ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2022 року
м. Київ
справа №809/452/18
касаційне провадження № К/9901/18475/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Хохуляка В.В., Юрченко В.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.05.2019 (судді Довгополов О.М. (головуючий), Гудим Л.Я., Святецький В.В.) у справі №809/452/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ласощі" (далі у тексті - ТОВ "ЛАСОЩІ", Товариство) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі у тексті - ГУ ДФС в Івано-Франківській області, Управління) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2018 року ТОВ "ЛАСОЩІ" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, у якому просило суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.02.2018 № 0001081409.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ТОВ "ЛАСОЩІ" зазначило, що у нього був відсутній обов`язок подавати звіт про контрольовані операції за 2016 рік з огляду на відсутність підстав для визнання контрольованими операцій, вчинених із фірмою H.P.U.MIREM EXPORT-IMPORT, що свідчить про протиправність застосування штрафних санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням. Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги Податкового кодексу України щодо призначення та проведення перевірки позивача з питань подання/неподання Звіту про контрольовані операції за 2016 рік, що призводить до її визнання незаконною та відсутності правових наслідків такої перевірки. Зазначає, що висновки, викладені в акті перевірки від 08.02.2018 за №122/09-19-14-09/24682033 не відповідають фактичним обставинам. Крім того, Товариство вказує, що з контрагентом-нерезидентом H.P.U. MIREM EXPORT-IMPORT громадянин Косовець Мирослав не пов`язаний відносинами контролю та не має впливу на фінансову політику цього контрагента.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд постановою від 01.02.2019 у задоволенні позову відмовив.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що в силу приписів пункту 39.4 статті 39 ПК України ТОВ "ЛАСОЩІ" зобов`язано було подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, Звіт про контрольовані операції за 2016 рік до 01 травня 2016 року, оскільки обсяг господарських операцій між позивачем та контрагентами-нерезидентами перевищила 5 млн грн. Також суд першої інстанції вказав, що ТОВ "ЛАСОЩІ" та компанія H.P.U.MIREM EXPORT-IMPORT є пов`язані, оскільки засновник і власник компанії H.P.U.MIREM EXPORT-IMPORT ОСОБА_2 є дружиною власника ТОВ "ЛАСОЩІ" ОСОБА_3.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 28.05.2019 рішення суду першої інстанції скасував, прийняв нове рішення, яким позовні вимоги задовольнив.
Ухвалюючи таке рішення суд апеляційної інстанції виходив із того, що позивачем не допущено порушень податкового законодавство у спірних правовідносинах та вчасно подано звіт з контрольованих операцій за 2016 рік у строк, установлений підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України, оскільки господарські операції позивача з контрагентами не можуть вважатися контрольованими, що свідчить про безпідставність висновків податкового органу про необхідність подання позивачем звіту про контрольовані операції за 2016 рік та, як наслідок, застосування штрафу за несвоєчасне подання такого звіту.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції ГУ ДФС в Івано-Франківській області звернулось із касаційною скаргою, у якій посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а також невірної правової оцінки обставин у справі, просить скасувати його рішення та залишити в силі постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2019.
Податковий орган вказує, що ТОВ "Ласощі" та фірма H.P.U.MIREM EXPORT-IMPORT є пов`язані, про що свідчать експортно-імпортні документи, рахунки фактури (інвойси), форми декларації митної вартості, які заповнюються декларантом та/або уповноваженою особою в графі 9(а) чи пов`язані між собою продавець та покупець, а саме ТзОВ "Ласощі" та H.P.U.MIREM EXPORT-IMPORT вказано так.
У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Ласощі" вказує, що оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції винесено законно та обґрунтовано, на підставі всебічного та повного дослідження матеріалів та обставин справи, доводи ж касаційної скарги висновків цього суду не спростовують.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 03.10.2022 прийняв касаційну скаргу Управління до провадження та призначив справу до касаційного розгляду в попередньому судовому засіданні на 04.10.2022.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями у справі визначено склад колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Бившева Л.І. (суддя-доповідач, головуючий суддя), Хохуляк В.В., Юрченко В.П.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та, враховуючи межі касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій установлено що Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області з 30.01.2018 по 05.02.2018 проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "ЛАСОЩІ" з питань неподання звіту про контрольовані операції за 2016 рік, за результатами якої складено акт від 08.02.2018 № 122/09-19-14-09/24682033.
Вказаний акт перевірки містить висновок про порушення позивачем вимог пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, а саме, ТОВ "ЛАСОЩІ" не подано звіт про контрольовані операції за 2016 рік з контрагентом-нерезидентом пов`язаною особою H.P.U.MIREM EXPORT-IMPORT (країна Польща) на загальну суму 60 091 750,80 грн.
На підставі вказаного вище акта перевірки 28.02.2018 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001081409, яким до ТОВ "ЛАСОЩІ" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 413 400, 00 грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням контролюючого органу, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо правомірності винесення контролюючим органом податкового повідомлення-рішення від 28.02.2018 № 0001081409 за результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ "Ласощі" з питань подання/неподання звіту про контрольовані операції за 2016 рік.
Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.7 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.
Положеннями підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України передбачено засади визначення операцій контрольованими.
Відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими є господарські операції, що впливають на об`єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), яка включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час визначення такого переліку Кабінет Міністрів України враховує такі критерії: держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні; держави, які не розкривають у публічному доступі інформацію про структуру власності юридичних осіб; держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.
Затверджений Кабінетом Міністрів України перелік держав (територій) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, оприлюднює щороку в офіційних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток підприємств (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок оприлюднюється протягом трьох місяців з дати їх зміни.
Відповідно до підпункту 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України для визнання господарських операцій контрольованими мали одночасно виконуватись такі умови: загальний обсяг доходу платника податків та/або його пов`язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об`єкта обкладення податком на прибуток підприємств, перевищує 20 мільйонів гривень за відповідний податковий (звітний) календарний рік; обсяг групи таких господарських операцій платника податків та/або його пов`язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 мільйон гривень (без урахування податку на додану вартість) або 3 відсотки доходу, що враховується під час визначення об`єкта обкладення податком на прибуток підприємств, платника податків за відповідний податковий (звітний) рік.
З урахуванням змін, внесених Законом №609-VIII, (набрав чинності з 13.08.2015), підпункт 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України, викладено в новій редакції, у відповідності до якої для визнання господарських операцій контрольованими необхідним є одночасне виконання наступних умов: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Одночасно пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №609 визначено, що формування звіту про контрольовані операції та у випадках, передбачених ПК України, документації з трансфертного ціноутворення за господарські операції, здійснені з 2015 році, здійснюється на підставі та з урахуванням норм цього Закону.