ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2022 року
м. Київ
справа №420/3405/21
провадження № К/9901/37800/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року (головуючий суддя Стас Л.В., судді Турецька І.О., Шеметенко Л.П.)
у справі № 420/3405/21
за позовом ОСОБА_1
до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У березні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 25 лютого 2021 року "Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства" в частині відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, наступним громадянам: ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею по 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок несформованих земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за межами населеного пункту с. Глибочок Подільського району, Одеської області у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України, позначені на Публічній кадастровій карті: Район: Котовський КОАТУУ: 5122980400 Зона: 01 Квартал: 004 Область: Одеська, які мають межі з земельними ділянками кадастровий номер 5122980400:01:004:0261, 5122980400:01:004:0270, 5122980400:01:004:0250;
- встановити судовий контроль виконання судового рішення шляхом зобов`язання Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати звіт до Одеського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення по справі;
- стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Куяльницької сільської ради судові витрати за подання правничої допомоги в сумі 5000 грн.
2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року позов задоволено повністю.
3. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 -відмовлено.
4. Позивач із вказаним судовим рішенням суду апеляційної інстанції не погодився, тому звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, натомість, залишити в силі рішення суду першої інстанції.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 02 лютого 2021 року ОСОБА_1 подав до Куяльницької сільської ради заяву - запит на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею по 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок несформованих земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за межами населеного пункту с. Глибочок Подільського району, Одеської області у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України, позначені на Публічній кадастровій карті: Район: Котовський КОАТУУ: 5122980400 Зона: 01 Квартал: 004 Область: Одеська, які мають межі з земельними ділянками кадастровий номер 5122980400:01:004:0261, 5122980400:01:004:0270, 5122980400:01:004:0250.
6. У відповідь на запит на інформацію позивач отримав лист від 08 лютого 2021 року № 02-29/13-із, у якому зазначено, що відповідач надіслав запит до Відділу у Подільському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо категорії, правового стану та кількісних і якісних характеристик.
7. Головне управління Держгеокадастру в Одеській області 09 лютого 2021 року за № 2/378-21 надало позивачу відповідь про надання інформації, згідно з якою:
- земельна ділянка орієнтовною площею - 4.000 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області (за межами села Глибочок) відноситься до земель державної власності. Категорія земель - землі призначення, угіддя - рілля;
- земельна ділянка орієнтовною площею - 1,7800 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району, Одеської області (за межами села Глибочок) відноситься до земель державної власності. Категорія земель - землі сільськогосподарської о призначення, угіддя - рілля;
- земельна ділянка орієнтовною площею - 1,7300 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району, Одеської області (за межами села Глибочок), відноситься до земель державної власності. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, угіддя- рілля;
- земельна ділянка орієнтовною площею - 3,1685 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району, Одеської області (за межами села Глибочок), відноситься до земель колективної власності колишнього КСП "Перемога". Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, угіддя-рілля;
- земельна ділянка орієнтовною площею - 3,7007 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району, Одеської, області (за межами села Глибочок), відноситься до земель колективної власності колишнього КСП "Перемога". Категорія земель - землі сільськогосподарського призначений, угіддя-рілля;
- земельна ділянка орієнтовною площею - 3,1425 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району. Одеської області (за межами села Глибочок), відноситься до земель колективної власності колишнього КСП "Перемога". Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля.
Земельні ділянки не внесені до автоматизованої системи Державного земельного кадастру.
8. 25 лютого 2021 року Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області прийняла рішення №795-VIII "Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства", в якому пунктом 1 вирішила відмовити у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, наступним громадянам: зокрема, ОСОБА_1 ..
9. Не погоджуючись з зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що жодної з наведених у частині 7 статті 118 ЗК України підстав для відмови позивачу у наданні дозволу відповідач в оскаржуваному рішенні не конкретизував, лише процитувавши вказану норму закону, без зазначення того, в чому саме полягає: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
11. Суд апеляційної інстанції з таким висновком не погодився, вважав, що позивач має можливість отримати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства, із земель державної або комунальної власності сільськогосподарського призначення, однак за умови, якщо такого права він не використав раніше.
12. Колегія суддів врахувала, що з листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 09 лютого 2021 року за № 2/378-21 вбачається, що запитувані позивачем земельні ділянки, не відносяться до земель комунальної власності, та відповідач не є компетентним органом щодо їх розпорядження.
Наведені обставини свідчать про те, що місце розташування бажаної до відведення земельної ділянки не відповідає містобудівній документації, земельна ділянка не є вільною.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
13. Скаржник у касаційній скарзі посилається на те, що суд апеляційної інстанції під час вирішення спору не врахував висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 09 січня 2020 року у справі № 812/1264/17 в частині того, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно- територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
14. На думку позивача, суд апеляційної інстанції ґрунтує своє рішення на припущеннях, стверджуючи, що з листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 09 лютого 2021 року за № 2/378-21 вбачається, що запитувані позивачем земельні ділянки, не відносяться до земель комунальної власності, та відповідач не є компетентним органом щодо їх розпорядження, а наведені обставини свідчать про те, що місце розташування бажаної до відведення земельної ділянки не відповідає містобудівній документації, земельна ділянка не є вільною, та про те, що ймовірно, є перешкоди для надання дозволу на розробку проекту землеустрою, які повинні бути з`ясовані під час розгляду заяви позивача.
15. Позивач з посиланням на практику Верховного Суду, висловлену у постановах від 24 грудня 2019 року у справі № 823/59/17, від 02 липня 2020 року у справі № 825/2228/18, вважає, що повноваження відповідача не є дискреційними і тому суд першої інстанції обрав вірний спосіб захисту порушеного права.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
17. Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (по тексту - ЗК України) та Законом України "Про землеустрій".
18. За змістом частин 1 - 3 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
19. У статті 121 ЗК передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (пункт "б" частини 1), для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара (пункт "в" частини 1).
20. Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
21. Зі змісту частини 6 статті 118 ЗК України слідує, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.