1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2022 року

м. Київ

справа № 140/10808/21

адміністративне провадження № К/990/14661/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Калашнікової О.В.,

суддів: Губської О.А., Білак М.В.,

розглянувши в письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу №140/10808/21

за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2022 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Кузьмича С.М., суддів - Матковської З.М., Улицького В.З.)

У С Т А Н О В И В :

І. СУТЬ СПОРУ

1. У вересні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач у справі) звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі також - Військова частина, відповідач у справі, скаржник у справі), в якому просив визнати протиправною бездіяльності щодо не проведення остаточного розрахунку у день виключення зі списків особового складу частини та визнати протиправними дій щодо не нарахування та невиплати середнього заробітку за період затримки у проведенні остаточного розрахунку при звільненні, зобов`язання нарахувати та виплатити середній заробіток за період з 24 червня 2019 року по дату набрання рішенням суду у даній справі законної сили.

2. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Військової частини щодо не проведення з позивачем остаточного розрахунку при звільненні з військової служби у день виключення зі списків особового складу та всіх видів забезпечення; стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 24 червня 2019 року по 17 вересня 2021 року у сумі 40481 гривень 76 копійок. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3. Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року.

ІІ. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

4. Ухвалами Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2022 року апеляційну скаргу Військової частини залишено без руху та запропоновано скаржнику надати до суду документ, який підтверджує сплату судового збору за подання апеляційної скарги та надіслати на адресу суду вмотивовану заяву про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску.

5. Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2022 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою відповідача на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року у справі № 140/10808/21.

6. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідач не використав своє право на звернення до суду апеляційної інстанції із обґрунтованою заявою про поновлення строків на апеляційне оскарження рішення суду.

IІІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ

7. Оскаржуючи ухвалу суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження, скаржник посилається на те, що в апеляційній скарзі відповідач звернувся з проханням про поновлення строку на апеляційне оскарження, дотримавши вимоги процесуального законодавства. Військова частина наголошує на тому, що при поданні апеляційної скарги не могла долучити докази отримання рішення суду першої інстанції датоване 23 грудня 2021 року - 12 січня 2022 року, оскільки в результаті ракетно-бомбового удару з боку російських військ 24 лютого 2022 року на аеродром військової частини було знищено та втрачено безліч судових документів, однією з них була справа №140/10808/21.

8. Крім того, відповідач наголошує на те, що в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху було зазначено, що апеляційна скарга не відповідає вимогам процесуального законодавства, оскільки до неї не додано документи про сплату судового збору. В той же час Військова частина на момент подання апеляційної скарги не мала можливості сплатити судовий збір, проте усунула вказаний недолік в клопотанні про усунення недоліків апеляційної скарги.

9. Відзив на касаційну скаргу позивачем не подано, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

IV ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

10. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, виходить із такого.

11. Згідно з частиною першою статті 293 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

12. Частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

13. Відповідно до частин другої-третьої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту