ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2022 року
м. Київ
cправа № 915/669/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н.М. - головуючий, Баранець О.М., Вронська Г.О.,
за участю секретаря судового засідання - Охоти В.Б.,
представників учасників справи:
позивача - не з`явився,
відповідача-1 - не з`явився,
відповідача-2 - не з`явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс"
на рішення Господарського суду Миколаївської області
у складі судді Смородінової О.Г.
від 07.10.2021 та
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Разюк Г.П., Колоколов С.І., Савицький Я.Ф.
від 16.12.2021
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс"
до Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал", Фізичної особи-підприємця Москаленко Людмили Степанівни
про визнання незаконним та скасування протоколу розгляду тендерних пропозицій, визнання недійсними та скасування результатів процедури публічних закупівель, визнання недійсним договору.
Розпорядженням Заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 30.09.2022 № 29.3-02/1689 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи № 915/669/21 у зв`язку з перебуванням судді Кролевець О.А. на лікарняному.
Згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.09.2022 для розгляду справи № 915/669/21 визначено колегію суддів Касаційного господарського суду у наступному складі: головуючий - Губенко Н.М., судді: Баранець О.М., Вронська Г.О.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" та Фізичної особи-підприємця Москаленко Людмили Степанівни про: визнання незаконним та скасування рішення про відхилення тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс"; визнання незаконним та скасування рішення про визначення переможцем Фізичну особу-підприємця Москаленко Людмилу Степанівну, зазначені у протоколі розгляду тендерних пропозицій від 23.04.2021 Замовника - Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал", оприлюднене у процедурі спрощеної закупівлі (ідентифікатор № UA-2021-04-06-002919-b, предметом якої визначено: Проведення атестації робочих місць по умовам праці; ДК 021:2015:79410000-1: Консультаційні послуги з питань підприємницької діяльності та управління); визнання недійсним договору про надання послуг від 13.05.2021 № 13/05-2021, укладеного між Міським комунальним підприємством "Миколаївводоканал" та Фізичною особою-підприємцем Москаленко Людмилою Степанівною за наслідками процедури спрощеної закупівлі (ідентифікатор № UA-2021-04-06-002919-b, предметом якої визначено: Проведення атестації робочих місць по умовам праці; ДК 021:2015:79410000-1: Консультаційні послуги з питань підприємницької діяльності та управління).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спрощена закупівля, яка відбулася 16.04.2021, була вчинена з порушенням статей 3, 5, 16, 17 Закону України "Про публічні закупівлі", що призвело до неправомірного відхилення пропозиції позивача та незаконного обрання переможцем спрощеної закупівлі Фізичної особи-підприємця Москаленко Людмили Степанівни на підставі документів, які не відповідали вимогам тендерної документації, а тому оспорювані рішення підлягають визнанню незаконними та скасуванню, а відповідно до них укладений договір підлягає визнанню недійсним.
2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
06 квітня 2021 року Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал" в електронній системі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднило оголошення про проведення спрощеної процедури закупівлі "79410000-1 Консультаційні послуги з питань підприємницької діяльності та управління (Проведення оцінювання та атестації робочих місць по умовам праці)" ідентифікатор доступу UA-2021-04-06-002919-b (надалі - Оголошення).
Однією з умов закупівлі, про що зазначено у пункті 12 додатку № 1 "Перелік документів, які повинні бути завантажені учасником у складі пропозиції" до Оголошення було: "Учасник надання послуг повинен надати довідку, що підтверджує фактичне місцезнаходження у м. Миколаєві або наявність у м. Миколаєві філіалу/виробничої бази із зазначення адреси.".
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" виявило бажання взяти участь в закупівлі та надало пакет документів через систему "Prozorro", у тому числі довідку про фактичне місцезнаходження, у якій зазначено, що на час надання послуг працівники учасника будуть проживати у м. Миколаїв за адресою: Адміральська, 34, що підтверджується актом заселення у готель "Інгул".
Відповідно до інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, адресою місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" (ідентифікаційний код 43089836) є: Україна, 79057, Львівська обл., місто Львів, вулиця Антоновича, будинок 128.
За результатами розгляду пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс", Міським комунальним підприємством "Миколаївводоканал" було прийнято рішення про її відхилення.
У протоколі розгляду тендерних пропозицій від 23.04.2021 підставою для відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" зазначено наступне: "Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" не відповідає вимогам замовника, оскільки не виконано вимогу замовника відповідно до пункту 12 Оголошення, а саме: документи бронювання готелю, який знаходиться у м. Миколаїв, для проживання працівників підприємства, не являються підтвердженням фактичного місцезнаходження підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" у м. Миколаєві.".
Відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій від 23.04.2021 із двох учасників, які надали свої пропозиції, переможцем було визнано Фізичну особу-підприємця Москаленко Людмилу Степанівну.
13 травня 2021 року між Міським комунальним підприємством "Миколаївводоканал", як замовником, та Фізичною особою-підприємцем Москаленко Людмилою Степанівною, як виконавцем, було укладено договір про надання послуг № 13/05-2021, відповідно до предмету якого виконавець зобов`язався надати замовнику послуги - "79410000-1 Консультаційні послуги з питань підприємницької діяльності та управління (Проведення оцінювання та атестації робочих місць по умовам праці)" (далі по тексту - Послуги) з атестації основних робочих місць за умовами праці у виробничих підрозділах Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" згідно з переліком додатку "Перелік робочих місць" щодо обґрунтування пільг і компенсацій персоналу за роботу в шкідливих і важких умовах праці за результатами санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу з отримання довідки про стан дотримання законодавства про працю в частині проведеної атестації робочих місць за умовами праці у Головному управлінні Держпраці у Миколаївській області.
3. Короткий зміст судових рішень
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 07.10.2021 у справі № 915/669/21, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 16.12.2021, у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції та постанова апеляційного господарського суду мотивовані тим, що:
- рішення Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" прийнято у відповідності до норм чинного законодавства, оскільки пропозиція позивача не відповідала вимогам замовника, а саме пункту 12 додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної процедури закупівлі, так як документи подані позивачем не є документами, що підтверджують фактичне місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс", а відповідно до інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, адресою місцезнаходження позивача є: Україна, 79057, Львівська обл., місто Львів, вулиця Антоновича, будинок 128;
- позивач не довів належними доказами обставини невідповідності пропозиції Фізичної особи-підприємця Москаленко Людмили Степанівни кваліфікаційним критеріям, визначеним тендерною документацією торгів № UA-2021-04-06-002919-b щодо закупівлі робіт;
- оскільки позивачем не доведено факту порушення спірними рішеннями його прав та охоронюваних законом інтересів, тому позовна вимога про визнання оспорюваного договору недійсним також не підлягає задоволенню.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду Миколаївської області від 07.10.2021 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 16.12.2021 у даній справі, та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Скаржник у якості підстав касаційного оскарження рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції зазначив пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме, відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування частин 2 та 4 статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі".
Касаційна скарга мотивована тим, що:
- всупереч приписам статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал", як замовник публічної закупівлі, встановило дискримінаційну умову, а саме, обмежило коло учасників, передбачивши в оголошенні про проведення спрощеної процедури закупівлі умову про обов`язковість місцезнаходження учасників лише в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці;
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" володіє достатньою матеріально-технічною базою (мобільною (пересувною) лабораторією, оформленою відповідно до вимог чинного законодавства України, стандартів та норм, необхідних для проведення атестації робочих місць по всій території України), кваліфікованим персоналом та іншими ресурсами, необхідними для надання послуг, заявлених Міським комунальним підприємством "Миколаївводоканал" в оголошенні про проведення спрощеної процедури закупівлі, а також досвідом у виконанні аналогічних по суті закупівель по всій території України;
- незалежно від фактичного місця знаходження юридичної особи - позивача, останній належним чином та у найоптимальніші строки має достатньо ресурсів для виконання предмету закупівлі у спірних правовідносинах;
- вказані обставини не було взято до уваги при розгляді пропозиції позивача, чим порушено приписи статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі";
- незаконні дії Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" призвели до неправомірного відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс", яка була більш економічно вигідною, що, в свою чергу, призвело до порушення майнових прав останнього;
- судами попередніх інстанцій не було взято до уваги відповідні доводи позивача та зазначені обставини.
У відзиві на касаційну скаргу Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал" просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, як такі що прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
5. Позиція Верховного Суду
Як зазначалось вище та встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 06.04.2021 Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал" в електронній системі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднило оголошення про проведення спрощеної процедури закупівлі "79410000-1 Консультаційні послуги з питань підприємницької діяльності та управління (Проведення оцінювання та атестації робочих місць по умовам праці)" ідентифікатор доступу UA-2021-04-06-002919-b.
Однією з умов закупівлі, про що зазначено у пункті 12 додатку № 1 "Перелік документів, які повинні бути завантажені учасником у складі пропозиції" до Оголошення було те, що учасник надання послуг повинен надати довідку, що підтверджує фактичне місцезнаходження у м. Миколаєві або наявність у м. Миколаєві філіалу/виробничої бази із зазначенням адреси.
Така умова була передбачена, у зв`язку з тим, що послуга з атестації повинна надаватися виключно за адресою находження підприємства водопостачання - Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал", з врахуванням великої кількості робочих місць, що повинні атестуватися та необхідністю в найкоротші терміни отримати результати атестації.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" виявило бажання взяти участь в закупівлі, визначеної в Оголошенні та надало пакет документів через систему "Prozorro".
Однак, як зазначено у протоколі розгляду тендерних пропозицій від 23.04.2021, Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал", як замовник закупівлі, відхилило пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс", у зв`язку з тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" не відповідає вимогам замовника, оскільки не виконано вимогу замовника відповідно до пункту 12 Оголошення, а саме: документи бронювання готелю, який знаходиться у м. Миколаїв, для проживання працівників підприємства, не є підтвердженням фактичного місцезнаходження підприємства у м. Миколаєві.
Вважаючи рішення замовника закупівлі про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" таким, що не відповідає приписам Закону України "Про публічні закупівлі", у тому числі принципам здійснення публічних закупівель, та, як наслідок, незаконними рішення замовника про визначення переможця закупівлі та договору про надання послуг від 13.05.2021 № 13/05-2021, укладеного за наслідками закупівлі, Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" звернулося до суду з позовом у даній справі.
Суди першої та апеляційної інстанцій приймаючи оскаржувані судові рішення про відмову у задоволенні позовних вимог дійшли висновку про те, що: рішення Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне підприємство "Екологія Плюс" прийнято у відповідності до норм чинного законодавства, оскільки пропозиція позивача не відповідала вимогам замовника; позивач не довів належними доказами обставини невідповідності пропозиції Фізичної особи-підприємця Москаленко Людмили Степанівни кваліфікаційним критеріям, визначеним тендерною документацією торгів № UA-2021-04-06-002919-b щодо закупівлі робіт; оскільки позивачем не доведено факту порушення спірними рішеннями його прав та охоронюваних законом інтересів, тому позовна вимога про визнання оспорюваного договору недійсним також не підлягає задоволенню.
Однак Суд вважає такі висновки помилковими, з огляду таке.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад врегульовано Законом України "Про публічні закупівлі", метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до пункту 28 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" спрощена закупівля - це придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Частиною 2 статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов`язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів); 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж п`ять робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі. В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.