ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 804/2337/18
адміністративне провадження № К/9901/10787/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Анастасі Компані ЛТД» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року (головуючий суддя Тулянцева І.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року ( колегія суддів у справі: Прокопчук Т.С., Шлай А.В., Кругового О.О.) у справі № 804/2337/18 за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Анастасі Компані ЛТД» про зупинення виробництва, реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг,-
В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області (далі - ДЕІ у Дніпропетровській області, Позивач) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Анастасі Компані ЛТД» (далі - ТОВ «Анастасі Компані ЛТД», Відповідач), в якому просила:
-повністю зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг ТОВ «Анастасі Компані ЛТД», під час якого здійснюється провадження діяльності підприємства з виробництва продуктів харчування шляхом обробки та переробки сировини тваринного походження, пакування та консервування тваринних і рослинних продуктів, переробки риби і риб`ячого жиру, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планової діяльності, до повного усунення порушення, про що видати виконавчий лист та направити його на адресу ДЕІ у Дніпропетровській області;
-частково зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг ТОВ «Анастасі Компані ЛТД», під час якого здійснюється експлуатація джерелотворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: опалення приміщень здійснюється за рахунок печей 7 одиниць, що працюють на твердому органічному паливі, циркулярка 1 одиниця, коптильна камера 12 одиниць, заточні верстати 2 одиниці, свердлувальний верстат 1 одиниця, зварювальний апарат 1 одиниця, піч для сушки риби 1 одиниця, до повного усунення порушення, про що видати виконавчий лист та направити його на адресу ДЕІ у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що ТОВ «Анастасі Компані ЛТД» здійснює виробничу діяльність з виробництва продуктів харчування без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планової діяльності, здійснює експлуатацію джерелотворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, при цьому не виконує вимог природоохоронного законодавства, а саме: Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища №1264 -Х11 від 01.07.1991 з наступними змінами, «Про охорону атмосферного повітря» №2707-Х11 від 16.10.1992 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» № 2059- У111 від 18.06.2017.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2018, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019, позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з указаними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Касаційну скаргу, зокрема, обґрунтовано тим, що суди під час розгляду справи по суті встановлювали обставини, що мають істотне значення для вирішення справи, на підставі недопустимих доказів. Крім того, скаржник наголошував, що позивачем не аргументовано правомірність проведення перевірки на підставі ухвали слідчого судді.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просив відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити судові рішення без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 23 квітня 2019 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
У зв`язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судами встановлено, що на підставі наказу №1262-П від 29.12.2017, направлення №4- 9360-10-3 від 29.12.2017, виданого на виконання ухвал слідчого судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська, ДЕІ у Дніпропетровській області у період з 02.01.2018 по 05.01.2018 з дотриманням вимог чинного законодавства, у межах своїх повноважень проведено позапланову перевірку дотримання ТОВ «Анастасі Компані ЛТД» вимог природоохоронного законодавства України, за результатами якої складено акт №2/10-7/18 від 05.01.2018, за висновками якого виявлено порушення Відповідачем природоохоронного законодавства, а саме:
-документи щодо користування нерухомим майном та земельною ділянкою за адресою: вул. Прорізна, 20, м. Нікополь, Дніпропетровська обл., на розгляд не надано, що є порушенням статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статей 125, 126 Земельного кодексу України;
-матеріали оцінки впливу на довкілля щодо провадження планової діяльності, реконструкції, модернізації, технічного переоснащення виробництва, на розгляд не надано, що є порушенням статей 20-2, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-територія ТОВ «АНАСТАСІ КОМПАНІ ЛТД» знаходиться в прибережній захисній смузі р. Дніпро. Проект водоохоронної зони та прибережної захисної смуги з відповідними погодженнями відсутній, підприємство не дотримується режиму обмеження господарської діяльності в межах водоохоронної зони та прибережних захисних смугах, що є порушенням статей 44, 85-89 Водного кодексу України;
-на підприємстві експлуатуються джерела утворення викидів (опалення приміщень здійснюється за рахунок печей - 1 од., що працюють на твердому органічному паливі, циркулярка - 1 од., коптильна камера - 12 од., заточні верстати - 2 од., свердлувальний верстат - 1 од., зварювальний апарат - 1 од., піч для сушки риби - 1 од. Інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин не проведено, та відповідно, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря па об`єкті відсутній, що є порушенням статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
-первинний облік у сфері охорони атмосферного повітря, статистична звітність по формі 2-ТП (повітря) не складаються, що є порушенням статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», статті 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-статистична звітність по формі 2-ТП (водгосп) станом на час перевірки не складається, контроль кількості та якості стічних вод підприємства не ведеться, журнали первинної облікової документації в частині охорони водних ресурсів не ведуться, норми водоспоживання на підприємстві не розроблено, що є порушенням статей 40, 42, 44, 98, 105 Водного кодексу України, статей 20-2, 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-територія підприємства не в повному обсязі обладнана твердим суцільним покриттям, перехват зливових вод влаштовано не в повному обсязі, очисні споруди зливових вод відсутні, заходи із запобігання забруднення водних об`єктів стічними (зливовими, сніговими) водами, що відводяться з території, не запроваджені, відведення зливових стоків здійснюється по рельєфу місцевості, з подальшим потраплянням до Каховського водосховища. Дозвіл на спеціальне водокористування відсутній. За візуальним обстеженням на момент перевірки скид стічних вод не здійснювався, що є порушенням статей 44, 49, 70, 95, 101, 105 Водного кодексу України, статей 96, 164 Земельного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель»;
-в ході обстеження території підприємства встановлено факт засмічення земельної ділянки, яка знаходиться на прилеглій території, а саме на ґрунтовій поверхні розміщено відходи ТОВ «Анастасі Компані ЛТД» (будівельні відходи, відходи деревини, побутові відходи, відходи поліетилену, відходи риби), що є порушенням статей 44, 105 Водного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель», статей 96, 164 Земельного кодексу України, статей 17, 32, 33 Закону України «Про відходи», статей 87, 89 Водного кодексу України;
-інвентаризація відходів не проведена, норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено. Технічні паспорти відходів не розроблені, журнал первинного обліку за формою ВТ-1 не ведеться, статистична звітність у сфері поводження з відходами не складається, місця роздільного зберігання відходів не організовані згідно вимог законодавства, моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів не запроваджено, що є порушенням статей 7, 17, 26, 29, 32, 33 Закону України «Про відходи»;
-підприємством не забезпечено приймання та утилізація використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходиться продукція підприємства, не укладено угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію, що є порушенням статей 17, 31 Закону України «Про відходи»;
-договори на передачу відходів, що утворюються на підприємстві, та акти виконаних робіт надані не в повному обсязі, інформація щодо остаточних місць видалення відходів відсутня, що є порушенням статей 20-2, 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статей 17, 32, 33, 34 Закону України «Про відходи»;
-підприємством не виконані законні розпорядження, приписи та інші законні вимоги посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, які надавались в ході попередньої перевірки, що є порушенням статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-на підприємстві інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не проводилась, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
-підприємством не проводиться виробничий контроль за охороною атмосферного повітря, інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел не забезпечуються (повинні здійснюватися на договірних умовах зі спеціалізованими організаціями), що є порушенням статей 10, 29 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
-за результатами інспекційного інструментального контролю зафіксовано наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ б/№ 1 опалювальний твердопаливний котел (цех по переробці риби) по оксидах азоту та вуглецю, речовинах у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих зі складом, що є порушенням статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
В подальшому, 12.01.2018 ДЕІ у Дніпропетровській області на підставі висновків акту перевірки складено припис №4-23410-3 щодо усунення порушень вимог законодавства, яким відповідача зобов`язано, зокрема до 12.01.2018 та до 01.04.2018 усунути виявлені порушення ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; до 19.01.2018 та до 01.06.2018 усунути виявленні порушення ст. 20-2, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Враховуючи наявні порушення положень природоохоронного законодавства, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до суду з цим адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що, зокрема, доказів щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Відповідачем не надано.
Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 року №454/2011, закріплено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Тобто, на відповідача - Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області покладено обов`язок державного контролю за дотриманням суб`єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні з