ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2022 року
м. Київ
cправа № 918/863/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Кібенко О.Р.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши матеріали заяви Приватного підприємства "Надія"
про ухвалення додаткового рішення
у справі № 918/863/20
за позовом Приватного підприємства "Надія"
до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
про скасування оперативно-господарської санкції,
за участю представників учасників справи:
позивача - Якименко С.Г.;
відповідача - Гуз С.Б.;
ВСТАНОВИВ:
1.1.Постановою Верховного Суду від 22.09.2022 касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області від 24.05.2022, додаткове рішення Господарського суду Рівненської області від 14.06.2022 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.07.2022 у справі № 918/863/20 без змін.
27 вересня 2022 року надійшла заява Приватного підприємства "Надія" про ухвалення додаткового рішення, в якій підприємство просило відшкодувати йому судові витрати у розмірі 30 422 грн.
При цьому колегія суддів враховує, що у клопотанні від 03.09.2022 Приватне підприємство "Надія" зазначило орієнтовний розмір витрат на стадії касаційного провадження, серед яких ознайомлення з касаційною скаргою, 1год*500 грн = 500 грн; складання та надіслання заяви про участь в режимі в режимі в/к 1год*500 грн = 500 грн; складання відзиву на скаргу та її надіслання ОСР та суду 4 год.*500 грн = 2000 грн; підготовка до судового засідання в режимі в/к 1 год*500 грн = 500 грн; очікування початку, участь та аналіз результатів судового засідання 2 год.*500 грн = 1000 грн; непередбачені витрати - 1000 грн.
Отже, відповідно до вимог статті 124 Господарського процесуального кодексу України Приватне підприємство "Надія" зазначило попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які воно очікувало понести у зв`язку із розглядом справи; також відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України Приватне підприємство "Надія" просило вирішити питання щодо стягнення на його користь витрат на професійну правничу допомогу після ухвалення рішення у справі.
Згідно з абзацом 2 частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України докази, що підтверджують розмір судових витрат, подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
До заяви Приватного підприємства "Надія" про ухвалення додаткового рішення, поданої в строк, встановлений абзацом 2 частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, додано: ордер про надання правничої (правової) допомоги від 01.09.2022 адвоката Якименка С.Г., який на підставі договору № 24 нп від 22.11.2020, надавав правову допомогу Приватному підприємству "Надія" у Верховному Суді, а також акт погодження вартості правничої допомоги 9/26/2022 на суму 30 422 грн.
1.2. Відповідно до статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті 1 вищевказаного Закону, згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (ст. 1 вищевказаного Закону).
За приписами статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності є, зокрема надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009р. № 23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
З наведеного випливає, що до правової допомоги належать й консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво у судах тощо.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі №826/1216/16.
Приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Згідно з висновком Верховного Суду викладеним у постановах від 06.03.2019 у справі № 922/1163/18 та від 07.09.2020 у справі № 910/4201/19 адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. При цьому підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.
Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
1.3. Приватне підприємство "Надія" та адвокат Якименко Сергій Георгійович 22.11.2020 уклали договір про надання правничої допомоги № 24, за умовами якого адвокат надає клієнту правову допомогу в захисті його порушених прав, в тому числі правова допомога учасників судового провадження по господарській справі №918/863/20.
Згідно з пунктом 4.1. договору, оплата послуг адвоката складається із суми затрачених адвокатом (проїзд, відрядження, оренда житла (готелі), друкування документів, оплата послуг пошти та інших витрат), основної оплати, премії за успішне проведення справи.
Пунктом 5 договору передбачено, що за необхідності складання яких-небудь документів, вчинення яких-небудь дій в інтересах клієнта, сторони погоджують вартість такої послуги залежно від її складності. Якщо такого погодження не було, то послуги адвоката оплачуються за таким тарифом: 500 грн за час, який адвокат витрати на надання послуги.
Крім того, відповідно до пункту 5 договору № 24 від 22.11.2020 про надання правової допомоги, яким визначено порядок оплати послуг адвоката, передбачено премію у спорах про стягнення з клієнта грошових сум (витребування майна) - 5 (п`ять) відсотків від різниці ціни позову і суми, яку стягнуто з клієнта у даному спорі чи/або вартості майна, у витребуванні якого відмовлено.
У Акті погодження вартості правничої допомоги 9/26/2022 на суму 30 422 грн вказано такі послуги:
-складання клопотання вкз та напр суду через ЕС та позивачу на емайл 1 год.*500 грн, начислено 500 грн;