ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 910/10421/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Селіваненка В.П. (головуючий), Бенедисюка І.М. і Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Ковалівської О.М.,
представників учасників справи:
позивача - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Верховинна, 41" - не з`яв.,
відповідача - приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" - не з`яв.,
розглянувши заяву приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" (далі - Товариство)
про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат
у справі № 910/10421/21
за касаційною скаргою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Верховинна, 41" (далі - ОСББ)
на рішення господарського суду міста Києва від 23.09.2021,
додаткове рішення господарського суду міста Києва від 19.10.2021 та
постанову Північного апеляційного господарського суду від 25.05.2022
за позовом ОСББ
до Товариства
про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позов було подано про зобов`язання Товариства взяти за розрахункові вузли обліку та відповідні точки вимірювання на комерційній межі (на межі балансової належності) у будинку за адресою: вул. Верховинна, 41 у місті Києві (далі - Будинок) відповідно до технічного рішення від 04.09.2013 (зі змінами від 13.05.2014) шляхом внесення відповідних змін до додатку №3 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 01.04.2020.
Рішенням господарського суду міста Києва від 23.09.2021 у позові відмовлено.
Додатковим рішенням господарського суду міста Києва від 19.10.2021: задоволено заяву Товариства про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу; стягнуто з ОСББ на користь Товариства судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 12 000 грн.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 25.05.2022 зазначені рішення та додаткове рішення місцевого господарського суду залишено без змін.
У касаційній скарзі до Верховного Суду ОСББ просило: скасувати оскаржувані рішення, додаткове рішення та постанову попередніх судових інстанцій з даної справи; ухвалити нове рішення, яким: позовні вимоги задовольнити, зобов`язати Товариство взяти за розрахункові вузли обліку та відповідні точки вимірювання на комерційній межі (на межі балансової належності) у Будинку відповідно до технічного рішення шляхом внесення відповідних змін до додатку № 3 договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 01.04.2020; стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір та всі понесені судові витрати.
Постановою Верховного Суду від 01.11.2022 касаційну скаргу ОСББ залишено без задоволення, а рішення господарського суду міста Києва від 23.09.2021, додаткове рішення господарського суду міста Києва від 19.10.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 25.05.2022 зі справи № 910/10421/21 - без змін.
До прийняття згаданої постанови судом касаційної інстанції Товариство у відзиві на касаційну скаргу просило здійснити розподіл судових витрат, понесених у суді касаційної інстанції, вказуючи, що попередня (орієнтовна) сума судових витрат на професійну правничу допомогу, які понесені відповідачем, становить 10 000 грн.
03.11.2022 Товариство подало до Касаційного господарського суду клопотання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, в якому просило долучити до матеріалів справи № 910/10421/21 докази понесених судових витрат та стягнути з позивача на користь відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10 000 грн.
В обґрунтування даного клопотання Товариство зазначає, що 15.04.2020 між адвокатським об`єднанням "Перший радник" (виконавець) та Товариством (клієнт) укладено договір про надання правової допомоги № 308-20 (далі - Договір), за умовами якого клієнт надає виконавцю право, а виконавець приймає на себе обов`язки здійснювати всі дії від імені і в інтересах клієнта в процесі кримінального, цивільного, адміністративного та господарського судочинства, виконавчого провадження, під час досудового слідства та у відносинах з органами державної виконавчої влади. Для цього виконавець має право бути представником клієнта в органах державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, перед державними і недержавними підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності, нотаріусами, адвокатами, фізичними особами, суб`єктами підприємницької діяльності, правоохоронними, контролюючими органами, органами внутрішніх справ, а також у судових органах України будь-якої ланки з усіма необхідними для того повноваженнями, які надано законом з питань, пов`язаних із захистом прав клієнта. Товариству були надані певні правові послуги, пов`язані зі справою № 910/10421/21, а вартість надання правової допомоги за даним договором складає 10 000 грн. Крім того, відповідачем надано акт від 02.11.2022 № 110 до Договору з детальним описом наданих послуг.
Відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність":
- договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (стаття 1);
- гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30).
Норми Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачають таке:
стаття 15:
- суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо;
стаття 16:
- учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом;
стаття 123:
- судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду;
стаття 126:
- витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
частини п`ята та восьма статті 129:
- під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись;
- розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду;
пункт 3 частини першої статті 244:
- суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.