ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 520/11571/19
адміністративне провадження № К/9901/14584/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенко М.М.
розглянувши у порядку письмового провадження справу в касаційній інстанції справу
за позовом Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Комунального підприємства "Харківводоканал", третя особа -Харківська міська рада, про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків, за зустрічним позовом Комунального підприємства "Харківводоканал" до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків третя особа - Харківська міська рада, про зобов`язання утриматись від вчинення дій, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року (прийняте в складі: головуючого судді Білова О.В.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2021 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Перцової Т.С., суддів Жигилія С.П., Присяжнюк О.В.)
УСТАНОВИВ;
І. Суть спору
1. 31.10.2019 Офіс великих платників податків ДПС (надалі - Офіс ДПС, позивач за первісним позовом, контролюючий орган) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Харківводоканал" (надалі КП "Харківводоканал", підприємство, відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Харківської міської ради, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просив суд стягнути податковий борг у розмірі 180 968 296,75 грн. з відкритих рахунків у банках КП Харківводоканал.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги податковий орган зазначив, що станом на 07.09.2020, з урахуванням часткового погашення боргу за рахунок вилучення готівкових коштів, зарахування стягнутих безготівкових коштів та перерахувань Міністерством фінансів України, за КП "Харківводоканал" рахується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 180 968 296,75 грн., який виник 30.05.2016 у зв`язку з несплатою поточних грошових зобов`язань самостійно задекларованих платником податків та донарахувань за актами перевірок. У зв`язку з чим, підприємству, відповідно до вимог ст. 59 Податкового кодексу України (далі ПК України), в автоматичному режимі сформовано та вручено податкову вимогу від 07.06.2016 №7-17. Однак, враховуючи, що вказаний податковий борг відповідачем не сплачено в повному обсязі, позивач вважає, що, в силу присів пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, у нього виникло право на стягнення податкового боргу з відкритих у банках рахунків платника податків.
3. 28.02.2020 від представника відповідача - Комунального підприємства Харківводоканал надійшла зустрічна позовна заява про зобов`язання Офісу великих платників податків ДПС утриматись від застосування будь-яких заходів примусового стягнення податкового боргу КП "Харківводоканал" з податку на додану вартість у сумі 184501180,94 грн за період з 01.01.2017 по 30.09.2019 до погашення узгодженої суми заборгованості з різниці в тарифах на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, які надані КП "Харківводоканал" населенню у сумі 325964137,34 грн.
4. Обґрунтовуючи своєї позиції КП "Харківводоканал" зазначило, що за правовою позицією Верховного Суду у справі №820/899/17 процедура стягнення податкового боргу з КП "Харківводоканал" регламентована приписами ст. 96 ПК України, а не ст.95 ПК України, в порядку якої звернувся контролюючий орган з цим позовом. Крім того, навіть у разі застосування статті 95 ПК України стягнення може бути здійснено виключно з рахунків у банках, а не з тих, які зазначені в позові, та відкриті в органах Державної казначейської служби України. Указує, що неможливість погашення вказаного податкового боргу в добровільному порядку обумовлена наявністю збитків від бездіяльності державних органів щодо встановлення тарифів в частині зволікання з прийняттям рішення про встановлення тарифу для КП "Харківводоканал" на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на 2019 рік, що підтверджується постановою Другого апеляційного адміністративного суду у справі № 520/1519/19 від 09.06.2020, якою суд зобов`язав Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відшкодувати КП "Харківводоканал" збитки за провадження господарської діяльності протягом І кварталу 2019 року на підставі тарифів 2018 року у розмірі 62004,0 тис. грн., та неприйняттям Міністерства фінансів України рішення про перерахування субвенції згідно з розподілом відповідно до Договорів про проведення взаєморозрахунків до постанови КМУ від 18.05.2017 р. №332 від 27.06.2017р. №3-21/з, від 13.11.2017 р. №36-21/з, від 13.11.2017 р. №39-21/з, від 13.11.2017 р. №41-21/з, від 17.11.2017 р. №38-21/з, від 19.12.2017 р. №51-21/з. КП "Харківводоканал" вважає, що погашення грошовими коштами податкового боргу КП "Харківводоканал" з податку на додану вартість, який виник через державне регулювання господарської діяльності підприємства та відсутність своєчасного відшкодування збитків з різниці в тарифах, в умовах першочергового обов`язку надання безперебійних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, фактично є перекладенням тягаря публічної недбалості регулятора у сфері комунальних послуг на КП "Харківводоканал", як платника податку.
5. Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2020 прийнято зустрічну позовну заяву КП "Харківводоканал" та об`єднано вимоги зустрічного позову для спільного розгляду з первісним позовом Офісу великих платників податків ДПС до Комунального підприємства "Харківводоканал", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Харківська міська рада про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
6. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року у задоволенні первісного адміністративного позову та зустрічного позову відмовлено.
7. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2021 року змінено рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 по справі № 520/11571/19, викладено мотивувальну частину рішення в редакції цієї постанови.
7.1. У іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року по справі № 520/11571/19 залишено без змін.
8. Відмовляючи у задоволені первісного адміністративного позову суд першої інстанції зазначив що Офіс великих платників податків ДПС обрав неналежний спосіб захисту щодо порядку погашення податкового боргу КП "Харківводоканал", передбаченого статті 95 ПК України. Також зазначив, що дії фіскального органу з примусового стягнення грошових коштів з рахунків підприємства не можуть уважатися обґрунтованими, в умовах коли така заборгованість виникла в результаті державного регулювання господарської діяльності відповідача, за результатами якого сама держава має заборгованість перед підприємством, з чим погодився суд апеляційної інстанції. Разом з цим, суд апеляційної інстанції зазначив, що помилковим є врахування судом першої інстанції при вирішенні справи Сертифікату Харківської торгово-промислової палати, яким засвідчено настання форс-мажорних обставин у вигляді бездіяльності органів державної влади в частині неприйняття нормативно-правового акту про визначення джерела для відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та неперерахування виділених сум субвенції, оскільки в силу ПК України такі обставини не віднесені законодавцем до обставин непереборної сили.
8.1. Відмовляючи у задоволенні зустрічного позову, мотиви якого збігаються з доводами заперечень проти первісного позову, суд першої інстанції, надаючи оцінку належності обраного КП "Харківводоканал" способу захисту за зустрічним позовом, ураховуючи висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 17.07.2019 у справі № 804/13013/14, зазначив про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на те, що позивачем невірно обрано спосіб захисту (на його думку) порушених прав, оскільки правомірність дій контролюючого органу щодо стягнення з Комунального підприємства сум податкового боргу підлягає дослідженню під час розгляду справи за позовом контролюючого органу про стягнення з Комунального підприємства відповідних сум податкового боргу. У цій частині рішення суду першої інстанції не оскаржувалось.
ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
9. 23 квітня 2021 року податковий орган не погодившись із судовими рішеннями, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звернулося з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
9.1. Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги відповідач зазначає, що підставою касаційного оскарження судових рішень є пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме неправильне застосування судами попередніх інстанцій пунктів 95.1 та 95.5 статті 95 ПК України без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 28.02.2018 у справі №813/2851/17, від 07.04.2015 по справі №21-104а15, від 28.02.2019 у справі № 240/4054/19, від 04.04.2019 справа №816/2436/16, від 24.10.2019 справа № 826/2735/13-а, від 11.09. 2020 року справа №826/15776/15, від 20.12.2019 року справа №826/19486/15, від 11.09.2019 року справа №826/8951/15, від 26.12.2018 року справа №810/3735/15, від 6.11.2018 року справа №807/903/15, від 23.01.2018року справа № 2а- 16464/12, від 19.03.2021 справа № 240/4034/19, від 21.05.2019 справ № 805/6995/13-а, від 28.02.2018року справа №813/2851/17.
9.2. На думку скаржника, судами попередніх інстанцій не врахована судова практика погашення податкового боргу комунального підприємства, яка передбачає здійснення заходів, визначених у статті 95 ПК України, а тільки потім, якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то податковий орган вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України.
10. На адресу Верховного Суду надійшов відзив підприємства на касаційну скаргу позивача, відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій без змін.
11. 21 травня 2021 року справа №520/11517/19 надійшла на адресу Верховного Суду.
IV. Установлені судами фактичні обставини справи
12. Суди попередніх інстанцій установили, що Комунальне підприємство "Харківводоканал" (код ЄДРПОУ - 03361715) зареєстроване у встановленому законом порядку Виконавчим комітетом Харківської міської ради як юридична особа та перебуває на обліку в Харківському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби як платник податків.
13. Згідно з п.п. 1.2., 1.3 Розділу І Статуту Комунального підприємства "Харківводоканал", затвердженого заступником директора Департаменту економіки та комунального майна - начальником Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради та погоджено директором Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, КП "Харківводоканал" належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова.
14. Засновником підприємства є Харківська міська рада. Власником підприємства є територіальна громада м. Харкова в особі Харківської міської ради.
15. Підприємство як юридична особа, має відокремлене майно, яке передане йому засновником на праві господарського відання, самостійний баланс, поточні, валютні, та інші рахунки в установах банків, знак для товарів та послуг, фірмовий знак, круглу печатку та кутовий штамп зі своєю назвою та ідентифікаційним кодом (п.2.3 Статуту).
16. Майно Підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.(п. 5.1 Статуту).
17. Майно підприємства знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Харкова та закріплюється за підприємством на праві господарського відання. Основні фонди передаються підприємству власником на підставі відповідного договору укладеного з Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (п. 5.2. Статуту).
18. Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочностей розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених чинним законодавством.(п. 5.3 Статуту).
19. Підприємство має право здійснювати всі дії, пов`язані з рухом основних фондів, списувати, а також передавати в оренду майно, яке закріплюється за Підприємством на праві господарського відання, за погодженням з Департаментом комунального господарства Харківської міської ради та за дозволом Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради. Відчуження майна, переданого Підприємству за договором господарського відання, здійснюється на підставі рішення сесії Харківської міської ради (п. 5.5 Статуту).
20. Станом на 30.10.2019, на момент подання первинного позову, за КП "Харківводоканал" рахувався податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 184 501 180,94 грн, в тому числі пеня 5965399,94 грн.
21. Указаний податковий борг, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, становив 180968296,75 грн, в тому числі пеня 5991809,46 грн та виник внаслідок несплати узгодженого податкового зобов`язання з податку на додану вартість на підставі:
- декларації з ПДВ від 20.03.2017 .№ 9045228877, основний платіж 4707126 грн, граничний термін сплати -30.03.2017, сплачено 2293079,85, сума боргу 2414046,15 грн;
- декларації з ПДВ від 20.04.2017 №9070425407, основний платіж 2634813 грн, граничний термін сплати - 30.04.2017, сплачено - 0, сума боргу 2634813 грн;
- декларації з ПДВ від 22.05.2017 №9094090202 основний платіж 4714933 грн, граничний термін сплати - 30.05.2017, сплачено - 0, сума боргу 4714933 грн;
- декларації з ПДВ від 20.06.2017 №9117438534, основний платіж 818291 грн, граничний термін сплати - 30.06.2017, сплачено - 0, сума боргу 818291 грн;
- декларації з ПДВ від 20.07.2017 №9141327580, основний платіж 6969183 грн, граничний термін сплати - 30.07.2017, сплачено - 0, сума боргу 6969183 грн;
- декларації з ПДВ від 19.08.2017 №9167109400, основний платіж 6050032 грн, граничний термін сплати - 30.08.2017, сплачено - 0, сума боргу 6050032 грн;
- декларації з ПДВ від 20.09.2017 №9191882256, основний платіж 8154319 грн, граничний термін сплати - 30.09.2017, сплачено - 0, сума боргу 6969183 грн;
- декларації з ПДВ від 20.10.2017 №9218558793, основний платіж 9287096 грн, граничний термін сплати - 30.10.2017, сплачено - 0, сума боргу 9287096 грн;
- декларації з ПДВ від 20.11.2017 №9244434384, основний платіж 8824151 грн, граничний термін сплати - 30.11.2017, сплачено - 0, сума боргу 8824151 грн;
- декларації з ПДВ від 20.12.2017 №9272395539, основний платіж 983926 грн, граничний термін сплати - 30.12.2017, сплачено - 0, сума боргу 983926 грн;
- декларації з ПДВ від 22.01.2018 №9296739601, основний платіж 3633231 грн, граничний термін сплати - 30.01.2018, сплачено - 0, сума боргу 3633231 грн;
- декларації з ПДВ від 20.02.2018 №9025845084, основний платіж 3655217 грн, граничний термін сплати - 02.03.2018, сплачено - 0, сума боргу 3655217 грн;
- декларації з ПДВ від 20.03.2018 №9049066807, основний платіж 7020983 грн, граничний термін сплати - 30.03.2018, сплачено - 0, сума боргу 7020983 грн;
- декларації з ПДВ від 20.04.2018 №9073433115, основний платіж 6262110 грн, граничний термін сплати - 30.04.2018, сплачено - 0, сума боргу 6262110 грн;
- декларації з ПДВ від 21.05.2018 №9097916506, основний платіж 3535039 грн, граничний термін сплати - 30.05.2018, сплачено - 0, сума боргу 3535039 грн;
- декларації з ПДВ від 20.06.2018 №9123919370, основний платіж 5978316 грн, граничний термін сплати - 30.06.2018, сплачено - 0, сума боргу 5978316 грн;
- декларації з ПДВ від 23.07.2018 №9150811584, основний платіж 3548096 грн, граничний термін сплати - 30.07.2018, сплачено - 0, сума боргу 3548096 грн;
- декларації з ПДВ від 20.08.2018 №9175853904, основний платіж 4486106 грн, граничний термін сплати - 30.08.2018, сплачено - 0, сума боргу 4486106 грн;
- декларації з ПДВ від 20.09.2018 №9202724264, основний платіж 8396928, граничний термін сплати - 30.09.2018, сплачено - 0, сума боргу 8396928 грн;
- декларації з ПДВ від 22.10.2018 №9229767582, основний платіж 0 грн, граничний термін сплати - 30.10.2018, сплачено - 0, сума боргу 0 грн;