Постанова
Іменем України
23 листопада 2022 року
місто Київ
справа № 718/1161/16-ц
провадження № 61-5826св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Погрібного С. О. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Ступак О. В.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1 ,
суб`єкт оскарження - приватний виконавець виконавчого округу Чернівецької області Кондрюк Костянтин Олександрович,
заінтересована особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дьолер Буковина",
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернівецького апеляційного суду від 27 травня 2022 року, ухвалену колегією суддів у складі Половінкіної Н. Ю., Кулянди М. І., Одинака О. О.,
ВСТАНОВИВ:
І. ФАБУЛА СПРАВИ
Стислий виклад позиції заявника
ОСОБА_1 у лютому 2022 року звернулася до суду зі скаргою, у якій з урахуванням уточнень просила визнати дії приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Кондрюка К. О. (далі - приватний виконавець) щодо передачі оригіналів документів у виконавчому провадженні № 67839266, зокрема оригіналу виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області, старшому слідчому Відділу розслідування особливо тяжких злочинів Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Київській області Голубу О. В. (далі - старший слідчий), неправомірними; визнати бездіяльність приватного виконавця Кондрюка К. О. у виконавчому провадженні № 67839266 з примусового виконання зазначеного виконавчого листа неправомірною; зобов`язати приватного виконавця Кондрюка К. О. невідкладно здійснити заходи примусового виконання рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09 липня 2019 року у виконавчому провадженні № 67839266 щодо стягнення боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дьолер Буковина" (далі - ТОВ "Дьолер Буковина").
ОСОБА_1 обґрунтовувала подану скаргу тим, що постановою від 09 грудня 2021 року приватний виконавець Кондрюк К. О. відкрив виконавче провадження № 67839266 з виконання виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області.
20 січня 2022 року старший слідчий у кримінальному провадженні № 12019260110000633 вилучив оригінал виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області, який перебував на виконанні приватного виконавця Кондрюка К. О., на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 28 грудня 2021 року.
ОСОБА_1 зазначала, що дії приватного виконавця Кондрюка К. О. з передачі виконавчого провадження старшому слідчому не відповідають вимогам Закону України "Про виконавче провадження". У зв`язку з відсутністю у приватного виконавця Кондрюка К. О. оригіналу виконавчого листа суб`єкт оскарження не здійснює його примусового виконання та повідомив заявника про те, що після повернення оригіналів матеріалів виконавчого провадження він продовжить виконання судового рішення. Заявник вважала таку бездіяльність приватного виконавця Кондрюка К. О. неправомірною, оскільки виконання виконавчого листа не зупинялося.
Стислий виклад заперечень інших учасників справи
Приватний виконавець Кондрюк К. О. та ТОВ "Дьолер Буковина" заперечували проти задоволення скарги, вважаючи її безпідставною та необґрунтованою.
Стислий виклад змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою від 22 лютого 2022 року Кіцманський районний суд Чернівецької області задовольнив скаргу ОСОБА_1 .
Суд визнав неправомірними дії приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Кондрюка К. О. щодо передачі ним оригіналів виконавчого провадження № 67839266, зокрема оригіналу виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області, старшому слідчому Голубу О. В.
Визнав неправомірною бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Кондрюка К. О. у виконавчому провадженні № 67839266 з примусового виконання виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області.
Зобов`язав приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Кондрюка К. О. невідкладно здійснити заходи щодо примусового виконання рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області у виконавчому провадженні № 67839266 щодо стягнення боргу з ТОВ "Дьолер Буковина" на користь ОСОБА_1 на підставі виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області.
Задовольняючи скаргу, суд першої інстанції керувався тим, що дії приватного виконавця Кондрюка К. О. щодо передачі старшому слідчому оригіналів виконавчого провадження є неправомірними, оскільки при вилученні цих матеріалів порушено права та інтереси сторони виконавчого провадження, а саме стягувача ОСОБА_1 .
Постановою від 27 травня 2022 року Чернівецький апеляційний суд задовольнив апеляційні скарги ТОВ "Дьолер Буковина" та приватного виконавця Кондрюка К. О., ухвалу Кіцманського районного суду Чернівецької області від 22 лютого 2022 року скасував, ухвалив нове судове рішення.
Суд відмовив у задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії та бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Кондрюка К. О.
Апеляційний суд зазначив, що, задовольняючи скаргу ОСОБА_1 на дії та бездіяльність приватного виконавця, суд першої інстанції не навів мотивів та посилань на норми матеріального права, не зазначив підстав ухвалення судового рішення. Врахувавши правила частини першої статті 165 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) та частини першої статті 166 КПК України суд апеляційної інстанції виснував, що приватний виконавець Кондрюк К. О. був зобов`язаний виконати ухвалу слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 28 грудня 2021 року та надати тимчасовий доступ до оригіналів документів виконавчого провадження № 67839266 з подальшим їх вилученням, тому вимога скарги про визнання неправомірними дій приватного виконавця щодо передачі оригіналів виконавчого провадження є безпідставною. Також апеляційний суд не встановив підстав для визнання неправомірною бездіяльності приватного виконавця Кондрюка К. О. з примусового виконання виконавчого листа, оскільки, на переконання суду, приватний виконавець не може вчиняти виконавчі дії без оригіналу виконавчого листа.
Також апеляційний суд дійшов переконання про помилковість висновку суду першої інстанції щодо зобов`язання приватного виконавця невідкладно здійснити заходи з примусового виконання рішення суду, оскільки такі повноваження виконавця за своєю правовою природою є дискреційними, тому суд позбавлений процесуальної можливості зобов`язувати його вчиняти певні дії чи ухвалювати рішення.
ІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Короткий зміст вимог касаційної скарги
ОСОБА_1 27 червня 2022 року із застосуванням засобів поштового зв`язку звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Чернівецького апеляційного суду від 27 травня 2022 року, залишити в силі ухвалу Кіцманського районного суду Чернівецької області від 22 лютого 2022 року.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
ОСОБА_1 , наполягаючи на тому, що оскаржуване судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права, як підстави касаційного оскарження наведеного судового рішення визначила те, що:
- суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, зокрема положення Закону України "Про виконавче провадження" щодо порядку вчинення виконавчих дій;
- суд апеляційної інстанції не дослідив зібрані у справі докази та не надав оцінки обставинам справи про те, що виконавче провадження № 67839266 не є зупиненим, проте виконавчі дії не вчиняються, рішення суду, що набрало законної сили, не виконується.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
Відзиви на касаційну скаргу від інших учасників справи до Верховного Суду не надійшли.
ІІІ. ВІДОМОСТІ ПРО РУХ СПРАВИ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ ТА МЕЖІ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ СУДОМ
Ухвалою від 14 липня 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
За змістом правила частини першої статті 401 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) попередній розгляд справи проводиться колегією у складі трьох суддів у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом застосовані правила статті 400 ЦПК України, відповідно до яких, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 411, частиною другою статті 414 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
Критерії оцінки правомірності судових рішень визначені в статті 263 ЦПК України, відповідно до яких судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив у межах доводів касаційної скарги правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, за наслідками чого зробив такі висновки.
Обставини, встановлені в рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій
Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що Кіцманський районний суд Чернівецької області 13 листопада 2019 року видав виконавчий лист № 718/1161/16-ц про стягнення з ТОВ "Дьолер Буковина" на користь ОСОБА_1 заборгованості в розмірі 2 833 826, 81 грн, з яких 1 150 000, 00 грн - основна сума боргу; 575 000, 00 грн - штраф; 1 021 603, 32 грн - інфляційні втрати; 87 223, 49 грн - 3 % річних, та про стягнення витрат на оплату судового збору в розмірі 7 150, 00 грн.
Постановою від 09 грудня 2021 року приватний виконавець Кондрюк К. О. відкрив виконавче провадження № 67839266 з виконання зазначеного виконавчого листа.
Постановою від 23 грудня 2021 року приватний виконавець Кондрюк К. О. на підставі статті 32 Закону України "Про виконавче провадження" відклав проведення виконавчих дій з примусового виконання виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц до 10 січня 2022 року. Відкладення проведення виконавчих дій зумовлено поданням заяви боржника та наявністю двох виконавчих проваджень: № 63685343 - в Кіцманському районному відділі державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) та № 67839266 - у приватного виконавця Кондрюка К. О.
Ухвалою від 28 грудня 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва надав старшому слідчому та слідчим групи слідчих дозвіл на проведення тимчасового доступу до оригіналів документів із подальшим їх вилученням в паперовому або електронному вигляді до виконавчого листа Кіцманського районного суду Чернівецької області № 718/1161/16-ц, який знаходиться в матеріалах виконавчого провадження № 67839266, перебуває у володінні приватного виконавця Кондрюка К. О.
Згідно з додатком до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 20 січня 2022 року старший слідчий у кримінальному провадженні № 12019260110000633 вилучив виконавчий лист від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданий Кіцманським районним судом Чернівецької області, який перебував на виконанні у приватного виконавця Кондрюка К. О.
Листом від 07 лютого 2022 року № 1434 приватний виконавець Кондрюк К. О. повідомив ОСОБА_1 про те, що 20 січня 2022 року старший слідчий вилучив оригінали виконавчого провадження № 67839266 на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 28 грудня 2021 року, у зв`язку з чим немає підстав для примусового виконання виконавчого листа від 13 листопада 2019 року № 718/1161/16-ц, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області.
Право, застосоване судом
Відповідно до пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.
За статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частиною першою статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі-рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.