У Х В А Л А
13 вересня 2022року
м. Київ
Справа № 990/57/22
Провадження № 11-108заі22
Суддя Великої Палати Верховного Суду Князєв В. С. перевірив матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 18 квітня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до голови Сьомого апеляційного адміністративного суду про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до голови Сьомого апеляційного адміністративного суду, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність голови Сьомого апеляційного адміністративного суду;
- зобов`язати відповідача розглянути скаргу ОСОБА_1 від 25 листопада
2022 року.
Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду ухвалою
від 18 квітня 2022 року повернув ОСОБА_1 його позовну заяву.
На це судове рішення позивач подавапеляційну скаргу.
Відповідно до положень статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Як убачається з матеріалів справи, оскаржувана ухвала постановлена 18 квітня
2022 року, її копію позивач отримав 28 квітня 2022 року відповідно до поштового повідомлення про вручення (а. с. 11).
Із цією апеляційною скаргою ОСОБА_1 звернувся 01 вересня 2022 року (відповідно до відмітки поштового відділення на конверті), тобто зі значним пропуском строку на апеляційне оскарження ухвали суду, при цьому клопотання про поновлення строку позивач не заявив та жодних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку на подання апеляційної скарги не надав.
Згідно із частиною третьою статті 298 КАС апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 299 КАС суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Апеляційна скарга також не відповідає вимогам статті 296 КАС з огляду на таке.
Згідно з пунктом 1 частини п`ятої статті 296 КАС до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
ОСОБА_1 такого документа не надав, при цьому заявив клопотання про звільнення його від сплати судового збору за подання цієї апеляційної скарги, у якому посилався на те, що суд може звільнити від сплати судового збору в разі, якщо розмір річного доходу перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік або позивачем є малозабезпечена особа.
На підтвердження доводів свого клопотання позивач надав копію довідки з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела / суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 01 лютого 2022 року, відповідно до якої інформація про доходи позивача за період з IV кварталу 2020 року по ІІІ квартал 2021 року відсутня.
Відповідно до положень статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд може звільнити від сплати судового збору на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті, за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Оскільки предмет заявлених ОСОБА_1 позовних вимог не охоплюється пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір", а документів, які б підтверджували статус позивача як малозабезпеченої особи, ОСОБА_1 не надав, то суд за наявності підстав може застосувати лише пункт 1 частини першої статті 8 цього Закону.
Однак суд не може дійти висновку, що сума судового збору за подання цієї апеляційної скарги перевищує 5 відсотків річного доходу позивача, оскільки надана довідка про відсутність доходу за попередній (2021) рік не охоплює весь 2021 рік, а інших фактичних даних на підтвердження власного майнового стану скаржник не надав.