ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2022 року
м. Київ
Справа № 910/866/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючого - Пєскова В. Г.,
суддів: Банаська О. О., Картере В. І.,
за участю секретаря судового засідання Багнюка І. І.,
за участю представників:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп" - Пата С.П.,
Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" - Логвиненко О.С.,
Приватного акціонерного товариства "F&C Realty" - Лакусти О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп" за вх. № 2919/2022
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.06.2022
у складі колегії суддів: Сотнікова С.В., Остапенка О.М., Полякова Б.М.
у справі за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімреактив"
до Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+"
про банкрутство,
ВСТАНОВИВ:
Вступ.
1. На розгляд суду поставлено питання наявності передумов для визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури.
Хронологія подій та опис обставин, встановлених судами.
2. У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 910/866/20 про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" (далі - ПрАТ "Ініціатор+").
3. 22.06.2020 ухвалою Господарського суду міста Києва відкрито провадження у справі № 910/866/20 про банкрутство ПрАТ "Ініціатор+"; визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімреактив" до ПрАТ "Ініціатор+" в розмірі 3 573 163,16 грн (3 068 500 грн - основна заборгованість, 504 663,16 грн - пеня); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном ПрАТ "Ініціатор+"; оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ПрАТ "Ініціатор+"; призначено розпорядником майна ПрАТ "Ініціатор+" арбітражного керуючого Жулінського Володимира Борисовича; вчинено інші процесуальні дії.
Подання заяви (клопотання) до суду.
4. 11.02.2022 до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фін-Інвест" (далі - ТОВ "Фінансова компанія "Фін-Інвест") про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Кудляка Є.В.
Розгляд справи судами.
5. 14.02.2022 ухвалою Господарського суду міста Києва у справі № 910/866/20, серед іншого, замінено кредитора - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фін-Інвест" правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп" на суму 162 829 686,70 грн, з яких 4 204 грн - вимоги першої черги, 162 825 482,70 грн - вимоги четвертої черги.
6. 14.02.2022 постановою Господарського суду міста Києва у справі № 910/866/20, серед іншого, припинено процедуру розпорядження майном боржника, припинено повноваження розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Жулінського Володимира Борисовича, визнано банкрутом Приватне акціонерне товариство "Ініціатор+", відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" арбітражного керуючого Кудляка Євгена Васильовича.
7. Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що зі звітів розпорядника майна Жулінського В.Б. від 15.03.2021 та від 19.03.2021 про хід виконання процедури розпорядження майном вбачається виявлення розпорядником майна за результатами проведеної інвентаризації майна та вжитих заходів з виявлення активів боржника недостатність майна (активів) боржника для погашення кредиторської заборгованості. Так на балансі ПрАТ "Ініціатор+" наявні наступні активи: житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості, який розташовано за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 34; нежитлові приміщення № 1-26, які розташовані за адресою: м. Київ, Кловський узвіз, 7; лічильник електричної енергії трифазний прямого ввімкнення; лічильник електричної енергії трифазний напівпрямого ввімкнення (виробник Україна), загальною оціночною вартістю 189 020 000 грн), яка значно менша від обсягу заявлених вимог кредиторів у розмірі 368 841 552,40 грн.
Згідно з висновком, зробленим розпорядником майна, за результатами аналізу фінансової, господарської, інвестиційної діяльності та щодо наявності ознак дій з фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства та дій з приховування банкрутства Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" фінансовий стан боржника характеризується ознаками неплатоспроможності та задоволення визнаних судом вимог кредиторів можливе шляхом застосування ліквідаційної процедури.
Судом першої інстанції встановлено, що протягом процедури розпорядження майном боржника розпорядником майна арбітражним керуючим Жулінським В.Б. не здійснено належних заходів щодо відновлення платоспроможності боржника. Із наявного звіту вбачається, що інвестор для здійснення санації боржника відсутній, план санації не розроблявся, оцінка майна боржника розпорядником майна не проведена, суду не надано розширеного звіту за наслідками процедури розпорядження майном із долученням запитів до державних органів, установ та організацій, направлених з метою пошуку майна Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+", та відповідей на них.
Врахувавши викладені вище обставини, а також той факт, що були виконані всі необхідні умови процедури розпорядження майном, складено реєстр заявлених вимог кредиторів, створено комітет кредиторів, подано клопотання щодо введення процедури ліквідації, відсутні пропозиції щодо санації боржника, місцевий господарський суд дійшов висновку щодо необхідності введення процедури ліквідації та визнання боржника банкрутом.
8. 30.06.2022 постановою Північного апеляційного господарського суду скасовано постанову Господарського суду міста Києва від 14.02.2022 у справі № 910/866/20, а справу про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" направлено до Господарського суду міста Києва для подальшого розгляду.
9. Суд апеляційної інстанції зазначив, що зі звіту розпорядника майна вбачається, що боржник є власником нерухомого майна, вартість якого може бути значною. Втім, оцінки ринкової вартості належного боржнику майна в межах даної справи проведено не було, що унеможливлює зробити беззаперечний висновок про перевищення пасивів боржника над його активами, а відтак і доведеність обставин недостатності його майна для задоволення вимог кредиторів, що є необхідною підставою для визнання боржника банкрутом.
Без встановлення фінансового стану боржника, наявності чи відсутності майнових активів у нього, за рахунок яких можна продовжити виробничу діяльність з метою погашення кредиторської заборгованості, без перевірки можливості застосування до боржника іншої, ніж ліквідація, судової процедури, висновок про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури є передчасним, адже таке рішення повинно прийматися за наявності належних та допустимих доказів про відсутність можливості відновити платоспроможність боржника та погасити вимоги кредиторів не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.
Проте у порушення вимог Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), вирішуючи питання про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, місцевий господарський суд належним чином не перевірив майновий стан боржника, дані про його активи та не перевірив, які саме дії вчинено розпорядником майна для виявлення майна та майнових активів боржника, констатувавши лише, що оцінка майна боржника розпорядником майна не проведена, суду не надано розширеного звіту за наслідками процедури розпорядження майном із долученням запитів до державних органів, установ та організацій, направлених з метою пошуку майна Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+", та відповідей на них. Тобто в даному випадку судом встановлені обставини, що свідчать про неповноту вчинення розпорядником майна дій, які передбачені статтею 44 КУзПБ.
10. Крім того, у суді першої інстанції було розглянуто клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фін-Інвест" про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Кудляка Є.В., яке надійшло до суду лише 11.02.2022.
Тобто, суд першої інстанції в порушення статті 120 ГПК України не повідомив сторони про розгляд в судовому засіданні питання за клопотанням Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фін-Інвест" про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
А. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу.
11. 06.07.2022 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп" (далі - ТОВ "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп"), в якій скаржник просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.06.2022 та залишити без змін постанову Господарського суду міста Києва від 14.02.2022 у справі № 910/866/20.
12. Обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження, ТОВ "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп" вказано, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано положення частини третьої статті 39, частини другої статті 44, частин першої, третьої, четвертої статті 49 КУзПБ та частини четвертої статті 205 ГК України без урахування висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 12.10.2021 у справі № 916/3619/19, від 22.04.2021 у справі № 918/420/19, від 29.07.2021 у справі № 913/401/20.
13. Водночас, скаржник звертає увагу суду касаційної інстанції на те, що суд апеляційної інстанції не врахував сплив граничних строків процедури розпорядження майном та не спростував висновок суду першої інстанції про неспроможність боржника погасити вимоги кредиторів у процедурі іншій, ніж ліквідаційній.
Б. Доводи, викладені у відзивах на касаційну скаргу.
14. До Верховного Суду надійшли відзиви на касаційну скаргу ТОВ "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп" за вх. № 2919/2022 від Приватного акціонерного товариства "F&C Realty" та ПрАТ "Ініціатор+", в яких наведені прохання відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити без змін оскаржену постанову суду апеляційної інстанції.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
А. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої й апеляційної інстанцій.
А. Щодо суті касаційної скарги.
15. Заслухавши присутніх у судовому засіданні учасників справи, розглянувши матеріали справи, здійснивши перевірку правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
16. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, згідно зі статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
17. В оскарженій постанові суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що, вирішуючи питання про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, місцевий господарський суд належним чином не перевірив майновий стан боржника, дані про його активи та не перевірив, які саме дії вчинено розпорядником майна для виявлення майна та майнових активів боржника. Крім того, суд першої інстанції в порушення статті 120 ГПК України не повідомив сторони про розгляд в судовому засіданні питання за клопотанням Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фін-Інвест" про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора.
18. Судова колегія погоджується з цим висновком суду апеляційної інстанції з огляду на таке.
19. Відповідно до частини першої статті 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
20. Відповідно до частини першої статті 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.