ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2022 року
м. Київ
cправа № 904/4933/15
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В.А. - головуючого, Берднік І.С., Сухового В.Г.
за участю секретаря судового засідання - Дерлі І.І.,
за участю представників сторін:
офісу ГП - Підяш О.С.,
позивача - Скляр Н.М. (самопредставництво),
відповідача - Штефан В.О., Лісовий Д.О. (адвокат)
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Криворізької міської ради та Фізичної особи-підприємця Штефана Владислава Олександровича
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 07.06.2022 (у складі колегії суддів: Білецька Л.М. (головуючий), Коваль Л.А., Вечірко І.О.)
та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.2020 (суддя Мельниченко І.Ф.)
за позовом прокурора Криворізької місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Криворізької міської ради
до Фізичної особи-підприємця Штефана Владислава Олександровича
про повернення земельної ділянки та стягнення заборгованості в сумі 217 623,86 грн,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Прокурор Довгинцівського району м. Кривого Рогу (далі - Прокурор) в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (далі - Рада, Позивач) звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Штефана Владислава Олександровича (далі - ФОП Штефан В.О., Відповідач) про зобов`язання Відповідача повернути земельну ділянку площею 0,6480 га, вартістю - 973 555,20 грн по вул. Гутовського біля житлових будинків № 41 та № 57 в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу (кадастровий номер: 1211000000:03:001:0222) та стягнення 217 623,86 грн заборгованості за договором оренди земельної ділянки № б/н від 14.08.2009.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням інтересів держави, які полягають у вибутті з користування державою земельної ділянки за відсутності її волі як власника та всупереч встановленого законом порядку.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.2020 у справі №904/4933/15 позов задоволено. Зобов`язано ФОП Штефана В.О. повернути земельну ділянку площею 0,6480 га, вартістю 973 555,20 грн по вул. Гутовскього біля житлових будинків № 41 та № 57 в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу (кадастровий номер: 1211000000:03:001:0222) на користь держави в особі Криворізької міської ради за актом приймання-передачі з приведенням її у придатний для використання стан за рахунок Відповідача. Стягнуто з ФОП Штефана В.О. на користь Криворізької міської ради 217 623,86 грн - заборгованості з орендної плати за земельну ділянку. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Місцевий господарський суд виходив з доведеності факту неправомірного користування Відповідачем земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди та наявністю правових підстав для стягнення заборгованості з орендної плати.
2.2. Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 07.06.2022 у справі № 904/4933/15 частково скасовано вищезазначене рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову про стягнення з Відповідача заборгованості з орендної плати. В іншій частині рішення залишено без змін.
Апеляційна інстанція вказала на те, що нарахування і стягнення орендної плати без витягу з технічної документації є неправомірним.
Щодо застосування/незастосування рішення Міськради від 26.06.2013 № 2088 у розрахунку за 2014 рік, суд дійшов висновку, що вказане рішення не може бути застосовано до правовідносин сторін, оскільки воно стосується земельних ділянок, щодо яких не проведена нормативна грошова оцінка земель, водночас, за умовами договору підставою для визначення розміру орендної плати є саме витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель.
3. Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи
3.1. У касаційній скарзі Рада просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції в частині відмови у задоволенні позову та залишити в силі рішення місцевого господарського суду.
Вимоги скарги обґрунтовані неврахуванням господарським судом апеляційної інстанції висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, постанові Верховного Суду від 22.02.2022 у справі № 905/20/21 та постанові Вищого господарського суду України від 14.04.2015 у справі № 13/5005/17189/2011.
Також обґрунтовуючи підстави для подання касаційної скарги, заявник посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме статті 275 Податкового кодексу України (в редакції станом на 01.01.2014) та рішення Міськради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу".
3.2. У відзиві на касаційну скаргу Прокурор просить її задовольнити та скасувати постанову суду апеляційної інстанції, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.
3.3. ФОП Штефан В.О. у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення.
3.4. Відповідач у своїй касаційній скарзі просить змінити (доповнити) мотивувальну частину постанови апеляційного суду щодо стягнення заборгованості та викласти її з урахуванням доводів апеляційної та касаційної скарг. Залишити без змін постанову апеляційного суду в частині скасування рішення місцевого суду та відмови у задоволенні позову. Скасувати рішення попередніх інстанцій в частині задоволених позовних вимог та направити у цій частині справу на новий розгляд.
Вимоги скарги обґрунтовані неврахуванням господарськими судами попередніх інстанцій висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 07.08.2018 у справі № 804/13676/13-а, від 14.02.2020 у справі № 804/13199/15, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19, від 28.04.2020 у справі № 904/164/19, від 19.04.2021 у справі № 910/11131/19, від 14.02.2020 у справі №804/13199/15, від 07.10.2020 у справі № 912/1581/19, від 20.01.2021 у справі № 318/1274/18, від 30.05.2019 у справі №922/2598/18, від 27.06.2018 у справі №902/889/16, від 20.03.2019 у справі №910/6186/17, від 06.03.2019 у справі № 910/1056/18, від 21.01.2019 у справі №910/22093/17, від 11.12.2018 у справі №903/182/17 та постановах Великої Палати Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 263/6022/16-ц, від 05.12.2018 у справі № 713/1817/16-ц, від 04.12.2018 у справі №910/18560/16;
Також обґрунтовуючи підстави для подання касаційної скарги, заявник стверджує, що судами належним чином не досліджені докази у справі, що призвело до прийняття помилкового рішення.
Крім того, скаржник доводить, що апеляційний суд не розглянув клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача.
3.5. Рада у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення.
4. Обставини встановлені судами
4.1. 14.08.2009 між Радою (орендодавець) та ФОП Штефаном В.О. (орендар) укладений договір оренди, за умовами якого орендодавець на підставі рішення Ради від 24.06.2009 № 3312 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови площею 0,6480 га для розміщення тимчасової споруди автостоянки, яка знаходиться на вул. Гутовського біля житлових будинків №№ 41 та 57 в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу (кадастровий номер: 1211000000:03:001:0222).
4.2. Договір укладено на 3 роки. Після закінчення строку договору орендар, який належно виконував обов`язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмове орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 6 договору).
4.3. За змістом пункту 7 договору, річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
4.4. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" на поточний рік (пункти 9,10 договору).
4.5. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами (пункт 18 договору).
4.6. Пунктом 21 договору визначено, що неповернення земельної ділянки не звільняє орендаря від сплати орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за фактичне користування земельною ділянкою вноситься у розмірах, визначених розділом договору "Орендна плата". Нарахування орендної плати припиняється з дати оформлення акту приймання-передачі (повернення) земельної ділянки.
4.7. Господарськими судами також встановлено, та це не заперечується сторонами, що строк дії вищезазначеного договору закінчився 16.09.2012.
4.8. Після закінчення строку договору оренди спірна земельна ділянка Відповідачем повернута не була.
5. Позиція Верховного Суду
5.1. Заслухавши суддю-доповідача, присутніх у судовому засіданні представників сторін, дослідивши наведені у касаційних скаргах та відзивах на них доводи, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.
5.2. Відповідно до пунктів 289.1., 289.2. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за певною формулою.
5.3. Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України.
5.4. При цьому статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов`язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").
5.5. Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з положеннями частини третьої статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
5.6. Таким чином, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок № 1051).
5.7. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
5.8. Отже, технічна документація на конкретну земельну ділянку, яка виготовляється на замовлення землекористувача (власника), відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель", є джерелом інформації про нормативну грошову оцінку певної земельної ділянки.
При цьому, власник (землекористувач) може використати технічну документацію на обґрунтування нормативної грошової оцінки, надавши суду її оригінал або належно засвідчену копію. Відтак технічна документація, виготовлена на конкретну земельну ділянку уповноваженим органом, може бути належним доказом на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка набула статусу об`єкта цивільних прав.
5.9. У той же час, пунктом 162 Порядку № 1051 визначено відомості, які можуть надаватися державними кадастровими реєстраторами у формі: 1) витягу з Державного земельного кадастру про об`єкт Державного земельного кадастру; 2) довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; 3) викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); 4) копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру. Витяги, довідки, викопіювання та копії документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру, в паперовій та електронній формі відповідно до Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" мають однакову юридичну силу.
5.10. Таким чином, як положення Податкового кодексу України, так і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об`єктом плати за землю, та технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.
З огляду на те, що земельним законодавством та Податковим кодексом України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98 - 103 Господарського процесуального кодексу України, які містять інформацію щодо предмета спору.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.
5.11. Місцевий господарський суд вважав, що Штефаном В.О. здійснюється плата за фактичне користування спірною земельною ділянкою в обсязі, що не відповідає прямій нормі Податкового кодексу України, в результаті чого за період з 01.07.2013 по 31.12.2013 у останнього виникла заборгованість з плати за землю в розмірі 6 561,50 грн, з 01.01.2014 по 31.12.2014 - 211 062,36 грн.
5.12. Судом апеляційної інстанції встановлено, що заявлені до стягнення суми нараховані Позивачем на підставі Податкового кодексу України та рішення Ради від 26.06.2013 (за 2014 рік), а при розрахунку за 2013 рік використано довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1222 від 10.08.2010.