ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 873/54/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В.В. - головуючого, Васьковський О.В., Жуков С.В.
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
за участю представників:
відповідача - адвокат Скрипчук М.Є.
розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "НОР-ЕСТ АГРО"
про покладення судових витрат
у справі № 873/54/22
за заявою Фермерського господарства "АГРО ЮНІВЕРС" про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду України при Асоціації українських банків від 07.06.2022
у третейській справі № 9/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НОР-ЕСТ АГРО"
до Фермерського господарства "АГРО ЮНІВЕРС"
про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
1. Рішенням Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 07.06.2022 у третейській справі № 9/22 позов ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" до ФГ "АГРО ЮНІВЕРС" задоволено повністю та стягнуто з ФГ "АГРО ЮНІВЕРС" на користь ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" суму заборгованості та грошових коштів, нарахованих у зв`язку з неналежним та несвоєчасним здійсненням виконання зобов`язань за Договором купівлі-продажу № 171/21/119 від 14.04.2021, Договором купівлі-продажу №171/21/120 від 14.04.2021 у загальній сумі 1 169 046,07 грн та третейський збір в розмірі 12 091 грн.
2. 06.07.2022 до Північного апеляційного господарського суду надійшла заява Фермерського господарства "АГРО ЮНІВЕРС" про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 07.06.2022 у третейській справі № 9/22.
3. Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 відмовлено у задоволенні заяви Фермерського господарства "АГРО ЮНІВЕРС", рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 07.06.2022 у третейській справі № 9/22 залишено без змін, судові витрати зі сплати судового збору покладено на Фермерське господарство "АГРО ЮНІВЕРС".
4. Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, ТОВ "АГРО ЮНІВЕРС" звернулось до Верховного Суду із апеляційною скаргою.
5. Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.10.2022 апеляційну скаргу Фермерського господарства "АГРО ЮНІВЕРС" від 22.09.2022 на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 у справі № 873/54/22 залишено без задоволення, ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 у справі № 873/54/22 залишено без змін.
6. 21.10.2022 до Верховного Суду від ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" надійшла заява з додатками, в якій заявник просить стягнути з ФГ "АГРО ЮНІВЕРС" на свою користь 12 300,00 грн судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених у суді апеляційної інстанції у цій справі, яка, серед іншого, містить клопотання
7. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду вказаної заяви у справі № 873/54/22 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., Жукова С.В., Васьковського О.В., що підтверджується протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 21.10.2022.
8. Ухвалою Верховного Суду від 25.10.2022, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 07.11.2022, заяву ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" про покладення судових витрат у справі № 873/54/22 призначено до розгляду в судовому засіданні на 08 листопада 2022 року о 10:25.
9. У судовому засіданні 08.11.2022 представник ФГ "АГРО ЮНІВЕРС" не заперечував проти клопотання ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" про розгляд заяви за відсутності їх представника.
10. Колегія суддів, розглянувши вказане клопотання ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" про розгляд заяви за відсутності їх представника у судовому засіданні, дійшла висновку про його задоволення.
11. У судовому засіданні 08.11.2022 представником ФГ "АГРО ЮНІВЕРС" заявлено усне клопотання про зменшення витрат на професійну правничу допомогу та вважає, що сума витрат, яка підлягає задоволенню, буде розумною та співмірною до складності цієї справи у розмірі 2 000,00 грн.
12. Дослідивши доводи заяви ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" та додані до неї документи, враховуючи клопотання ФГ "АГРО ЮНІВЕРС" про зменшення заявленого розміру витрат на правничу допомогу у суді апеляційної інстанції, Верховний Суд дійшов наступних висновків.
13. Згідно зі статтею 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
14. Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 ГПК України).
15. Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
16. Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).
17. Згідно зі статтею 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
18. Відповідно до частин першої та другої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
19. Разом з тим розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо) (частина восьма статті 129 ГПК України).
20. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 ГПК України).
21. Водночас за змістом частини 4 статті 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
22. У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята та шоста статті 126 ГПК України).
23. Отже, у розумінні положень частини п`ятої статті 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.
24. Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині четвертій статті 129 ГПК України. Разом із тим, у частині 5 наведеної норми цього Кодексу визначено критерії, керуючись якими суд може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
25. Відповідно до частини п`ятої статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.