ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 200/9166/19-а
адміністративне провадження № К/9901/12833/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Кашпур О.В., Уханенка С.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу №200/9166/19
за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними і незаконними, скасування наказу, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року, прийняте в складі: головуючого судді Загацька Т.В., і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2020 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації), з вимогами:
визнати протиправними і незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації щодо прийняття наказу від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу";
скасувати наказ Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу".
2. На обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що дії Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації щодо винесення наказу від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу" є протиправними і незаконними, оскільки призводять до того, що позивачка не може скористатись своїм правом, яке передбачене статтею 43 Конституції України, а саме правом на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1, виданий Ворошиловським РВ УМВС України в місті Донецьку 18.07.1997, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 (том 1, а.с.11-12).
4. Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ №057652 ОСОБА_1 має другу загальну групу інвалідності (том 1, а.с.10).
5. Наказом директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 14.02.2019 №02-10/18-ос/205-19 "Про накладання дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1" на позивачку накладено дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби за вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини другої статті 65 Закону України "Про державну службу", у вигляді порушення Присяги державного службовця; звільнено позивачку з посади завідувача сектором моніторингу впровадження процесів децентралізації в сфері соціального захисту населення відділу моніторингу соціальних програм Управління соціально трудових відносин та соціального діалогу з 14.02.2019 за вчинення дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення, відповідно до пункту 4 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" (том 1, а.с.30).
6. Наказом Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу" оголошено конкурс на зайняття вакантних посад державної служби: заступника начальника відділу обслуговування пільгових категорій громадян; заступника начальника відділу організації оздоровлення та відпочинку санаторно-курортного лікування, завідувача сектору соціального діалогу, завідувача сектору організації санаторно-курортного лікування пільгової категорії громадян, головного спеціаліста відділу моніторингу соціальних програм, головного спеціаліста відділу організації надання соціальних послуг стаціонарними закладами та перевірочної роботи діяльності підвідомчих установ; а також затверджено умови проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії "Б", "В" (том 1, а.с.5).
7. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2019 в справі №200/3099/19-а визнано протиправним і скасовано наказ директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації "Про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1" від 14.02.2019 №02-10/18-ос/205-19. Поновлено ОСОБА_1 на посаді завідуючого сектора моніторингу впровадження процесів децентралізації в сфері соціального захисту населення відділу моніторингу соціальних програм Управління соціально-трудових відносин та соціального діалогу Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації. Стягнуто з Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації середній заробіток за час вимушеного прогулу з 15.02.2019 по день ухвалення рішення в сумі 80 023,68 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (том 1, а.с.31).
8. Пунктами 1 і 3 наказу Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 11.07.2019 №02-09/88/203-19 "Про виконання рішення суду від 11.07.2019 в справі 200/3099/19" вирішено: на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2019 в справі №200/3099/19-а тимчасово ввести в структуру Департаменту посаду завідуючого сектора моніторингу впровадження процесів децентралізації в сфері соціального захисту населення відділу моніторингу соціальних програм Управління соціально-трудових відносин та соціального діалогу Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації; поновити ОСОБА_1 на посаді завідуючого сектора моніторингу впровадження процесів децентралізації в сфері соціального захисту населення відділу моніторингу соціальних програм Управління соціально-трудових відносин та соціального діалогу Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації (том 1, а.с.101-102).
9. ОСОБА_1 попереджено про її вивільнення із займаної посади 12.07.2019 згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), у зв`язку з упорядкуванням структури Департаменту соціального захисту населення відповідно до наказу директора від 02.05.2019 №02-09/53/203-19, запропоновано наявні вакантні посади та проінформовано про оголошення конкурсу (том 1, а.с.32). Із зазначеним попередженням позивачка ознайомлена 12.07.2019, що підтверджується її особистим підписом на повідомленні.
10. ОСОБА_1 15.07.2019 звернулася до конкурсної комісії Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації із заявами, в яких просила допустити її до участі в конкурсі на зайняття посади завідувача сектору соціального діалогу, заступника начальника відділу організації оздоровлення та відпочинку, санаторно-курортного лікування (том 1, а.с.108-109).
11. Наказом директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 17.07.2019 №02-09/92/203-19 "Про виправлення технічної помилки" наказано, зокрема, додаток до наказу директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 11.07.2019 №02-09/88/203-19 "Про виконання рішення суду від 11.07.2019 в справі №200/3099/19" викласти в новій редакції (том 1, а.с.104-105).
12. Наказом директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 02.09.2019 №02-09/111/203-19 "Про внесення змін до наказу від 11.07.2019 №02-09/88/203-19", у зв`язку з виявленням технічної помилки внесено зміни до наказу від 11.07.2019 №02-09/88/203-19, яким пункт 1 викладено у такій редакції: "На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2019 в справі №200/3099/19-а ввести в структуру Департаменту посаду завідуючого сектора моніторингу впровадження процесів децентралізації в сфері соціального захисту населення відділу моніторингу соціальних програм Управління соціально-трудових відносин та соціального діалогу Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації" (том 1, а.с.106).
13. Наказом директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 16.09.2019 №02-09/118/203-19 "Про внесення змін до наказу від 11.07.2019 №02-09/88/203-19", у зв`язку з виявленням технічної помилки внесено зміни до наказу від 11.07.2019 №02-09/88/203-19, яким пункт 1 доповнено словами "і штатний розпис" і викладено у такій редакції: "На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2019 в справі №200/3099/19-а ввести в структуру і штатний розпис Департаменту посаду завідуючого сектора моніторингу впровадження процесів децентралізації в сфері соціального захисту населення відділу моніторингу соціальних програм Управління соціально-трудових відносин та соціального діалогу Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації" (том 1, а.с.107).
14. Конкурсною комісією Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації 14.08.2019 були визначені переможці конкурсу, призначеного наказом Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу". Такі особи були призначені на відповідні посади на підставі наказів від 02.09.2019 №02-10/108-ОС/205-19, №02-10/105-ОС/205-19, №02-10/107-ОС/205-19, №02-10/106-ОС/205-19, від 05.09.2019 №02-10/109-ОС/205-19 (том 1, а.с.110-114).
15. Позивачка звернулась до суду з цим позовом оскільки вважає, що запропоновані їй 12.07.2019 посади є прихованим покаранням, а також станом на 12.07.2019 у відповідача були вакантні посади категорії "Б", які не були їй запропоновані і на заняття яких, відповідно до спірного наказу від 03.07.2019№02-09/87/203-19, було оголошено конкурс.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
16. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2019, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
17. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що наказ Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу" прийнято відповідно до законодавства та в межах наданих повноважень. При цьому, суди попередніх інстанцій констатували, що позивачку було допущено до участі в оголошеному конкурсі на заміщення вакантних посад. Проте за результатами конкурсу відповідачем прийняті накази від 02.09.2019 №02-10/108-ОС/205-19, №02-10/105-ОС/205-19, №02-10/107-ОС/205-19, №02-10/106-ОС/205-19, від 05.09.2019 №02-10/109-ОС/205-19, згідно з якими на посади, щодо яких був оголошений конкурс, призначені ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 . Оскаржуваний наказ є актом індивідуальної дії, який вичерпав юридичну силу шляхом видання відповідних наказів від 02.09.2019 №02-10/108-ОС/205-19, №02-10/105-ОС/205-19, №02-10/107-ОС/205-19, №02-10/106-ОС/205-19, від 05.09.2019 №02-10/109-ОС/205-19, а тому не може бути скасований.
ІV. Провадження в суді касаційної інстанції
18. 15.05.2020 до Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2019 і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020.
19. У касаційній скарзі скаржниця, не погоджуючись із рішенням судів попередніх інстанцій, просить їх скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права та ухвалити нове, яким задовольнити позов повністю.
20. Скаржниця зазначає, що, знаючи про факт розгляду судової справи щодо поновлення її на посаді, відповідач приймає рішення про проведення конкурсу на усі вакантні посади категорії "Б", які їй могли бути запропоновані в майбутньому. Скаржниця наголошує, що після поновлення її на посаді на виконання рішення суду та попередження про вивільнення відповідач запропонував їй посади нижчі ніж ту, які вона займала, а саме категорії "В". Скаржниця вважає, що відповідач повинен був внести зміни до наказу від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу" та виключити одну з вакантних посад категорії "Б", запропонувавши її позивачці. На думку скаржниці, запропоновані відповідачем посади лише категорії "В" є прихованим покаранням.
21. Скаржниця наголошує, що висновок судів попередніх інстанцій про неможливість оскарження актів індивідуальної дії органів державної влади суперечить приписам статті 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), статті 30 Закону України "Про державну службу". Також зазначає, що в матеріалах справи відсутній наказ "Про утворення конкурсної комісії", що унеможливлює однозначно зробити висновок, що конкурсна комісія, яка проводила конкурс відповідно до наказу відповідача від 03.07.2019 №02-09/87/203-19 "Про оголошення конкурсу" та визначала переможців цього конкурсу, виконала в повному обсязі свою мету, а тим паче припинила своє існування.
22. За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Радишевській О.Р., суддям Кашпур О.В., Уханенку С.А.
23. Ухвалою Суду від 09.07.2020 відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
24. Від відповідача надійшли заперечення на касаційну скаргу позивачки, в яких він наполягає на безпідставності останньої, просить у її задоволенні відмовити і залишити оскаржувані судові рішення без змін.
V. Джерела права та акти їхнього застосування
25. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.