1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2022 року

м. Київ

справа №757/37460/17-а

адміністративне провадження № К/9901/63546/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.

розглянув у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 (колегія у складі суддів Епель О.В., Кузьменка В.В., Сорочка Є.О.)

у справі № 757/37460/17-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції у м. Києві, Міністерства внутрішніх справ України

про зобов`язання вчинити дії.

І. РУХ СПРАВИ

1. У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у м. Києві (далі відповідач-1), Міністерства внутрішніх справ України (далі відповідач-2), в якому просив зобов`язати відповідачів призначити, нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до постанови КМ України від 21.10.2015 №850 у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 14.07.2016.

2. Постановою Печерського районного суду міста Києва від 21.02.2018 позов задоволено:

- визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції у м. Києві у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850;

- зобов`язано Головне управління Національної поліції у м. Києві призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме на 14.07.2016.

3. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 постанову Печерського районного суду міста Києва від 21.02.2018 скасовано та ухвалено нову, якою позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у вирішенні питання про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов`язано Головне управління Національної поліції у м. Києві повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з проходженням служби в органах внутрішніх справ, з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні;

- у задоволенні позову в іншій частині позовних вимог - відмовлено.

4. 09.10.2018 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга, в якій позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

5. Ухвалою Верховного Суду від 19.10.2018 відкрито касаційне провадження.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 01.09.1994 по 06.11.2015 позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ.

7. 07.11.2015 позивача прийнято на службу до Національної поліції України. 01.02.2016 його звільнено зі служби через хворобу.

8. На підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії та свідоцтва про хворобу позивачу встановлена ІІІ група інвалідності, пов`язана із захворюванням внаслідок проходження служби в органах внутрішніх справ.

9. У липні 2016 року та у червні 2017 року позивач звертався до Головного управління Національної поліції у м. Києві із заявами (рапортом), в якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Постанови № 850 від 21.10.2015, у зв`язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності.

10. Листом від 07.07.2017 № С-310/125/30/01-2017 Головне управління Національної поліції у м. Києві повідомило позивача про те, що до Закону України "Про Національну поліцію" не внесено зміни щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які захворювання, поранення або травму отримали під час проходження служби в органах внутрішніх справ, а тому вирішити питання про призначення цієї допомоги немає правових підстав.

11. Вважаючи протиправною відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

12. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, яке здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", а саме згідно ст. 23 Закону України "Про міліцію".

Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівникам міліції" від 21.10.2015 № 850, яка була чинною на день виникнення у нього права на отримання одноразової грошової допомоги.

13. Відповідач-1 заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність його дій.

14. Відповідач-2 у запереченнях зазначив про те, що поліцейські, які проходили службу в органах внутрішніх справ і з 07.11.2015 були прийняті на службу в органи Національної поліції України, за наявності підтверджуючих медичних документів, у зв`язку із втратою працездатності та/або встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, мають право на отримання відповідної одноразової грошової допомоги, яка передбачена ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

15. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 850.

Зазначеним Порядком встановлено, що заяву про виплату цієї допомоги такий працівник подає керівнику органу внутрішніх справ, у якому проходив службу, останній складає висновок щодо виплати грошової допомоги та надсилає його до МВС для прийняття відповідного рішення.

Той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850.

16. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції, посилаючись на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 07.03.2018 по справі № 554/155/17, дійшов висновку, що оскільки останнім місцем служби позивача було ГУ НП в м. Києві, то на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України "Про Національну поліцію", у зв`язку з чим він має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку № 4.


................
Перейти до повного тексту