постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНи
22 вересня 2022 року
м. Київ
справа №759/18227/21
провадження №51-1436км22
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_3.,
суддів ОСОБА_4., ОСОБА_5.,
з участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_6.,
прокурора ОСОБА_7.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника потерпілої ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_8. на ухвалу Святошинського районного суду м. Києва від 03 грудня 2021 року та ухвалу Київського апеляційного суду від 17 лютого 2022 року в кримінальному провадженні № 12020105080001165 за обвинуваченням
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 125 Кримінального кодексу України (далі - КК).
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 03 грудня 2021 року в підготовчому судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_9 задоволено та закрито кримінальне провадження щодо ОСОБА_2 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК)
Ухвалою Київського апеляційного суду від 17 лютого 2022 року апеляційні скарги прокурора та представника потерпілої залишено без задоволення, а рішення місцевого суду без змін.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі адвокат ОСОБА_8., указуючи на істотне порушення судами першої та апеляційної інстанцій вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати оскаржувані судові рішення і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
Вказує, що обвинувальний акт був направлений прокурором до суду в межах строку досудового розслідування, однак суд першої інстанції неправильно визначив дату закінчення цього строку. Вважає, що оскільки після повідомлення про підозру ОСОБА_2 не визнавав своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення, то відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 219 КПК строк закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні становив 20 діб.
На переконання адвоката, при перегляді рішення районного суду суд апеляційної інстанції не перевірив належним чином доводів, наведених в апеляційних скаргах прокурора і представника потерпілої та не усунув порушень, допущених судом першої інстанції. З урахуванням зазначеного адвокат вважає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені без додержання вимог статей 370, 372, 419 КПК.
У поданих письмових запереченнях на касаційну скаргу захисник ОСОБА_9. просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни.
Позиція учасників в суді касаційної інстанції
Прокурор підтримала вимоги касаційної скарги і просила вказані судові рішення скасувати та призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
Мотиви Суду
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, перевіривши матеріали судового провадження та доводи, наведені в касаційній скарзі, дійшла висновку про таке.
За правилами ч. 1 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до положень ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону є таке порушення вимог цього Кодексу, яке перешкодило чи могло перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Своє рішення про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК місцевийсуд обґрунтував тим, що складення і затвердження обвинувального акта в провадженні відбулося у межах строку досудового розслідування, однак сам обвинувальний акт надійшов до суду поза його межами. Приймаючи таке рішення суд виходив з того, що досудове розслідування в провадженні повинно було бути закінченим упродовж сімдесяти двох годин із дня повідомлення ОСОБА_2 про підозру.
Згідно з пунктами 1-3 ч. 3 ст. 219 КПК з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: 1) протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 298-2 цього Кодексу; 2) протягом двадцяти діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; 3) протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому ч. 2 с. 298-4 цього Кодексу.