ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 520/6760/19
адміністративне провадження № К/9901/5422/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Кашпур О.В., Данилевич Н.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу №520/6760/19
за позовом ОСОБА_1 до Східного апеляційного господарського суду, Державної судової адміністрації України, Донецького апеляційного господарського суду про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2020 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Катунова В.В., суддів Бершова Г.Є., Ральченка І.М.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Східного апеляційного господарського суду (далі - відповідач-1), Державної судової адміністрації України (далі - відповідач-2), Донецького апеляційного господарського суду (далі - відповідач-3), з вимогами:
1.1. визнати протиправним і скасувати наказ голови Ліквідаційної комісії Донецького апеляційного господарського суду від 11.06.2019 №45-К (у редакції наказу від 03.07.2019 про внесення змін) у частині звільнення ОСОБА_1 із займаної посади;
1.2. поновити на посаді заступника начальника відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Східного апеляційного господарського суду з 04 липня 2019 року;
1.3. стягнути з Державної судової адміністрації України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 04.07.2019 по день поновлення за відрахування зборів та обов`язкових платежів.
2. На обґрунтування позовних вимог позивачка указує, що наказ голови Ліквідаційної комісії Донецького апеляційного господарського суду від 11.06.2019 №45-к (в редакції наказу від 03.07.2019 "Про внесення змін") в частині звільнення ОСОБА_1 з посади є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивачка підлягала переведенню до Східного апеляційного господарського суду на аналогічну посаду.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. Позивачка 04.08.2015 переведена на посаду заступника начальника відділу узагальнення судової практики та аналізу судової статистики Донецького апеляційного господарського суду. 07.09.2017 назву відділу змінено на "Відділ узагальнення судової практики та систематизації законодавства", що підтверджується записом у трудовій книжці (копію додано до позовної заяви).
4. Указом Президента України від 29.12.2017 №454/2017 ліквідовано Дніпропетровський апеляційний господарський суд; Донецький апеляційний господарський суд; Київський апеляційний господарський суд; Львівський апеляційний господарський суд; Одеський апеляційний господарський суд; Рівненський апеляційний господарський суд; Севастопольський апеляційний господарський суд; Харківський апеляційний господарський суд.
5. Утворено Східний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Донецьку, Луганську, Полтавську та Харківську області, з місцезнаходженням у м. Харкові; Центральний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку, Кіровоградську області, з місцезнаходженням у м. Дніпрі; Південний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Автономну Республіку Крим і м. Севастополь, з місцезнаходженням у м. Севастополі; Південно-західний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Миколаївську, Одеську, Херсонську області, з місцезнаходженням у м. Одесі; Північний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Київську, Сумську, Черкаську, Чернігівську області та м. Київ, з місцезнаходженням у м. Києві; Північно-західний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Вінницьку, Волинську, Житомирську, Рівненську та Хмельницьку області, з місцезнаходженням у м. Рівному; Західний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Тернопільську та Чернівецьку області, з місцезнаходженням у м. Львові.
6. Планом заходів з ліквідації апеляційних судів, затвердженого наказом ДСА України від 20.09.2018 №475, передбачені заходи організаційного, кадрового, матеріально-технічного, фінансового та документального забезпечення, спрямовані на вжиття заходів, передбачених статтею 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо порядку ліквідації юридичної особи.
7. На кожну утворену в судах ліквідаційну комісію, відповідно до Плану заходів з ліквідації апеляційних судів, затвердженого наказом ДСА України від 20.09.2018 №475, покладений обов`язок щодо здійснення послідовних кроків для вжиття заходів з працевлаштування працівників апаратів ліквідованих судів: від письмового повідомлення працівників про ліквідацію та попередження державних службовців про наступне припинення державної служби до вивільнення, зокрема здійснення заходів щодо працевлаштування таких працівників до видання наказу про звільнення. Згідно з пунктом 5 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
8. 22 червня 2018 року здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Східного апеляційного господарського суду - та внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
9. Повідомлення про початок роботи Східного апеляційного господарського суду оприлюднено в газеті "Голос України" 03.10.2018 №185 (6940).
10. 27 вересня 2018 року затверджено тимчасовий штатний розпис Східного апеляційного господарського суду. Цією ж датою до Східного апеляційного господарського суду засобами поштового зв`язку позивачкою надіслано заяву щодо переведення її до новоутвореного суду на аналогічну посаду.
11. Східним апеляційним господарським судом було розглянуто заяву позивачки від 27.09.2018, про розгляд якої повідомлено листом від 09.10.2018 за вих. №000046/23. Так, ОСОБА_1 проінформовано про відсутність вакантних посад в тимчасовому штатному розписі суду та зазначено, що працевлаштування працівників на інші посади в інші установі, в разі ліквідації підприємства, законом покладено на власника або уповноважений ним орган (ліквідатор або ліквідаційна комісія) такого підприємства, установи, організації.
12. 03 жовтня 2018 року головою ДСА України затверджено штатний розпис Східного апеляційного господарського суду, яким передбачено, зокрема, посаду заступника начальника відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства.
13. 08 жовтня 2018 року позивачці вручено письмове попередження про звільнення її із займаної посади у зв`язку з ліквідацією Донецького апеляційного господарського суду.
14. Для вирішення питання працевлаштування працівників Донецького апеляційного господарського суду за переведенням, відповідачем-3 було здійснено запити про наявність вакантних посад до Харківського адміністративного апеляційного суду, Харківського окружного адміністративного суду, Харківського апеляційного суду, усіх районних судів м. Харкова, ТУ ДСА України в Харківській області, новоутворених апеляційних господарських судів в апеляційних округах, місцевих господарських судів, про що свідчать матеріали справи (том 1, а.с. 107).
15. Також допомогу у працевлаштуванні працівників апарату суду було надано з боку Державної судової адміністрації України, а саме створено 40 додаткових посад у районних судах міста Харкова: Дзержинському, Жовтневому, Комінтернівському, Ленінському, Московському, Орджонікідзевському, Фрунзенському, Червонозаводському (том 1, а.с. 123).
16. Як вбачається з матеріалів справи, після отримання пропозицій щодо можливого працевлаштування за переведенням до вказаних судових установ, такі пропозиції доводилися головою Ліквідаційної комісії Донецького апеляційного господарського суду в присутності членів ліквідаційної комісії до працівників апарату суду, зокрема до позивачки. Проте остання не надала згоди на переведення її до інших судів, де пропонувались вакантні посади.
17. Так, 13.12.2018 після ознайомлення з пропозицією зайняти вакантну посаду консультанта Фрунзенського районного суду міста Харкова позивачка відмовилася від підпису, що підтверджується актом від 13.12.2018 (том 1, а.с. 117-118).
18. 21 грудня 2018 року після оголошення працівникам апарату суду усіх пропозицій, наданих районними судами міста Харкова, позивачка відмовилась від розгляду пропозицій, посилаючись на те, що запропоновані посади не є рівнозначними у розумінні Закону України "Про державну службу", про що свідчить акт від 21.12.2019 (том 1, а.с. 119).
19. 29 січня 2019 року ОСОБА_1 була ознайомлена з листом Східного апеляційного господарського суду від 29.01.2019 про наявність вакантної посади секретаря судового засідання, проте згода на переведення позивачем не надана (том 1, а.с. 121-122) .
20. 03 червня 2019 року позивачка здійснила на повідомленні (запропоновано 14 посад державної служби в районних судах м. Харкова) запис про те, що "Зазначені пропозиції не ведуть до її реального працевлаштування, оскільки районні суди знаходяться у стадії ліквідації" (том 1, а.с. 123).
21. Наказом голови Ліквідаційної комісії Донецького апеляційного господарського суду від 11.06.2019 №45-К позивачці надано відпустку з наступним звільненням. Наказом голови Ліквідаційної комісії Донецького апеляційного господарського суду від 03.07.2019 №50-К "Про внесення змін до наказу від 11.06.2019 №45-К" позивачку звільнено із займаної посади 03.07.2019 у зв`язку з ліквідацією Донецького апеляційного господарського суду відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу.
22. 03 липня 2019 року з позивачкою проведено повний розрахунок та видано трудову книжку.
23. Не погоджуючись із вказаним наказом про звільнення, позивачка звернулася до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
24. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним і скасовано наказ голови Ліквідаційної комісії Донецького апеляційного господарського суду від 11.06.2019 №45-К (в редакції наказу від 03.07.2019 про внесення змін) в частині звільнення ОСОБА_1 із займаної посади. Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Східного апеляційного господарського суду з 04.07.2019. Стягнуто з Державної судової адміністрації України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу 30388 (тридцять тисяч триста вісімдесят вісім) грн 40 коп.
25. Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що Східний апеляційний господарський суд продовжує виконувати повноваження (завдання) Донецького апеляційного господарського суду, передбачені статтею 27 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у визначеному Указом Президента окрузі, який включає, зокрема Донецьку та Луганську області. Отже, Указ Президента від 29.12.2017 №454/2017 спрямований не на ліквідацію Донецького апеляційного господарського суду, а на його реорганізацію, оскільки в ньому не наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій Донецького апеляційного господарського суду, натомість ці завдання та функції покладені на Східний апеляційний господарський суд. Суд першої інстанції наголосив, що позивачці не було запропоновано посади аналогічної займаній до звільнення, а також відповідачами не проведено порівняльного аналізу продуктивності праці і кваліфікації працівників, що могли претендувати на вказану посаду. Отож Донецький апеляційний господарський суду та Східний апеляційний господарський суд як суб`єкти владних повноважень не довели дотримання ними установленої законом процедури звільнення позивачки, зокрема в частині вирішення питання наявності у працівників переважного права на залишення на роботі, що передбачено статтею 42 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Суд першої інстанції зазначив, що звільнення працівника з підстав, не передбачених законом, або з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення порушених прав працівника. За такого правового регулювання та обставин справи суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності оскаржуваного наказу та наявності підстав для його скасування.
26. Щодо позовної вимоги позивачки про її поновлення на посаді заступника начальника відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Східного апеляційного господарського суду, то суд першої інстанції дійшов висновку, що іншого способу захисту порушеного права позивачки, крім як поновлення на цій посаді, не існує.
27. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
28. Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що Східний апеляційний господарський суд є окремою юридичною особою, не пов`язаною з ліквідованим судом. Отож для вирішення питання працевлаштування в Східному апеляційному господарському суді повинні бути відповідні умови, в першу чергу, - наявність вакантних посад, на які можна здійснити переведення працівників. Створити такі посади і запропонувати їх для переведення працівників з іншої установи може лише новоутворений суд. Водночас, не маючи можливості здійснити звільнення за переведенням ОСОБА_1 на посаду заступника начальника відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Східного апеляційного господарського суду, та не маючи згоди позивачки на працевлаштування в інших судових установах, головою Ліквідаційної комісії Донецького апеляційного господарського суду, після спливу більш ніж восьми місяців після попередження працівника про ліквідацію суду і вичерпання інших можливостей працевлаштування позивачки було видано наказ від 11.06.2019 №45-К (в редакції наказу від 03.07.2019 про внесення змін) про звільнення. Таким чином, дії Донецького апеляційного господарського суду щодо звільнення ОСОБА_1, які здійснювалися на виконання Указу Президента України від 29.12.2017 №454/2017 "Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах", наказу ДСА України від 20.09.2018 №475 "Про забезпечення виконання Указу Президента України від 29.12.2017 №454/2017", з додержанням норм законодавства, що регулюють вивільнення працівників, є законними, а тому наказ про звільнення ОСОБА_1 у зв`язку з ліквідацією Донецького апеляційного господарського суду є правомірним та такий, що не підлягає скасуванню.
ІV. Провадження в суді касаційної інстанції
29. 26 лютого 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивачки на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020.
30. У касаційній скарзі остання, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, просить його скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права та ухвалити нове, яким залишити в силі рішення суду першої інстанції.
31. Підставою касаційного оскарження скаржниця визначила пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Зокрема, доводи касаційної скарги ґрунтуються на тому, що відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме: у порушенні суб`єктом владних повноважень гарантій державного службовця як працівника, щодо недопущення будь-якої дискримінації під час працевлаштування до новоствореного суб`єкта владних повноважень державних службовців, вивільнених з реорганізованих/ліквідованих суб`єктів владних повноважень, які до реорганізації/ ліквідації виконували державні функції, якими наділяється новий суб`єкт владних повноважень.
32. За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Радишевській О.Р., суддям Кашпур О.В., Данилевич Н.А.
33. Ухвалою Суду від 01.04.2020 відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
34. До Суду надійшли відзиви на касаційну скаргу, у яких відповідачі, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтовані та не можуть бути задоволені, просять в задоволенні касаційної скарги відмовити, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
V. Джерела права та акти їхнього застосування
35. Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
36. Порядок проходження державної служби, а також підстави для її припинення врегульовано Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
37. Відповідно до статті 1 Закону №889-VIII державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.
38. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
39. Частинами першої, другої статті 21 Закону №889-VIII визначено, що вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.
40. Частиною п`ятою статті 22 Закону №889-VIII, у разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації державного органу переведення державного службовця на рівнозначну або нижчу (за його згодою) посаду в державному органі, якому передаються повноваження та функції такого органу, за рішенням суб`єкта призначення може здійснюватися без обов`язкового проведення конкурсу.
41. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 Закону №889-VIII державна служба припиняється, зокрема за ініціативою суб`єкта призначення (статті 87 цього Закону).
42. Підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є, зокрема, скорочення чисельності або штату державних службовців, ліквідація державного органу, реорганізація державного органу у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі (пункт 1 частини першої статті 87 Закону №889-VIII).