1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2022 року

м. Київ

справа № 190/1315/19

провадження № 51-366км22

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_9

суддів ОСОБА_10, ОСОБА_11.,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_12

прокурора ОСОБА_13, захисника ОСОБА_14

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_15 на вирок Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 12 квітня 2021 року та вирок Дніпровського апеляційного суду від 22 грудня 2021 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019040550000502, за обвинуваченням

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 Кримінального кодексу України (далі - КК)

та

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Жовтих Вод Дніпропетровської області, жителя АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КК.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 12 квітня 2021 року засуджено:

ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КК до покарання із застосуванням ст. 69 КК у виді позбавлення волі на строк 5 років.

На підставі ст. 75 КК ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки.

Згідно зі ст. 76 КК суд поклав на ОСОБА_1 обов`язки періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти цей орган про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації;

ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 187 КК до покарання із застосуванням статей 69,

69-1 КК у виді позбавлення волі на строк 4 роки.

На підставі ст. 75 КК ОСОБА_2 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки.

Згідно зі ст. 76 КК суд поклав на ОСОБА_2 обов`язки періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти цей орган про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації;

Вирішено питання щодо речових доказів.

Згідно з вироком ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнано винуватими та засуджено за вчинення кримінального правопорушення за таких обставин.

05 липня 2019 року близько 00:30 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за 6 км від перехрестя траси М04 та автодороги Саївка-Долинське П`ятихатського району Дніпропетровської області здійснили напад на охоронника пасіки - ОСОБА_3 . При цьому ОСОБА_2 одягнув на обличчя шапку з отворами, а ОСОБА_1 - футболку. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повалили потерпілого на землю та за допомогою мотузки, яку взяли із собою, із застосуванням фізичної сили, зв`язали йому руки, рот та ноги з метою обмеження пересування та протидії з його боку, завдали потерпілому фізичного болю та заподіяли легких тілесних ушкоджень.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заволоділи належним потерпілому ОСОБА_4 майном на загальну суму 110 205 грн, а також мобільним телефоном вартістю 1275 грн.

Дніпровський апеляційний суд вироком від 22 грудня 2021 року вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2 скасував.

Ухвалив у цій частині новий вирок, яким ОСОБА_1 .ОСОБА_2 призначив за ч. 2 ст. 187 КК із застосуванням ст. 69 КК покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки, без конфіскації майна.

В іншій частині цей вирок залишив без змін.

Вимоги касаційної скарги й узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_19 просить скасувати судові рішення щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2 через неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засуджених через суворістьі призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Зазначає, що в діях ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КК. На думку захисника, в діях засуджених є склад грабежу. Стверджує, що у формулюванні обвинувачення, яке судом визнано доведеним, не наведено характеру дій обвинувачених, які свідчили б саме про насильство, що є небезпечним для життя та здоров`я особи в момент його заподіяння. Вважає призначене засудженим покарання не справедливим через суворість. Стверджує, що з урахуванням обставин, що пом`якшують покарання засуджених, та даних про їхні особи стосовно них можливо застосувати положення статей 69, 75 КК та пом`якшити їм покарання.

Позиції учасників судового провадження

Захисник ОСОБА_19 підтримав свою касаційну скаргу.

Прокурор ОСОБА_20 вважав слушними доводи захисника з приводу перекваліфікації дій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з ч. 2 ст. 187 КК на ч. 2 ст. 186 КК, просив судові рішення змінити: перекваліфікувати дії засуджених з ч. 2 ст. 187 КК на ч. 2 ст. 186 КК, призначивши їм покарання у межах санкції статті, заперечував щодо застосування до засуджених положень ст. 75 КК.

Іншим учасникам було належним чином повідомлено про судовий розгляд, але в судове засідання вони не з`явилися.

Мотиви Суду

Відповідно до вимог ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Відповідно до пунктів 2, 3 ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції, зокрема, є: неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.


................
Перейти до повного тексту