1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2022 року

м. Київ

справа № 803/1088/17

адміністративне провадження № К/9901/3928/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Стеценка С.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу №803/1088/17

за позовом Комунального підприємства "Волиньприродресурс" Волинської обласної ради до Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Волинської обласної державної адміністрації на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року (суддя Плахтій Н.Б.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року (головуючий суддя: Старунський Д.М., судді: Багрій В.М., Рибачук А.І.),

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року Комунальне підприємство "Волиньприродресурс" Волинської обласної ради (далі також - позивач, Підприємство) звернулося до суду з позовом до Волинської обласної державної адміністрації (далі також - відповідач, Волинська ОДА), в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення №4988 від 16.08.2017 та №5131 від 22.08.2017 голови Волинської обласної державної адміністрації щодо відмови у задоволенні клопотань КП "Волиньприродресурс" №85 та №86 від 10.07.2017, №95 від 20.07.2017 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності у постійне користування; зобов`язати Волинську обласну державну адміністрацію, в особі голови (заступника) надати дозволи КП "Волиньприродресурс" на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для видобутку торфу відповідно до клопотань КП "Волиньприродресурс" №85, №86 від 10.07.2017 та №95 від 20.07.2917.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач відмовив у наданні Підприємству дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування з підстав, що не передбачені статтею 123 ЗК України, а відтак такі відмови є протиправними та підлягають скасуванню.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними та скасовано рішення Волинської обласної державної адміністрації, оформлені листами від 16 серпня 2017 року №4988/46/2-17 та від 22 серпня 2017 року №5131/46/2-17, про відмову у наданні Комунальному підприємству "Волиньприродресурс" Волинської обласної ради дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для видобутку торфу згідно із клопотаннями №№85, 86 від 10 липня 2017 року та №95 від 20 липня 2017 року.

Зобов`язано Волинську обласну державну адміністрацію надати Комунальному підприємству "Волиньприродресурс" Волинської обласної ради дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для видобутку торфу відповідно до клопотань №№85, 86 від 10 липня 2017 року та №95 від 20 липня 2017 року.

Судами встановлено, КП "Волиньприродресурс" зареєстроване як юридична особа 13.04.2016 .

Відповідно до статуту Підприємство створене в інтересах територіальних громад, сіл, селищ, міст Волинської області, метою якого є одержання прибутку, забезпечення суспільних потреб в продукції, роботах та послугах підприємства, здійснення діяльності, спрямованої на отримання доходів до обласного бюджету. Предметом діяльності підприємства є, зокрема, здійснення видобувної, геологорозвідувальної, виробничої, торгівельної, консультаційної, попередницької, інвестиційної, інноваційної, інжинірингової, культурно-освітньої та будь-якої іншої господарської та підприємницької діяльності, що не суперечить чинному законодавству України.

10.07.2017 позивач звернувся до Волинської ОДА із заявою (клопотанням) №85, в якій просив надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для видобутку торфу з послідуючою рекультивацією та використанням за цільовим призначенням. Ділянка розміщена за межами населених пунктів Прилісненської сільської ради Маневицького району. Орієнтовний розмір земельної ділянки - 85 га. Категорія земель згідно КВЦПЗ (Класифікації видів цільового призначення земель) - землі водного фонду не надані у власність та користування.

До заяви (клопотання) позивачем були додані такі документи: пояснювальна записка щодо необхідності відведення земельної ділянки; викопіювання з чергового кадастрового плану Галузійської сільської ради (з 01.01.2017 Прилісненська с.р.), Урочище Кілієв; довідка про склад земель; копія спеціального дозволу на користування надрами; копії правовстановлюючих документів .

В пояснювальній записці до клопотання позивачем зазначено, що КП "Волиньприродресурс" отримало від Державної служби геології та надр України спеціальний дозвіл на користування надрами на родовищі торфу "Коза-Березина" від 02.02.2017 №6177. Для реалізації отриманого права на видобування корисних копалин та враховуючи те, що перспективне використання мінерально-сировинної бази Волинської області, зокрема, торфу має велике значення в економічній структурі області, необхідно взяти в постійне користування земельні ділянки в межах першочергової розробки родовища. Для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок вибрано ділянку 4 - Урочище "Кілієв", площею земельного відводу 84,58 га.

10.07.2017 позивач звернувся до Волинської ОДА із заявою (клопотанням) №86 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для видобутку торфу з послідуючою рекультивацією та використанням за цільовим призначенням. Бажане місце розташування земельних ділянок - ділянки розміщені за межами населених пунктів Прилісненської сільської ради Маневицького району. Орієнтовний розмір земельних ділянок - 215,01 га. Категорія земель згідно КВЦПЗ - землі водного фонду не надані у власність та користування.

До заяви (клопотання) додані: пояснювальна записка щодо необхідності відведення земельної ділянки; викопіювання з чергового кадастрового плану Серхівської сільської ради (з 01.01.2017 Прилісненська с.р.), Урочища Садок, Долина, Робіття; довідка про склад земель; копія спеціального дозволу на користування надрами; копії правовстановлюючих документів.

В пояснювальній записці до клопотання позивачем зазначено, що КП "Волиньприродресурс" отримало від Державної служби геології та надр України спеціальний дозвіл на користування надрами на родовищі торфу "Коза-Березина" від 02.02.2017 №6177. Для реалізації отриманого права на видобування корисних копалин та враховуючи те, що перспективне використання мінерально-сировинної бази Волинської області, зокрема торфу, має велике значення в економічній структурі області, необхідно взяти в постійне користування земельні ділянки в межах першочергової розробки родовища. Для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок вибрано ділянку 1 - Урочище "Садок", ділянку 2 - Урочище "Долина", ділянку 3 -Урочище "Робіття", загальною площею земельного відводу 215,01 га.

Листом від 16.08.2017 №4988/46/2-17 Волинська ОДА повідомила позивача про те, що оскільки в поданих матеріалах відсутня інформація про глибину залягання торфу, обласна державна адміністрація не погоджує надання вищезазначених дозволів. Крім того зазначила, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення розташованої за межами населених пунктів земельної ділянки особливо цінних земель для видобування корисних копалин належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

20.07.2017 КП "Волиньприродресурс" знову звернулось до відповідача із заявою (клопотанням) №95 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для видобутку торфу з послідуючою рекультивацією та використанням за цільовим призначенням. Бажане місце розташування земельних ділянок - ділянки розміщені за межами населених пунктів Боровичівської та Копилівської сільських рад Маневицького району. Орієнтовний розмір земельних ділянок - 274,4 га. Категорія земель згідно КВЦПЗ - землі водного фонду не надані у власність та користування.

До вказаного клопотання позивачем подані наступні документи: пояснювальна записка щодо необхідності відведення земельної ділянки; викопіювання з чергового кадастрового плану Боровичівської та Копилівської сільських рад; довідка про склад земель; копія спеціального дозволу на користування надрами; копії правовстановлюючих документів.

В пояснювальній записці до клопотання зазначено, що КП "Волиньприродресурс" отримало від Державної служби геології та надр України спеціальний дозвіл на користування надрами на родовищі торфу "Велике Багно" ділянка Південно-Східна від 02.02.2017 №6178. Для реалізації отриманого права на видобування корисних копалин та враховуючи те, що перспективне використання мінерально-сировинної бази Волинської області, зокрема торфу, має велике значення в економічній структурі області, необхідно взяти в постійне користування земельні ділянки в межах першочергової розробки родовища. Для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок вибрано чотири земельні ділянки загальною площею земельного відводу 274,4 га.

Листом від 22.08.2017 №5131/46/2-17 "Щодо погодження на отримання гірничого відводу" Волинська ОДА не погодила позивачу надання вищезазначеного дозволу з аналогічних підстав, наведених у листі від 16.08.2017 №4988/46/2-17.

Не погоджуючись із вищевказаними відмовами, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, висновки якого підтримав апеляційний суд, виходив з того, що відповідач відмовив у наданні Підприємству дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування з підстав, що не передбачені статтею 123 ЗК України. Також суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України належить вилучення земельних ділянок державної власності, які вже перебувають у постійному користуванні, в тому числі, і особливо цінних земель, з подальшою передачею у власність або у користування. Проте, в даному випадку питання вилучення земельних ділянок КП "Волиньприродресурс" не ставилось, а відтак підстави для внесення клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування до Кабінету Міністрів України відсутні.

Вважаючи рішення судів попередніх інстанцій такими, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати й прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

У касаційній скарзі відповідач наполягає на тому, що прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки особливо цінних земель належить до компетенції Кабінету Міністрів України, що й було роз`яснено позивачу у листах від 16.08.2017 №4988/46/2-17, 22.08.2017 №5131/46/2-17. Окрім того вказує, що судами попередніх інстанцій помилково розцінено листи відповідача як рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, оскільки такі рішення можуть бути прийняті головами місцевих державних адміністрацій виключно у формі розпорядження.

Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 14 Конституції України та ст. 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.


................
Перейти до повного тексту