Постанова
іменем України
13вересня 2022 року?
м. Київ
справа № 461/1192/22
провадження № 51-1521км22
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:?
головуючого Лагнюка М.М.,
суддів Макаровець А.М., Маринича В.К.,
за участю:?
секретаря судового засідання Чорнобривця В.В.,
прокурора Піх Ю.Г.,
розглянув касаційну скаргу заступника керівника Львівської обласної прокуратури на ухвалу Львівського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року про повернення апеляційної скарги,
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами ?першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Галицького районного суду м. Львова від 24 лютого 2022 року ОСОБА_1 визнано винуватим та засуджено за частиною 3 статті 357, частинами 1, 4 статті 358 Кримінального кодексу України (далі - КК) із застосуванням статті 70 КК до покарання у виді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року апеляційну скаргу прокурора повернуто останньому, оскільки вона подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушила питання про поновлення цього строку.
Вимоги, наведені в касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі прокурор ставить вимогу про скасування вказаної ухвали апеляційного суду та просить призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Посилається на істотні порушення вимог кримінального процесуального кодексу.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що початком перебігу строку на апеляційне оскарження вказаного вироку, відповідно до частини 3 статті 395 КПК, є день отримання вироку, тобто 04 квітня 2022 року. На переконання прокурора, тридцятиденний строк для апеляційного оскарження, передбачений пунктом 1 частини 2 статті 395 КПК, закінчується 04 травня 2022 року, а апеляційна скарга на вирок прокурором Галицької окружної прокуратури м. Львова Германовичем Н.Б. подана 07 квітня 2022 року, тобто в межах тридцятиденного строку на апеляційне оскарження, який обчислюється з дня отримання ним копії вироку.
Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора, яка підтримала касаційну скаргу, обговоривши доводи, викладені в касаційній скарзі, та перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню на наступних підставах.
Мотиви Суду
Відповідно до положень частини 1 статті 438 КПК однією з підстав для скасування судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції, є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад судочинства. Ці правові норми конкретизовано в пунктах 1, 2 та 17 статті 7 КПК, де вказано, що зміст і форма кримінального провадження повинні узгоджуватися із загальними засадами кримінального провадження і, зокрема, із забезпеченням права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
У частинах 4, 5 статті 382 КПК встановлено, що копія вироку за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку не пізніше дня, наступного за днем його ухвалення, надсилається учасникам судового провадження. Вирок за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку може бути оскаржений в апеляційному порядку з урахуванням особливостей, передбачених статтею 394 цього Кодексу.