ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 640/16931/20
адміністративне провадження № К/9901/23104/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білоуса О.В.,
суддів - Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Приватного підприємства "Конон Інвест" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2020 року (головуючий суддя Кузьменко А.І.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2021 року (головуючий суддя Губська Л.В., судді - Карпушова О.В., Степанюк А.Г.) у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Конон Інвест" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
У липні 2020 року Приватне підприємство "Конон Інвест" (далі - ПП "Конон Інвест") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі - ГУ ДПС у Київській області), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 3 квітня 2020 року: №0008910511, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 1466439,67 грн (у тому числі за податковими зобов`язаннями - 1173151,77 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 293287,90 грн).
В обґрунтування позовних вимог посилалось на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення з приводу правомірності якого виник спір, було прийнято з порушенням ГУ ДПС у Київській області норм пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме було порушено його право брати участь у розгляді заперечень. Відтак це податкове повідомлення-рішення є протиправним. Крім того, позивач вказував на необґрунтованість висновків Акту від 6 березня 2020 року №255/10-36-05-11/33483856 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Конон Інвест" (далі - Акт перевірки) з метою встановлення дотримання вимог податкового законодавства в частині сплати земельного податку (орендної плати) за період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року", оскільки рішення Бориспільської районної ради від 13 жовтня 2015 року №476-36-VI та рішення Гірської сільської ради Бориспільського району від 21 березня 2017 року №630-32-VII, на яке посилається відповідач, може бути застосовано починаючи з 2 липня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2020 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2021 року, у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з ухваленими у справі судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, ПП "Конон Інвест" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просило рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Підставою касаційного оскарження судових рішень у цій справі скаржником зазначено неправильне застосування судами норм матеріального права у випадку, передбаченому пунктом 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Зокрема, у касаційній скарзі позивач посилається на те, що судами попередніх інстанцій було допущено не застосування таких норм матеріального права у спірних правовідносинах, а саме пункту 86.7 статті 86 ПК України, що встановлює порядок прийняття контролюючим органом податкових повідомлень-рішень, статті 173 Земельного кодексу України, статті 23 Закону України "Про оцінку земель", статті 46 Закону України "Про землеустрій", статей 20, 21, 23, 32 Закону України "Про Державний земельний кадастр", пункту 96 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051, що регулює процедуру входження земельних ділянок у межі адміністративно-територіальної одиниці та процедуру зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки, статей 9, 13 закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", що регулюють процедуру оприлюднення регуляторних актів органів місцевого самоврядування.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення касаційної скарги.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ГУ ДПС у Київській області відповідно до підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 ПК України на підставі наказу Державної податкової служби України від 19 лютого 2020 року №461 проведено документальну позапланову виїзну перевірку з метою встановлення дотримання вимог податкового законодавства в частині сплати земельного податку (орендної плати) за період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, за результатом якої 6 березня 2020 року складено Акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271, пункту 286.2 статі 286 ПК України, що призвело до заниження податку з орендної плати за земельні ділянки за період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року на загальну суму 1173151,77 грн.
На підставі Акта перевірки відповідачем 3 квітня 2020 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0008910511, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 1466439,67 грн (у тому числі за податковими зобов`язаннями - 1173151,77 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 293287,90 грн).
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено ПП "Конон Інвест" до Державної податкової служби України, яка рішенням від 13 липня 2020 року №21773/6/99-00-06-02-06-06 скаргу позивача залишила без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 3 квітня 2020 року №0008910511 - без змін.
Не погоджуючись з прийнятим ГУ ДПС у Київській області 3 квітня 2020 року податковим повідомленням-рішенням №0008910511, ПП "Конон Інвест" звернулося до суду з позовом про визнання його протиправним та його скасування.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. В обґрунтування рішення суд зазначив, що згідно із рішенням Бориспільської районної ради від 13 жовтня 2015 року №476-36-VI, земельна ділянка увійшла у межі села Гора Бориспільського району. Отже, при обчисленні розміру орендної плати за земельну ділянку необхідно застосовувати нормативну грошову оцінку землі, яка затверджена рішенням Гірської сільської ради Бориспільського району від 21 березня 2017 року №630-32- VIІ саме з 1 січня 2018 року.
Зазначена позиція підтримана Шостим апеляційним адміністративним судом, який за результатом апеляційного перегляду залишив рішення суду першої інстанції без змін.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вважає вказані висновки судів попередніх інстанцій передчасними, враховуючи наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 341 КАС України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пунктів 86.1 та 86.3 статті 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п`яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).