1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

21 вересня 2022 року

м. Київ

справа № 401/661/20

провадження № 61-2758св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.,

суддів: Воробйової І. А., Коломієць Г. В., Лідовця Р. А., Черняк Ю. В. (суддя-доповідач),

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кропивницького апеляційного суду від 20 січня 2021 року у складі колегії суддів: Карпенка О. Л., Голованя А. М., Мурашка С. І.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У квітні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (далі - СП ТОВ "Світловодськпобут") про розірвання договору та припинення дій, які порушують право.

Позов мотивовано тим, що 01 листопада 2013 року він уклав з відповідачем договір про надання останнім послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води.

Оскільки протягом тривалого часу відповідач неналежним чином виконує свої зобов`язання за договором, він ( ОСОБА_1 ) прийняв рішення від`єднатися від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановити у власній квартирі індивідуальне електричне опалення.

Рішенням Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 21 серпня 2017 року № 558 "Про надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання" йому надано дозвіл на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (далі - ЦО і ГВП).

18 вересня 2017 року комісією складено акт про відключення квартири від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Крім того, 23 серпня 2017 складено акт про відключення, який затверджений рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП від 29 вересня 2017 року № 5.

Після відключення квартири від мереж ЦО і ГВП та облаштування індивідуального опалення він звернувся до відповідача з вимогою про розірвання договору та припинення нарахування плати за послуги, які він не отримує. Проте відповідач безпідставно продовжує нараховувати плату за послуги з централізованого опалення, якими він не користується.

Посилаючись на викладене, ОСОБА_1 просив суд:

- розірвати договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води від 01 листопада 2013 року;

- зобов`язати СП ТОВ "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від мереж централізованого опалення, тобто з 29 вересня 2017 року.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 29 вересня 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Розірвано договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, укладений 01 листопада 2013 року між СП ТОВ "Світловодськпобут" та ОСОБА_1 .

Зобов`язано СП ТОВ "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 29 вересня 2017 року.

Вирішено питання щодо судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач реалізував своє право на вибір джерела теплопостачання до свого помешкання, передбачене Правилами користування тепловою енергією, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198. При цьому відключення від мережі теплопостачання не можна визнати самовільним, оскільки позивач отримав на це дозвіл суб`єкта владних повноважень - рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради, і реалізував його до моменту його скасування на підставі рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 14 лютого 2018 року.

Затвердивши 29 вересня 2017 року акт про відключення від мереж ЦО і ГВП від 23 серпня 2017 року, Міжвідомча комісія створила умови для настання наслідків, визначених пунктом 2.7 Порядку відключення від мереж ЦО і ГВП, а саме для перегляду сторонами умов договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

У зв`язку з тим, що позивач втратив потребу у послугах, які надає відповідач відповідно до умов укладеного між ними договору та вимог закону, та не має заборгованості за надання централізованого теплопостачання на час відключення, суд констатував наявність підстав для розірвання договору і припинення відповідного правовідношення.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Кропивницького апеляційного суду від 20 січня 2021 року апеляційну скаргу СП ТОВ "Світловодськпобут" задоволено, рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 29 вересня 2020 року скасовано і ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Постанову апеляційного суду мотивовано тим, що всупереч принципу змагальності цивільного судочинства позивач не вказав на конкретні факти порушення відповідачем умов укладеного між ними договору, не надав до суду докази на їх підтвердження. У зв`язку з цим відсутні підстави для розірвання договору на підставі статті 651 ЦК України - у зв`язку з істотним його порушенням відповідачем.

Крім того, Закон України № 1875-ІV "Про житлово-комунальні послуги", а також укладений сторонами договір від 01 листопада 2003 року не передбачають підстав, за яких договір може бути розірваний в судовому порядку на вимогу однієї із його сторін.

Відповідач здійснив відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП на підставі рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 21 серпня 2017 року № 558.

Проте рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 14 лютого 2018 року, яке залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2018 року і набрало законної сили, у справі № 401/2359/17 за адміністративним позовом СП ТОВ "Світловодськпобут" до виконавчого комітету Світловодської міської ради, треті особи на стороні відповідача: громадяни, в тому числі ОСОБА_1, визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 21 серпня 2017 року № 558, яким низці громадян, у тому числі ОСОБА_2, надано дозвіл на відключення від мереж ЦО та ГВП.

Оскільки рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 21 серпня 2017 року № 558, на підставі якого позивач здійснив відключення своєї квартири від мережі ЦО і ГВП, не лише визнано судом протиправним, а й скасовано, то воно не діє з моменту його прийняття (з 21 серпня 2017 року).

У зв`язку з цим дії відповідача по від`єднанню від системи ЦО та ГВП не можна вважати правомірними.

Чинного рішення компетентного органу про надання згоди на відключення відповідач до суду не надав, а отже, не довів правомірність своїх дій.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів

У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Кропивницького апеляційного суду від 20 січня 2021 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційну скаргу мотивовано тим, що суд апеляційної інстанції не врахував положення статей 19 та 24 Закону України "Про теплопостачання", якими споживачу надано право вільно вибирати теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо.

Натомість відповідач порушує право позивача на вільний вибір постачальника тепла, нараховуючи плату за послуги з теплопостачання, якими позивач фактично не користується.

Короткий зміст позиції інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу, поданому до суду у березні 2021 року, СП ТОВ "Світловодськпобут" заперечувало проти доводів ОСОБА_1, просило залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 04 березня 2021 року звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання касаційної скарги на постанову Кропивницького апеляційного суду від 20 січня 2021 року, відкрито касаційне провадження у справі, витребувано із Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області цивільну справу № 401/661/20.

Ухвалою Верховного Суду від 13 вересня 2022 року справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи

СП ТОВ "Світловодськпобут" є виконавцем послуг з центрального опалення, постачання гарячої води у м. Світловодську, зокрема надає послуги з теплопостачання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 .

01 листопада 2013 року між СП ТОВ "Світловодськпобут" (виконавцем за договором) та ОСОБА_1 (споживачем за договором) укладено письмовий договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води до квартири АДРЕСА_1 .

Відповідно до пункту 28 договору про надання послуг цей договір укладено строком на 5 років. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією зі сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність його перегляду.

Пунктом 29 договору передбачено, що він може бути розірваний достроково, зокрема, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця відповідно до діючого порядку, законодавства України, норм та правил (а. с. 6).

Згідно з витягом із рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 21 серпня 2017 року за № 558 "Про надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання" ОСОБА_1 надано дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання за умови отримання відповідних технічних умов на встановлення індивідуального опалення та при умові проведення робіт з відключення квартири в міжопалювальний період (а. с. 7).

Відповідно до копії акта про відключення квартири від внутрішньо- будинкових мереж ЦО і ГВП від 23 серпня 2017 року, затвердженого рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП (протокол від 29 вересня 2017 року № 5), квартира ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2, відключена від внутрішньобудинкової мережі ЦО і ГВП шляхом заварювання видимого розриву заварюванням приєднань радіаторів (конвекторів), заварюванням стояків у кількості 3 штук та ізолюванням стояків (а. с. 10).

Згідно з актом від 25 вересня 2017 року № 76 комісією у складі представників балансоутримувача будинку КП "Житлосвіт 2012" та представників ПАТ "Кіровоградобленерго" проведено обстеження стану зовнішніх і внутрішньобудинкових електромереж на їх відповідність вимогам нормативно-правових актів, яким встановлено їх відповідність вимогам Правил улаштування електроустановок (а. с. 8).

Заборгованість ОСОБА_1 за спожиту теплову енергію станом на 01 липня 2017 року відсутня (а. с. 11).

10 жовтня 2017 року та 04 березня 2020 року ОСОБА_1 письмово звертався до СП ТОВ "Світловодськпобут" з вимогою про розірвання договору про надання послуг з ЦО і ГВП та припинення нарахування плати за ці послуги у зв`язку із встановленням у його квартирі індивідуального опалення (а. с. 12, 13).

Рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 14 лютого 2018 року, залишеним без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2018 року, у справі № 401/2359/17 за позовом СП ТОВ "Світловодськпобут" до Виконавчого комітету Світловодської міської ради, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_1 та інші, визнано недійсним та скасовано рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 21 серпня 2017 року № 558.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України (тут і далі у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.

Підставою касаційного оскарження вказаного судового рішення заявник зазначає неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 18 листопада 2019 у справі № 401/2587/18 (провадження


................
Перейти до повного тексту