ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 560/377/20
адміністративне провадження № К/9901/32669/20
Верховний Суд у складі колдегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Кравчука В.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду в суді у касаційній інстанції адміністративну справу № 560/377/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Прокар» до Головного управління ДПС у Хмельницькій області (далі - ГУ ДПС) про визнання протиправним та скасування розпорядження, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ГУ ДПС
на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.07.2020, ухвалене у складі головуючого судді Шевчука О.П.
та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2020, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді - Сапальової Т.В., суддів Капустинського М.М., Смілянця Е.С.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 22.01.2020 ТОВ «Прокар» звернулось до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати розпорядження ГУ ДПС від 24.12.2019 №190-р «Про анулювання ліцензій», в частині анулювання ліцензій ТОВ «Прокар», а саме:
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 22.11.2019, реєстраційний номер 22250314201900265, строк дії - до 22.11.2024, адреса місця торгівлі - 29000, м. Хмельницький, вул. Трудова, буд. 7/3, АЗС;
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 22.11.2019, реєстраційний номер 22250314201900266, строк дії - до 22.11.2024 адреса місця торгівлі - 29000, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, 16/10, АЗС.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Прокар» зазначило, що розпорядження відповідача в оспорюваній частині є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки воно було прийняте без проведення будь-яких контрольних заходів, не містить обґрунтування підстав його прийняття, визначених Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон № 481/95-ВР).
2. Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 14.07.2020, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2020, задовольнив позовні вимоги.
3. 25.11.2020 ГУ ДПС звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.07.2020 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2020, ухвалити нове рішення - про відмову у задоволенні позовних вимог.
4. Верховний Суд ухвалою від 10.12.2020 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
5. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 29.09.2022 №1533/0/78-22 призначено повторний автоматизований розподіл цієї судової справи між суддями на підставі ухвали Верховного Суду від 28.09.2022 про самовідвід судді-доповідача Шишова О.О., суддів Дашутіна І.В., Яковенка М.М.
6. Протоколом розподілу справи від 29.09.2022 визначено склад колегії суддів для розгляду даної справи: Рибачук А.І. - головуючий суддя, судді: Мороз Л.Л., Кравчук В.М.
7. Суддя Верховного Суду ухвалою від 30.09.2022 прийняв до провадження справу №560/377/20 за вищевказаним позовом.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. У справі, яка розглядається, суди встановили, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Прокар» (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 41059752) зареєстроване платником податків у ГУ ДПС, основним видом діяльності якого є роздрібна торгівля пальним.
Позивач є платником акцизного податку з реалізації пального, у зв`язку з чим отримав ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 22.11.2019 за реєстраційним номером №22250314201900265 (на 5 років), адреса місця торгівлі: м. Хмельницький, вул. Трудова, буд. 7/3, АЗС, та за реєстраційним номером 22250314201900266 (на 5 років), адреса місця торгівлі: м. Хмельницький, вул. Західно-окружна, буд. 16/10, АЗС, які видані ГУ ДПС.
ГУ ДПС направило запит до Хмельницької міської ради про надання інформації щодо видачі дозвільних документів (декларацій) на право розміщення об`єктів - АЗС ТОВ «Прокар» за адресами здійснення діяльності: м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, 16/10 та м. Хмельницький, вул. Трудова, 7/3 для роздрібної торгівлі пальним.
За результатом розгляду цього листа Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради 24.12.2019 повідомив, що дозвільних документів (декларацій) на право розміщення даних об`єктів для роздрібної торгівлі пальним ТОВ «Прокар» за вказаними адресами не надавались.
На підставі вказаного листа, керуючись статтею 15 Закону № 481/95-ВР відповідач прийняв розпорядження від 24.12.2019 №190-р, яким ліцензії позивача на право роздрібної торгівлі пальним від 22.11.2019 за реєстраційним номером 22250314201900266, за адресою здійснення діяльності: м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, 16/10 АЗС та за реєстраційним номером 22250314201900266, за адресою здійснення діяльності: м. Хмельницький, вул. Трудова, 7/3 АЗС, анульовано.
Підставою для анулювання ліцензій в оспорюваному розпорядженні зазначено отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами та подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Вважаючи вказане розпорядження протиправним, ТОВ «Прокар» звернулось до суду з позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що під час прийняття оспорюваного розпорядження відповідач діяв не на підставі Закону №481/95-ВР та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення про анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю пальним.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
10. Касаційну скаргу відповідач обґрунтував тим, що судами першої та апеляційної інстанції неправильно застосовано положення абзацу третього частини тридцять восьмої статті 15 Закону № 481/95-ВР, а висновок Верховного Суду у подібних правовідносинах щодо питання застосування цієї норми матеріального права - відсутній.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів виходить із такого.
12. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Порядок видачі та анулювання ліцензій на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним врегульовано нормами Закону № 481/95-ВР.
14. Статтею 1 Закону №481/95-ВР визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
15. Роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки.
16. Згідно з частиною першою статті 15 Закону № 481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
17. Відповідно до частини двадцятої статті 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
18. Частиною тридцятою статті 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
19. Згідно із частинами тридцять другою - тридцять п`ятою статті 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначається адреса місця торгівлі.
20. Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об`єкта або а