УХВАЛА
28 вересня 2022 року
м. Київ
Справа № 9901/388/21
Провадження № 11-92заі22
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Гриціва М. І.,
суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В.,Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Золотнікова О. С., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Ткачука О. С.
перевірила апеляційну скаргу ОСОБА_1 про перегляд ухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 28 липня 2022 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України, Верховної Ради України (далі - ВРУ, Рада), Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії із залученням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений ВРУ) та Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) як третіх осіб на стороні позивача, зупинення провадження у справі, і
ВСТАНОВИЛА:
1. У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати:
- неправомірною бездіяльність Президента України, ВРУ, ВРП, які зволікали з розглядом його запиту на інформацію від 24 липня 2021 року та заяв від 27 і 29 серпня 2021 року;
- зобов`язати Президента України, ВРУ, ВРП розглянути запит на інформацію від 24 липня 2021 року, заяви від 27 і 29 серпня 2021 року, а також вжити заходи для поновлення позивача на посаді судді.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду (далі також - КАС ВС; Суд) ухвалою від 25 жовтня 2021 року прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 і відкрив провадження у справі № 9901/388/21. Справу призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У позовній заяві ОСОБА_1 з посиланням на частину третю статті 49, частину шосту статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) зазначив третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, НАЗК. На думку позивача, зважаючи на спірні правовідносини, які виникли між сторонами у цій справі, НАЗК потребує участі у розгляді цього спору.
17 листопада 2021 року ОСОБА_1 подав до Суду заяву "про забезпечення судом [його] прав позивача щодо особистої участі у справі та вжиття заходів безпеки", у якій, з-поміж іншого, зазначив, що бажає брати особисту участь у розгляді справи і надати суду свої пояснення та обґрунтування позову. Оскільки натепер загроза його життю вбивством залишається реальною, суд має вжити заходів, щоб убезпечити його особу й таким чином усунути завади для особистої його участі в розгляді справи.
У зв`язку з цим позивач вкотре просив зробити так, щоб в умовах забезпеченого судом захисту він міг особисто брати участь у розгляді справи і на судовому засіданні доводити протиправність дій відповідачів. А для втілення заходів безпеки, можливості особисто бути на судовому засіданні і для захисту його законних прав та інтересів просив залучити НАЗК та Уповноваженого ВРУ як третіх осіб.
Із заявами подібного змісту та значення, які містили прохання їхнього автора забезпечити захист його життя та здоров`я у зв`язку зі зверненням до суду; повідомлення про необхідність вжиття судом заходів безпеки від загроз його життю та здоров`ю, щоб уможливити спроможність брати особисту участь у розгляді заявленого ним позову; бажання бути на судовому засіданні особисто і доводити правоту своїх вимог; вимоги гарантувати його захист, безпеку й об`єктивний захист його прав та інтересів через залучення до розгляду справи НАЗК та Уповноваженого ВРУ, позивач звертався також 02 лютого і 17 липня 2022 року.
У заяві від 02 лютого 2022 року ОСОБА_1, серед іншого, просив відкласти розгляд справи з огляду на згадані вище підстави.
У заяві від 17 липня 2022 року до мовленого в попередніх заявах додав міркування про свою впевненість в упередженості всіх суддів КАС ВС щодо нього та його позовних вимог та, окремо, про фактор введення з 24 лютого 2022 року в Україні воєнного стану. З цього приводу зазначив, що об`єктивний розгляд справи неможливий, оскільки створені перешкоди для його прибуття до суду й особистої участі у розгляді справи, як-от: в країні встановлена комендантська година; змінений та постійно змінюється розклад руху поїздів; "Укрпошта" не завжди приймає відправлення на Київ; лунають постійні повітряні тривоги, що змушують його ховатися у бомбосховищах; судді Верховного Суду створюють постійні нові "шахрайські оборудки" (корупційні схеми) з метою завадити об`єктивному розгляду його справи, що, з погляду позивача, є свідченням створення у Верховному Суді "злочинного угрупування" для зміни конституційного ладу на диктаторський режим тощо. В аспекті наведеного позивач вважає за потрібне заявити клопотання про зупинення (відкладення) розгляду справи до закінчення воєнного стану.
Отож, у підсумку ОСОБА_1 просив усунути перешкоди для розгляду його заяви, описані в такій від 02 лютого 2022 року; зупинити (відкласти) провадження у справі до скасування воєнного стану; забезпечити розгляд справи за його особистої участі.
2. КАС ВС ухвалою від 28 липня 2022 року відмовив у задоволенні клопотань ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі, вжиття заходів безпеки, забезпечення його особистої участі у справі та залучення до участі у справі №9901/388/21 НАЗК та Уповноваженого ВРУ як третіх осіб.
ОСОБА_1 не погодився із цим рішенням суду і подав до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його в частині рішення про відмову зупинити провадження у справі до скасування воєнного стану.
3. Суддя Великої Палати Верховного Суду ухвалою від 19 серпня 2022 року апеляційну скаргу залишив без руху та запропонував усунути недоробки скарги шляхом надання документу про сплату судового збору.
У строк встановлений ухвалою про залишення апеляційної скарги без руху скаржник усунув недоліки, які були в ній зазначені.
4. Відповідно до частини третьої статті 292 КАС України Велика Палата Верховного Суду переглядає в апеляційному порядку судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним як судом першої інстанції.