ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 1340/5083/18
адміністративне провадження № К/9901/10177/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів:, Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2019 року (колегія суддів: Сеник Р.П., Попко Я.С., Хобор Р.Б.) у справі № 1340/5083/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок пенсійного забезпечення,
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив, з урахуванням уточнених позовних вимог:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування до розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 непередбачених Законом № 2262 обмежень;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відновити порушені права ОСОБА_1 шляхом повторного перерахунку раніше призначеного йому пенсійного забезпечення, який провести у суворій відповідності до норм Закону № 2262, виходячи із складових грошового забезпечення, які бралися до розрахунку при призначенні пенсії, з врахуванням їх розміру, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 позов задоволено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 скасовано та прийнято постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідачем протиправно не враховано всі складові грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, що суперечить вимогам Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує на право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01 січня 2018 року згідно Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" без застосування поетапності виплати, що підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати "майном" у значенні цього положення.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить відмовити в задоволенні касаційної скарги, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 18.04.2019 відкрито касаційне провадження.
У зв`язку з відсутністю клопотань про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"№2262-ХІІ.
Позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою від 04.10.2018 про надання інформації щодо розміру перерахованої пенсії.
Листом від 01.11.2018 № 4378/П-20/07.05-06 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області повідомлено позивача, що проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення, скерованої на адресу відповідача головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, де грошове забезпечення становить 12375,00 грн. Відповідно до статті 43 Закону-2262 максимальний розмір пенсі (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тому, розмір підвищення пенсії відповідно до Постанови № 103 обчислюється, як різниця між максимальним розміром пенсії, та розміром пенсії до перерахунку. Відповідно до п. 2 постанови № 103 з 01.01.2018 по 31.12.2018 виплата перерахованих пенсій проводиться у розмірі 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Не погоджуючись зі складовими, які включені до грошового забезпечення для обчислення пенсії та обмеженням її виплати, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається безпосередньо Законом №-2262, отже підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати "майном" у значенні цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття Постанови № 103 від 21 лютого 2018 р. передбачено Законом №-2262, отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що проведений перерахунок пенсії та встановлена виплата перерахованої пенсії здійснені пенсійним органом у межах повноважень та у спосіб, які встановлені чинним законодавством України, зокрема ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 12 лютого 2008 року, та Постановами Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (далі - Постанова №103), з преамбули якої вбачається, що прийнята остання на виконання частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до Постанови № 704.
Пунктом 2 Постанови № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Постановою № 103 внесені також зміни до Порядку № 45, а саме:
- пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
- додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить таких складових грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.