1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 року

м. Київ

справа №371/1351/19

провадження № 51-2093км22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_2,

суддів ОСОБА_3, ОСОБА_4,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_5,

прокурора ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргупрокурора ОСОБА_7 на ухвалу Київського апеляційного суду від 31 травня 2022 року у кримінальному провадженні за обвинуваченням

ОСОБА_1,

ІНФОРМАЦІЯ_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Миронівського районного суду Київської області від 28 жовтня 2021 року ОСОБА_1 визнано винуватим і засуджено за ч. 2 ст. 185 КК до покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки.

Київський апеляційний суд ухвалою від 31 травня 2022 року кримінальне провадження стосовно обвинуваченого ОСОБА_1 закрив у зв`язку зі смертю останнього.

Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі та змінах до неї представник публічного обвинувачення вважає, що ухвалуапеляційного суду прийнято з істотним порушенням кримінального процесуального закону, і просить її змінити, а обвинувальний вирок місцевого суду скасувати.

На обґрунтування своїх вимог зазначає, що суд апеляційної інстанції, закриваючи кримінальне провадження стосовно обвинуваченого ОСОБА_1, хоча і послався в мотивувальній частині рішення на приписи ст. 417 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), яка передбачає, що в разі встановлення обставин для закриття кримінального провадження, передбачених ст. 284 КПК, суд апеляційної інстанції скасовує обвинувальний вирок чи ухвалу і закриває кримінальне провадження, однак у резолютивній, частині зазначив лише про закриття кримінального провадження стосовно ОСОБА_1, при цьому не скасував обвинувального вироку, чим не дотримався вимог кримінального процесуального закону.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор ОСОБА_6 у судовому засіданні частково підтримав доводи касаційної скарги представника публічного обвинувачення, просив скасувати вирок місцевого суду та ухвалу апеляційного суду стосовно ОСОБА_1, а кримінальне провадження закрити.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора і перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів уважає, що касаційна скарга представника публічного обвинувачення підлягає частковому задоволенню на таких підставах.

За частиною 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. Суд касаційної інстанції вправі вийти за межі касаційних вимог, якщо цим не погіршується становище засудженого.

Як установлено ч. 1 ст. 438 КПК, підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Зі змісту ст. 370 КПК, якою визначено вимоги стосовно законності, обґрунтованості та вмотивованості судового рішення, убачається, що законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом; вмотивованим є рішення, в якому наведені належні й достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Колегія суддів погоджується з доводами прокурора про те, що суд апеляційної інстанції, закриваючи кримінальне провадження стосовно ОСОБА_1, не дотримався вимог кримінального процесуального закону.


................
Перейти до повного тексту