1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 року

м. Київ

cправа № 916/796/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Ткаченко Н. Г. - головуючого, Жукова С. В., Огородніка К. М.

за участю секретаря судового засідання Громак В. О.

за участю ліквідатора арбітражного керуючого Бови Д. В. (в режимі відеоконференції)

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс-2013"

на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.09.2022

та постанову Господарського суду Одеської області від 07.10.2021

у справі № 916/796/21

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Олійно-жирова компанія"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс-2013"

про визнання банкрутом,-

ВСТАНОВИВ :

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.04.2021 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "Шанс-2013".

Постановою Господарського суду Одеської області від 07.10.2021 у справі №916/796/21 (суддя Лепеха Г. А.) ТОВ "Шанс-2013" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Бову Дарію Володимирівну.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.09.2022 (колегія суддів: Аленін О. Ю. - головуючий, Богатир К. В., Філінюк І. Г.) постанову Господарського суду Одеської області від 07.10.2021 у справі № 916/796/21 залишено без змін.

У касаційній скарзі ТОВ "Шанс-2013" просить постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.09.2022 та постанову Господарського суду Одеської області від 07.10.2021 у справі № 916/796/21 скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні клопотання розпорядника майна Бови Д. В. про визнання боржника банкрутом, а справу № 916/796/21 направити до Господарського суду Одеської області на стадію розпорядження майна боржника.

ТОВ "Шанс-2013" зазначає, що суди попередніх інстанцій при ухваленні оскаржуваних судових рішень не врахували правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 09.06.2022 у справі №908/794/19, від 19.11.2020 у справі №908/2755/19, від 15.06.2021 у справі №916/1950/16, від 29.07.2021 у справі №925/409/20 та не з`ясували як актив, так і пасив боржника, не порівняли їх дані.

Крім того, боржник стверджує, що судами попередніх інстанцій не досліджено та не надано оцінку діям розпорядника майна щодо встановлення вартості активів, зокрема, щодо проведення аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника, не проаналізовано та не описано, на підставі чого суди дійшли висновку про відсутність активів у боржника, за рахунок яких можна було б погасити кредиторську заборгованість.

ТОВ "Шанс-2013" вважає, що суд апеляційної інстанції, погодившись з висновками суду першої інстанції, фактично змінив мотивувальну частину судового рішення суду першої інстанції, врахувавши доводи боржника, які були зазначені в апеляційній скарзі.

В судовому засіданні арбітражний керуючий Бова Д. В. просила касаційну скаргу ТОВ "Шанс-2013" залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

До касаційного суду 14.10.2022 надійшло клопотання представника заявника касаційної скарги адвоката Самоха М. Ю. про відкладення розгляду справи, яке мотивоване неможливістю його явки в судове засідання 19.10.2022 у зв`язку із участю цього дня в судових засіданнях у справах, які розглядаються в Одеському окружному адміністративному суді та Господарському суду міста Києва.

Колегія суддів, розглянувши вказане клопотання, дійшла висновку про відсутність підстав для його задоволення, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 216 ГПК України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених ч. 2 ст. 202 цього Кодексу.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (ст. 202 ГПК України).

Учасники справи не обмежені законом в кількості уповноважених осіб для представництва їх інтересів у тому числі і в суді касаційної інстанції.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 129 Конституції України однією із засад здійснення судочинства встановлено розумні строки розгляду справи судом.

Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 згаданої Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України", рішення Європейського суду з прав людини від 27.04.2000 у справі "Фрідлендер проти Франції"). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").

Як вбачається із матеріалів справи, учасники справи належним чином та завчасно повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, виходячи зі змісту ст. ст. 202, 216 ГПК України.

Крім того, явка представників сторін у судове засідання Касаційного господарського суду обов`язковою не визнавалась, а вимоги та доводи заявника касаційної скарги викладені у касаційній скарзі.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н. Г., пояснення арбітражного керуючого Бови Д. В., обговоривши доводи касаційної скарги та перевыривши матерыали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ "Торговий дім "Олійно-жирова компанія" звернулось до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Шанс-2013", посилаючись на неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошових зобов`язань перед кредитором.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.04.2021 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "Шанс-2013", визнано грошові вимоги ТОВ "Торговий дім "Олійно-жирова компанія" до боржника у сумі 8 513 150,00 грн; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна ТОВ "Шанс-2013" призначено арбітражного керуючого Бову Дарію Володимирівну.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.08.2021 визнано вимоги кредиторів ТОВ "Шанс-2013", а саме ТОВ "Торговий дім Олійно-жирова компанія з вимогами до боржника в сумі 8 513 150,00 грн та ТОВ "Хот-Сток" з вимогами до боржника в сумі 135 000,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.08.2021 зобов`язано обов`язати розпорядника майна організувати проведення зборів кредиторів у відповідності зі ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства, вирішити питання відносно подальшого розгляду справи та відповідні протоколи надати суду.

На виконання зазначеної ухвали та положень Кодексу України з процедур банкрутства 06.09.2021 розпорядником майна ТОВ "Шанс-2013" проведено загальні збори кредиторів, де прийнято рішення щодо обрання голови та секретаря зборів кредиторів, визначено склад комітету кредиторів та прийнято рішення про звернення до Господарського суду Одеської області з клопотанням про визнання ТОВ "Шанс- 2013" банкрутом та призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Бови Дарії Володимирівни.

Зазначені рішення оформлені протоколом №1 загальних зборів кредиторів від 06.09.2020.

З огляду на прийняті рішення, арбітражний керуючий Бова Д. В. звернулась до суду першої інстанції із відповідним клопотанням про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення її ліквідатором боржника.

Судом апеляційної інстанції також встановлено, що з метою виявлення та збереження майна боржника розпорядником майна були направлені запити до відповідних органів та установ, а саме: Головного управління ДПС в Одеській області, Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Морської адміністрації, Державної служби України з питань праці, Державної космічної агентства України, ПАТ "Укрзалізниця", Українського державного центру радіочастот, Головного Управління Держгеокадастру в Одеській області, Головного Управління Держпродспоживслужби в Одеській області, Одеської митниці Держмитслужби, Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області. Згідно з наданими відповідями у ТОВ "Шанс-2013" відсутні будь-які активи.

Крім того розпорядником майна отримано Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо боржника та витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, згідно з якою у боржника відсутнє нерухоме майно.

Також, відповідно до Реєстру цивільних повітряних суден України за ТОВ "Шанс-2013" не зареєстровано повітряних суден.

Розпорядником майна проаналізовано бази даних та інформаційно- довідкові системи ДП "Український інститут інтелектуальної власності", відповідно до яких відсутня інформація щодо ТОВ "Шанс-2013" як власника.

Відповідно до загальнодоступної інформаційної бази національної комісії з цінних паперів та Фондового ринку інформація щодо ТОВ "Шанс-2013" як власника пакетів голосуючих акцій (5 відсотків і більше) акціонерних товариств відсутня.

Згідно з результатами пошуку в автоматизованій системі виконавчих проваджень щодо ТОВ "Шанс-2013" як стягувача та боржника записів не знайдено.

За результатами проведеної розпорядником майна інвентаризації у ТОВ "Шанс-2013" не виявлено майна, а дебіторська заборгованість, яка обліковується на балансі товариства не підтверджена первинним документами у зв`язку з їх відсутністю.

Розпорядником майна також проведено фінансовий аналіз, за результатами якого встановлено ознаки неплатоспроможності підприємства. Можливість відновлення платоспроможності боржника не вбачається із врахуванням, що підприємство не має активів для продовження повноцінної діяльності - відсутні оборотні та необоротні активи, які дали б можливість відновити господарську діяльність підприємства.


................
Перейти до повного тексту