1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

11 листопада 2022 року

м. Київ

справа № 171/2478/19

провадження № 61-7174св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Сердюка В. В., Фаловської І. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Колор",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Колор" на заочне рішення Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 12 травня 2021 року у складі судді Хоруженко Н. В. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 15 лютого 2022 року у складі колегії суддів Зубакової В. П., Барильської А. П., Бондар Я. М.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Колор" (далі - ТОВ "СП "Колор") про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, повернення земельної ділянки.

Позовну заяву мотивував тим, що він є власником земельної ділянки, площею 6,530 га, з кадастровим номером 1220386600-02-008-0120, розташованої на території Михайлівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області.

У 2019 році з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивач дізнався, що відповідач зареєстрував договір оренди земельної ділянки від 29 вересня 2014 року б/н та додаткову угоду від 12 березня 2015 року б/н.

Договір оренди земельної ділянки зареєстровало Апостолівське районне управління юстиції Дніпропетровської області 24 жовтня 2014 року на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер № 16743914 від 25 жовтня 2014 року.

Позивач звернувся до відповідача з проханням надати пояснення, оскільки йому нічого не було відомо про укладені та зареєстровані договір оренди земельної ділянки та додаткову угоду, жодних договорів та угод щодо належної йому на праві приватної власності земельної ділянки він не підписував і жодних осіб на їх підписання він не уповноважував.

На його звернення відповідач повідомив, що договір та додаткова угода підписані ним та надав оригінальний примірник договору оренди земельної ділянки від 29 вересня 2014 року б/н, а також повідомив, що термін дії договору продовжений на підставі додаткової угоди від 12 березня 2015 року б/н, надав ксерокопію додаткової угоди та відмовився повернути земельну ділянку.

Зазначив, що жодних пропозицій від відповідача щодо укладення договору оренди земельної ділянки йому не надходило та жодних осіб на укладення відповідного договору він не уповноважував.

ОСОБА_1 звертався до відповідача та до Апостолівської районної державної адміністрації з проханням надати йому оригінали договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди, але відповіді він не отримав.

Оскільки він не погоджував з відповідачем умов договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди, не підписував їх, так як у нього не було волевиявлення на укладення вищезазначених правочинів, вважає, що договір оренди земельної ділянки укладений з порушенням вимог закону та підлягає визнанню недійсним.

У лютому 2021 року ОСОБА_1 змінив позовні вимоги та просив суд зобов`язати відповідача повернути йому земельну ділянку, площею 6,5300 га, кадастровий номер 1220386600:02:008:0120, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Михайлівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, та стягнути з відповідача судові витрати у справі.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області заочним рішенням від 12 травня 2021 року позов задовольнив.

Зобов`язав ТОВ "СП "Колор" повернути ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 6,5300 га, кадастровий номер 1220386600:02:008:0120 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Михайлівської сільської ради, Апостолівського району Дніпропетровської області.

Стягнув з ТОВ "СП "Колор" на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в розмірі 768,40 грн.

Рішення суд першої інстанції мотивував тим, що ОСОБА_1 не підписував договір оренди земельної ділянки від 29 вересня 2014 року б/н, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ СП "Колор", тобто не виявляв свою згоду на укладання правочину та передачу землі відповідачу в користування, а тому суд такий договір є неукладеним, а земельна ділянка підлягає поверненню позивачу.

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області ухвалою від 10 вересня 2021 року заяву відповідача ТОВ СП "Колор" про перегляд заочного рішення Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 12 травня 2021 року залишив без задоволення.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Дніпровський апеляційний суд постановою від 15 лютого 2022 року апеляційну скаргу ТОВ "СП "Колор" залишив без задоволення.

Заочне рішення Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 12 травня 2021 року залишив без змін.

Постанову суд апеляційної інстанції мотивував тим, що договір оренди земельної ділянки від 29 вересня 2014 року є неукладеним, а тому право позивача на користування своєю земельною ділянкою підлягає захисту, шляхом її повернення із незаконного володіння відповідача.

Доводи апеляційної скарги про те, що суд не повідомив відповідача належним чином про час та місце розгляду справи, а тому не мав правових підстав для ухвалення заочного рішення, спростовуються матеріалами справи, а саме заявою представника ТОВ "СП "Колор" Сафонової О. О., яка діяла на підставі довіреності від 02 червня 2021 року, про відкладення судового засідання, призначеного на 12 травня 2021 року, що безумовно свідчить про обізнаність представника про час та місце судового розгляду.

Не є підставою для скасування законного та обґрунтованого судового рішення доводи апеляційної скарги про те, що змінена позовна заява на адресу ТОВ "СП "Колор" не надходила, а тому останній не мав можливості висловити свої заперечення проти заявлених позовних вимог, оскільки змінена позовна заява подана позивачем ОСОБА_1 до суду з дотриманням вимог частини п`ятої статті 49 ЦПК України.

Неотримання відповідачем цієї заяви не свідчить про порушення судом першої інстанції норм процесуального права.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у липні 2022 року до Верховного Суду, ТОВ "СП "Колор", посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у позові.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Підставою для відкриття касаційного провадження ТОВ "СП "Колор" зазначило пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України (судове рішення оскаржене з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу).

Касаційну скаргу мотивувало тим, що відповідач фактично був позбавлений можливості бути присутнім у судовому засіданні 12 травня 2021 року, жодного клопотання про розгляд справи без його участі не подавав.

Представник відповідача не повідомлений належним чином про день і час розгляду справи, відзив до суду не подав, оскільки про існування судової справи в Апостолівському районному суді Дніпропетровської області не знав.

Позов та уточнення до позову представник відповідача не отримував.

Жодної судової повістки про розгляд справи відповідачеві направлено не було, тобто цими діями суд порушив його конституційне право на участь у судовому розгляді, чим позбавив його справедливого судового розгляду.

Суд першої інстанції ухвалив заочне рішення у справі та не надав можливості відповідачу подати суду свої доводи щодо спору та довести справжність правової природи укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суд установив, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 6,530 га, згідно з державним актом на право власності на землю серії ІІ - ДП № 131797, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 125 та виданий на підставі рішення 19 сесії ХХІІІ скликання Михайлівської сільської ради народних депутатів від 19 жовтня 2001 року.

Земельна ділянка розташована на території Михайлівської сільської ради та передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а. с.15).

Згідно з договором оренди земельної ділянки від 29 вересня 2014 року б/н, ОСОБА_1 передав в оренду ТОВ "СП "Колор", в особі директора Мордвілко В. І., земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Михайлівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, загальною площею 6,530 га, відповідно до державного акта ІІ - ДП № 131797 від 11 грудня 2001 року, кадастровий номер 1220386600-02-008-0120. Договір укладено строком на п`ять років. Земельну ділянку передано орендодавцем орендарю відповідно до акта прийому-передачі земельної ділянки згідно з договором (т. 1 а. с.16-21).

Відповідно до додаткової угоди № 1 від 12 березня 2015 року до договору оренди земельної ділянки від 29 вересня 2014 року б/н ОСОБА_1 та ТОВ "СП "Колор" (в особі директора Мордвілко В. І.), дійшли згоди змінити термін дії договору оренди земельної ділянки від 29 вересня 2014 року строком на 49 років (т. 1, а. с. 22).

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, щодо об`єкта нерухомого майна № 183405472 від 03 жовтня 2019 року видно, що державний реєстратор Денисенко В. І. зареєстрував право оренди земельної ділянки строком дії 49 років, з правом пролонгації, підстава виникнення: договір оренди земельної ділянки б/н від 29 вересня 2014 року та додаткова угода № 1 від 12 березня 2015 року, видавник ТОВ "СП "Колор". Об`єктом нерухомого майна є земельна ділянка кадастровий номер 1220386600:02:008:0120, площею 6,53 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Михайлівської сільської ради (т. 1, а. с.23-24).

19 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до ТОВ "СП "Колор" та Апостолівської районної державної адміністрації із заявами, у яких повідомив, що він не укладав з ТОВ "СП "Колор" договір оренди земельної ділянки б/н від 29 вересня 2014 року та додаткову угоду б/н від 12 березня 2015 року, та просив терміново надати йому оригінал договору оренди земельної ділянки б/н від 29 вересня 2014 року та додаткову угоду б/н від 12 березня 2015 року (т. 1, а. с. 25-28).

За результатами проведення 29 грудня 2020 року судової почеркознавчої експертизи Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр Міністерства внутрішніх справ України встановив, що підпис від імені ОСОБА_1, розташований у графі "Орендодавець" договору оренди земельної ділянки б/н від 29 вересня 2014 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ "СП "Колор", виконав не ОСОБА_1, а інша особа (т. 1, а. с. 151-155).

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини першої статті 389 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити у касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанову суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, визначених у частині третій цієї статті.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскарженому судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскарженому судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржено з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Межі розгляду справи судом

Підставою для відкриття касаційного провадження є: пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України (судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частиною третьою статті 411 цього Кодексу).

Касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Частина третя статті 3 ЦПК України визначає, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частин першої та другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Європейський суд з прав людини зауважує, що національні суди мають вибирати способи такого тлумачення, які зазвичай можуть включати акти законодавства, відповідну практику, наукові дослідження тощо (VOLOVIK v. UKRAINE, № 15123/03, § 45, ЄСПЛ, 06 грудня 2007 року).

Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру (стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, далі - Конвенція).

Європейський суд з прав людини зауважує, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).


................
Перейти до повного тексту