ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 160/21524/21
адміністративне провадження № К/990/17816/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Мороз Л.Л.,
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТУРСТРОЙСЕРВИС" на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2022 року (головуючий - суддя Юрко І.В., судді: Чабаненко С.В., Чумак С.Ю.) у справі № 160/21524/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТУРСТРОЙСЕРВИС" до Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
08 листопада 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРТУРСТРОЙСЕРВИС" (далі також позивач або ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВИС") звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 19 листопада 2020 року № 117-6/VII "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки" в частині затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1221455400:01:400:0002 площею 1,6000 га та земельної ділянки кадастровий номер 1221455400:01:012:0032 площею 2.0399 га.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року позов задоволено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2022 року апеляційну скаргу відповідача задоволено, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року скасовано, позовну заяву залишено без розгляду.
12 липня 2022 року на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивача, у якій скаржник просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2022 року і направити справу на новий розгляд.
27 липня 2022 року відкрито касаційне провадження у справі. Цією ж ухвалою витребувано справу з суду першої інстанції.
16 серпня 2022 року від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 04 жовтня 2022 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
ІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 19 листопада 2020 року № 117-6/VII затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 2,0399 га кадастровий номер 1221455400:01:012:0032, яка надається в оренду ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС" для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (влаштування оздоровчого комплексу), розташованої на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, у розмірі 4 816 532,27 грн.
Із посиланням на положення пункту 289.2 статті 289 ПК України, позивач вважає, що дата складання технічної документації є датою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок. На думку позивача, застосовувати кумулятивно коефіцієнт індексації, необхідно з дати проведення нормативної грошової оцінки (2020 рік), а не з 2013 року як це виконано в технічній документації.
Відповідач заперечував проти позову, із посиланням на приписи статей 37, 38 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" наголосив, що належним способом захисти має бути оскарження висновку державної експертизи в адміністративному порядку або до суду.
Також на думку відповідача, позивачем пропущений визначений статтею 122 КАС України шестимісячний строк для звернення до суду з цим позовом, оскільки щонайменше 29 жовтня 2020 року, позивач був ознайомлений з нормативно-грошовою оцінкою земельних ділянок та про існування оскаржуваного рішення міг дізнатись з офіційного сайту Обухівської селищної ради, на якому оскаржуване рішення було оприлюднено 19 листопада 2020 року.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судом першої інстанції встановлено, що орендована позивачем земельна ділянка кадастровий номер 1221455400:01:012:0032 площею 2,0399 га знаходиться на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту, цільове призначення земельної ділянки - 07.01 для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення; категорія земель - землі рекреаційного призначення; вид використання - влаштування оздоровчого комплексу; форма власності - державна.
Орендована позивачем земельна ділянка кадастровий номер 1221455400:01:400:0002 площею 1,6000 га знаходиться на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту, цільове призначення земельної ділянки - 07.01 для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення; категорія земель - землі рекреаційного призначення; вид використання - для обслуговування бази відпочинку "Оріль"; форма власності - державна.
Рішенням Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 19 листопада 2020 року № 117-6/VII затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 2,0399 га кадастровий номер 1221455400:01:012:0032, яка надається в оренду ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС" для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (влаштування оздоровчого комплексу), розташованої на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, у розмірі 4 816 532,27 (чотири мільйона вісімсот шістнадцять тисяч п`ятсот тридцять дві грн 27 коп) (далі рішення № 117-6/VII).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за межами населених пунктів, що перебуває в оренді ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС" для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (влаштування оздоровчого комплексу) на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1221455400:01:012:0032) розроблена ФОП ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 013981 від 13 травня 2019 року) на підставі заяви ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС", завдання на виконання робіт та договору на складення технічної документації № 30/03-2020/3 від 30 березня 2020 року.
Згідно із інформацією, зазначеною в таблиці № 6 на аркуші 12 Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 1221455400:01:012:0032) величина коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року застосовано коефіцієнт індексації - 1,897.
Такий показник коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель визначений шляхом множення показників індексації нормативної грошової оцінки земель за 2013 рік -1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, 2016 рік - 1,06, 2017 рік - 1,0, 2018 рік - 1,0, 2019 рік - 1,0-2019 роки.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за межами населених пунктів, що перебуває в оренді ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС" для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (влаштування оздоровчого комплексу) на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1221455400:01:012:0032), отримала позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 05 жовтня 2020 року № 709.
Рішенням Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 19 листопада 2020 року № 117-6/VII затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 1,6000 га, кадастровий номер 1221455400:01:400:0002, яка надається в оренду ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС" для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (обслуговування бази відпочинку "ОРІЛЬ"), розташованої на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, у розмірі 3 777 857,56 (три мільйона сімсот сімдесят сім тисяч вісімсот п`ятдесят сім грн 56 коп.).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за межами населених пунктів, що перебуває в оренді ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС" для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (обслуговування бази відпочинку "ОРІЛЬ") на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1221455400:01:400:0002) розроблена ФОП ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 013981 від 13 травня 2019 року) на підставі заяви ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС", завдання на виконання робіт та договору на складення технічної документації № 30/03-2020/1 від 30 березня 2020 року.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за межами населених пунктів, що перебуває в оренді ТОВ "УКРТУРСТРОЙСЕРВІС" для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення (обслуговування бази відпочинку "ОРІЛЬ") на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1221455400:01:400:0002), отримала позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 05 жовтня 2020 року № 710.
Згідно із інформацією, наведеною в таблиці № 6 на аркуші 12 Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 1221455400:01:400:0002) величина коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року застосовано коефіцієнт індексації - 1,897.
Такий показник коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель визначений шляхом множення показників індексації нормативної грошової оцінки земель за 2013 рік -1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, 2016 рік - 1,06, 2017 рік - 1,0, 2018 рік - 1,0, 2019 рік - 1,0-2019 роки
Не погоджуючись із рішенням № 117-6/VII в частині затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1221455400:01:400:0002 площею 1,6000 га та земельної ділянки кадастровий номер 1221455400:01:012:0032 площею 2.0399 га., позивач звернувся до суду із цим позовом.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Під час вирішення питання щодо строків звернення, суд першої інстанції наголосив, що згідно із відповіддю Обухівської селищної ради від 03 листопада 2021 року посвідчену копію оскаржуваного рішення позивач отримав нарочно 25 травня 2021 року. Ця обставина відповідачем не заперечується. До суду позивач звернувся 8 листопада 2021 року, тобто з дотриманням шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України.
Суд першої інстанції відхилив доводи відповідача щодо подання позивачем заяв від 29 жовтня 2020 року на адресу Обухівської селищної ради разом з технічною документацією, як обставину, яка має стати початком відліку строку для звернення до суду, оскільки предметом оскарження є саме рішення Обухівської селищної ради, а не технічна документація чи висновок державної експертизи.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач звернувся до суду з дотриманням відповідного строку звернення.
Суд апеляційної інстанції не погодився із висновками суду першої інстанції щодо строків звернення до суду та беручи до уваги до уваги, що позивач є орендарем відповідних земельних ділянок та щорічно сплачує орендну плату, зазначив, що він мав бути обізнаний щодо оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування як особа, яка безпосередньо зацікавлена в прийнятті відповідачем певних рішень, а також повинен був проводити моніторинг рішень відповідача та дізнатись про наявність таких з дня їх опублікування.
Суд апеляційної інстанції наголосив, що листом від 17 червня 2022 року Обухівська селищна рада Дніпровського району Дніпропетровської області повідомила, що рішення шостої сесії сьомого скликання від 19 листопада 2020 року № 117-6/VII було оприлюднено 19 листопада 2020 року (дата публікації на офіційному сайті відповідача). Така ж дата оприлюднення спірного рішення на офіційному сайті відповідача зазначена скаржником і у відзиві на позов, і в апеляційній скарзі.
З наведених вище обставин в їх сукупності, апеляційний суд дійшов висновку, що про наявність рішення відповідача від 19 листопада 2020 року № 117-6/VII, позивач повинен був дізнатись з дня його опублікування в листопаді 2020 року. Проте позивач звернувся до адміністративного суду з позовом 08 листопада 2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку.
Водночас судом апеляційної інстанції не встановлено поважних причин пропуску позивачем строку звернення до суду.
За таких обставин, апеляційний суд дійшов висновку про помилковість рішення суду першої інстанції щодо дотримання позивачем строку звернення до суду.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Скаржник наголосив, що отримав оскаржуване рішення 25 травня 2021 року нарочно, через уповноваженого представника, що підтверджується листом відповідача від 03 листопада 2021 року № 1269, відповідно строк звернення до суду ним не пропущений.
Також із посиланням на статтю 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" зазначив, що оскаржене рішення підлягає обов`язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа.
Оприлюднення інформації на сайті вважає додатковим кроком, який не звільняє відповідача від обов`язку виконання норм закону.
Скаржник не погоджується із посиланням суду апеляційної інстанції на постанову Верховного суду від 21 лютого 2020 року у справі № 340/1019/19, яка на його переконання не є висновком щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, а містить загальний висновок щодо того, як необхідно розуміти поняття "повинен був дізнатись", але за інших обставин справи.