ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 360/4295/18
адміністративне провадження № К/9901/18395/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Стародуба О.П., Єзерова А.А.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2019 (головуючий суддя Блохін А.А., судді Міронова Г.М., Сіваченко І.В.)
у справі №360/4295/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області
про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. У грудні 2018 року до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, у якому позивач просив:
1.1. визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо зупинення нарахування та виплати позивачу пенсії за вислугу років;
1.2. зобов`язати відповідача поновити нарахування та здійснити виплату відповідачу пенсії за вислугу років з липня 2014 року.
2. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 позов задоволено частково.
2.1. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зупинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
2.2. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з серпня 2014 року.
2.3. Рішення суду звернуто до негайного виконання у межах виплати пенсії за один місяць.
2.4. Стягнуто на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області судовий збір в розмірі 704 гривні 80 копійок.
3. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2019 скасовано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 та відмовлено у задоволенні позовних вимог.
4. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні фактичні обставини:
4.1. ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію, що підтверджено інформацією, зазначеною в наявних в матеріалах справи копіях: паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 19.10.2004.
4.2. Листом від 27.03.2018 № 3929/03-03 відповідач повідомив, що у зв`язку з тимчасовою зміною місцезнаходження головного управління паперові пенсійні справи залишились за старою адресою в м. Луганську, а нарахування та виплата пенсії здійснюється згідно електронної бази даних. Відповідно до електронної бази даних ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, тобто на території, яка тимчасово не контролюється українською владою. З документами для поновлення пенсійних виплат, як внутрішньо переміщеній особі, в тому числі із заявою про відкриття рахунку в установі "Ощадбанк", позивач до органів Пенсійного Фонду не звертався, у зв`язку з чим нарахування та виплату пенсії припинено, останній місяць виплати - липень 2014 року. Отже, підставою для припинення виплати пенсії є не набуття позивачем статусу внутрішньо переміщеної особи і відсутність його особистого звернення до Управління Пенсійного фонду України.
5. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, припинення виплати пенсії позивачу відбулося не з підстав, визначених частиною 1 статті 49 Закону № 1058-IV, а відтак позивач, починаючи з серпня 2014 року не отримує пенсію з вини відповідача. Судом зроблено висновок, що наявність чи відсутність довідки органу соціального захисту населення про взяття особи на облік, як внутрішньо переміщеної особи, жодним чином не наділяє або не позбавляє особу статусу внутрішньо переміщеної.
6. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що особи з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, мають можливість одержання пенсійних виплат за умови переміщення в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, особистого звернення або у встановлених законом випадках через законних представників до пенсійного органу щодо поновлення пенсійних виплат, вирішення питання про відкриття рахунків в банківських установах тощо. Також судом зазначено, що умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньопереміщеним особам є знаходження таких осіб на обліку місця перебування, що підтверджується відповідною довідкою.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
7. Позивачем - ОСОБА_1, подано касаційну скаргу на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2019, в якій просить її скасувати та залишити в силі рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.01.2019.
7.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та допущення ним порушень норм процесуального права. Зокрема, скаржник зазначає, що відповідачем припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення пенсійного органу. Одночасно підкреслив, що виключний перелік підстав припинення виплати пенсії визначений частиною 1 статті 49 Закону № 1058-IV.
8. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2019 - без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
9. Під час розгляду касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
10. Предметом розгляду у цій справі є правомірність призупинення виплати пенсійним органом з серпня 2014 року призначеної пенсії позивачу.
11. Право на пенсійне забезпечення гарантується статтею 46 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
12. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
13. Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
14. Відповідно до статті 47 Закону №1058-IV, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.