1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2021 року

м. Київ

справа № 756/2922/19

провадження № 51-5498км21

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального

суду у складі

головуючого ОСОБА_3,

суддів ОСОБА_4, ОСОБА_5,

за участю:

секретаря судового

засідання ОСОБА_6,

прокурора ОСОБА_7,

представника потерпілої ОСОБА_8,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу потерпілої - цивільного позивача ОСОБА_1 на ухвалу Київського апеляційного суду від 8 вересня 2021 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018100050004449, за обвинуваченням

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Канів Черкаської області, жителя АДРЕСА_1 ), такого, що судимості не має,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Оболонського районного суду м. Києва від 21 жовтня 2020 року ОСОБА_2 засуджено за ч. 1 ст. 286 КК до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки. Вирішено цивільний позов.

Згідно з вироком суду ОСОБА_2 3 червня 2018 близько 12:50, керуючи автомобілем марки "Mercedes-Benz Ахоr, рухаючись у крайній правій смузі проїзної частини неподалік будівлі №30 по просп. С. Бандери зі сторони вул. Йорданської в напрямку Північного мосту в м. Києві, всупереч пункту 1.5., підпункту "б" пункту 2.3., пунктам 10.1, 10.3 ПДР, допустив зіткнення з автомобілем марки "Peugeot 107", після чого автомобіль "Peugeot 107" став некерованим, змінив напрямок руху й здійснив виїзд на третю смугу руху проїзної частини, де зіткнувся з автомобілем марки "Hyundai І-10". В подальшому автомобіль "Peugeot 107" продовжив рух юзом прямо та здійснив виїзд на четверту смугу руху проїзної частини, де зіткнувся з автомобілем марки "Nissan Note". У цей же час автомобіль марки "Hyundai І-10" внаслідок зіткнення з автомобілем марки "Peugeot 107" змінив напрямок руху, продовжив свій рух юзом і здійснив виїзд на крайню ліву смугу проїзної частини просп. С. Бандери, де зіткнувся з автомобілем марки "Nissan Note". У результаті дорожньо-транспортної пригоди водій автомобіля "Peugeot 107" ОСОБА_1 отримала тілесні ушкодження середнього ступеню тяжкості.

Київський апеляційний суд ухвалою від 8 вересня 2021 року скасував згаданий вирок місцевого суду та звільнив ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 286 КК на підставі ст. 49 цього Кодексу у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження закрив. Цивільний позов потерпілої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ПрАТ "Українська Страхова компанія "Княжа Вієна Іншуранс Груп" залишено без розгляду. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави процесуальні витрати.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі потерпіла - цивільний позивач, посилаючись на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у цьому суді. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що апеляційний суд безпідставно звільнив ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності, оскільки передбачені у ст. 49 КК строки давності притягнення його до кримінальної відповідальності не закінчились, через те, що останній ухилявся від суду, а саме без поважних причин неодноразово не з`являвся в судові засідання в суді апеляційної інстанції. Вказує на те, що апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_2 вчинив кримінальний проступок, проте у вироку суду його визнано винуватим у вчиненні злочину. Крім цього зазначає, що в ухвалі апеляційного суду зазначено, що рішення суду прийняте за участю захисника ОСОБА_9, проте захисник не був присутній в судовому засіданні 8 вересня 2021 року.

Позиції учасників судового провадження

Представник потерпілої - цивільного позивача підтримав касаційну скаргу та просив її задовольнити. Прокурор заперечувала проти її задоволення.

Мотиви Суду

Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Висновок суду про доведеність винуватості засудженого ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого правопорушення за викладених у вироку обставин та кваліфікація його дій за ч. 1 ст. 286 КК потерпілою - цивільним позивачем у касаційній скарзі не оспорюються. Тому згідно з ст. 433 КПК Верховний Суд не перевіряє оспорюваного рішення в цій частині.

Що стосується доводів про безпідставне звільнення засудженого від кримінальної відповідальності, то Суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов`язком суду у разі настання обставин, передбачених пунктами 1-4 ч. 1 ст. 49 КК, за наявності згоди такої особи на звільнення на підставі спливу строків давності.

За вироком Оболонського районного суду м. Києва від 21 жовтня 2020 року ОСОБА_2 визнаний винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК, який скоєно згідно з висунутим обвинуваченням 3 червня 2018 року.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 286 КК, відповідно до положень ст. 12 вказаного Кодексу відноситься до кримінального проступку, за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі від двохсот до п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.


................
Перейти до повного тексту