватим і засуджено за ч. 2 ст. 190 КК - до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік;

На підставі ст. 75 КК ОСОБА_2 звільнено від відбуття покарання з випробуванням з іспитовим строком на 1 рік та покладено обов`язки, передбачені пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК.

Згідно з цим вироком ОСОБА_2 16 лютого 2017 року, близько 16:40, знаходячись за місцем мешкання дружини ОСОБА_3, за адресою: АДРЕСА_2, повторно, маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, шляхом зловживання довірою, а саме грошовими коштами батька його дружини ОСОБА_3 - ОСОБА_4, достовірно знаючи про те, що на пластиковій платіжній картці № НОМЕР_1 "ПриватБанк" на ім`я ОСОБА_4, знаходяться грошові кошти, користуючись відсутністю контролю ОСОБА_3 за майном, взяв карту, та в той же день, приблизно о 17:00, знаючи пін код картки, в банкоматі, розташованому за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, 154, зняв грошові кошти у розмірі 600 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "Приват Банк", які витратив на свої потреби.

Далі, 10 березня 2017 року близько 14:20, ОСОБА_2, знаходячись за місцем мешкання дружини ОСОБА_3, за адресою: АДРЕСА_2, повторно, маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами ОСОБА_5, які знаходились на рахунку останнього № НОМЕР_1 "ПриватБанк", скориставшись відсутністю контролю дружини ОСОБА_3 за майном та зловживаючи довірою останньої, взяв пластикову пенсійну картку № НОМЕР_1 "ПриватБанк", яка знаходилась на полиці у кухонній кімнаті, за вище вказаною адресою. Після чого, ОСОБА_2, знаючи пін-код від пластикової пенсійної картки ОСОБА_4, в цього ж дня близько о 14:27 здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанк", та діючи умисно, повторно, зловживаючи довірою, з корисливих мотивів, здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 104 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк" на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби.

11 березня 2017 року, близько 23:09 ОСОБА_2, повторно, маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, знаходячись за місцем мешкання ОСОБА_3, зловживаючи довірою останньої, достовірно знаючи про те, що на пластиковій платіжній картці № НОМЕР_1 "ПриватБанка" на ім`я ОСОБА_4, залишились ще грошові кошти, користуючись відсутністю контролю ОСОБА_3 за майном, діючи з корисливих мотивів, здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанка", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 102 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк", на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби.

12 березня 2017 року, близько 14:31 ОСОБА_2, знаходячись за місцем мешкання ОСОБА_3, повторно, маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами ОСОБА_4, зловживаючи довірою, достовірно знаючи про те, що на пластиковій платіжній картці № НОМЕР_1 "ПриватБанк" на ім`я ОСОБА_4, залишились ще грошові кошти, користуючись відсутністю контролю ОСОБА_3 за майном, діючи з корисливих мотивів, здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанка", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 54 гривні з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк", на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби. Цього ж дня о 15:53, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, ОСОБА_2 здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру, з якого здійснювався дзвінок № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанк", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 54 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк", на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби.

13 березня 2017 року о 08:47, ОСОБА_2, знаходячись за місцем мешкання ОСОБА_3, повторно, маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами ОСОБА_4, достовірно знаючи про те, що на пластиковій платіжній картці № НОМЕР_1 "ПриватБанка" на ім`я ОСОБА_4, залишились ще грошові кошти, користуючись відсутністю контролю з боку ОСОБА_3 за майном, зловживаючи довірою, діючи з корисливих мотивів, здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру, з якого здійснювався дзвінок № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанк", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 54 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк", на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби.

14 березня 2017 року близько 08:47 ОСОБА_2 знаходячись за місцем мешкання ОСОБА_3, повторно, маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами ОСОБА_4, достовірно знаючи про те, що на пластиковій платіжній картці № НОМЕР_1 "ПриватБанк" на ім`я ОСОБА_4, залишились ще грошові кошти, користуючись відсутністю контролю ОСОБА_3 за майном, зловживаючи довірою, діючи з корисливих мотивів, здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру, з якого здійснювався дзвінок № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанк", та здійснив транзакцію грошових коштів 32 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк", на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, цього ж дня о 10:52, знову здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру, з якого здійснювався дзвінок № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанк", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 32 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк", на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби.

Також, в цей день, о 16:35, діючи повторно, умисно, з корисливих мотивів, здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру, з якого здійснювався дзвінок № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанк", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 32 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк" на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби.

В цей день о 16:54, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру, з якого здійснювався дзвінок № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанк", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 32 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "Приват Банк", на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого залишив пластикову картку при собі, а гроші витратив на свої потреби.

Далі, 16 березня 2017 року близько 09:04 ОСОБА_2, знаходячись за місцем мешкання ОСОБА_3, продовжуючи свій намір, направлений на повторне незаконне заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами ОСОБА_4, достовірно знаючи про те що на пластиковій платіжній картці № НОМЕР_1 "ПриватБанк" на ім`я ОСОБА_4, залишились ще грошові кошти, користуючись відсутністю контролю ОСОБА_3 за майном, діючи умисно, з корисливих мотивів, здійснив дзвінок з відображенням абонентського номеру, з якого здійснювався дзвінок № НОМЕР_2 через IVR-меню "ПриватБанка", та здійснив транзакцію грошових коштів у розмірі 42 грн з картки ОСОБА_4 № НОМЕР_1 "ПриватБанк" на картку № НОМЕР_3, яка належить ОСОБА_2, після чого поклав пенсійну пластикову картку ОСОБА_4 на полицю у кухонній кімнаті, а гроші витратив на свої потреби.

Загальна сума, яка була списана з рахунку ОСОБА_4 за наслідками дій ОСОБА_2, складає 1138 грн.

Органом досудового розслідування такі дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ч. 2 ст. 190 КК, а саме заволодіння чужим майном, шляхом зловживання довірою (шахрайство), вчинене повторно.

Дніпровський апеляційний суд 16 червня 2022 року скасував вирок місцевого суду та звільнив ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 190 КК, у зв`язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності визначених п. 3 ч. 1 ст. 49 КК, а кримінальне провадження на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК закрив.

Цивільний позов потерпілої ОСОБА_1 залишив без розгляду.

Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу, і заперечення на ней

Представник потерпілої ОСОБА_12. в інтересах потерпілої ОСОБА_1 у своїй касаційній скарзі не погоджується з ухвалою суду апеляційної інстанції стосовно ОСОБА_2, вважає, що суд безпідставно закрив кримінальне провадження в зв`язку із спливом строків притягнення до кримінальної відповідальності

На його думку закриття кримінального провадження стосовно ОСОБА_2 у зв`язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності є передчасним і є таким, що увалено апеляційним судом з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, оскільки ОСОБА_2 ухилявся від слідства і суду. Так, обвинувачений під час досудового розслідування та судового розгляду оголошувався у розшук, однак суд апеляційної інстанції не перевірив вказані обставини, а тому безпідставно закрив кримінальне провадження.


................
Перейти до повного тексту