ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 620/3662/21
адміністративне провадження № К/9901/39362/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Єресько Л.О.,
Жука А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2021 (головуючий суддя - Л.В. Бєлова, судді - В.О. Аліменко, Н.В. Безименна)
у справі № 620/3662/21
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради
про визнання протиправним та нечинним рішення,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, в якому просив визнати протиправним і нечинним з моменту прийняття рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 02.04.2021 № 181 "Про зупинення роботи міського пасажирського транспорту та здійснення перевезень у режимі регулярних спеціальних перевезень".
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржуваним рішенням обмежено роботу громадського транспорту на території міста Чернігова, чим фактично скасовано право позивача на пільговий проїзд міським пасажирським транспортом, яке позивач має згідно із статтею 38-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" як особа з інвалідністю I-Б групи.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 02.04.2021 № 181 "Про зупинення роботи міського пасажирського транспорту та здійснення перевезень у режимі регулярних спеціальних перевезень". В решті позову відмовлено.
4. При ухваленні рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач оскаржуваним рішенням обмежив (звузив) право позивача у користуванні міським транспортом, що відповідно до чинного законодавство не входить до його компетенції, як наслідок визнав рішення відповідача протиправним, оскільки таке суперечить Конституції України, гарантіям, змісту і спрямованості діяльності держави, визначеним у Конституції України та не узгоджуються із завданнями та повноваженнями, наданими цьому органу в умовах надзвичайної ситуації.
5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2021 рішення суду першої інстанції скасовано. Прийнято нову постанову, якою провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним і нечинним рішення закрито.
6. Апеляційний суд на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України закрив провадження у справі. До таких висновків суд дійшов з урахуванням того, що рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 06.05.2021 № 260 "Про відновлення роботи міського пасажирського транспорту" відновлено на території міста Чернігова роботу міського автомобільного та електричного пасажирського транспорту загального користування у звичайному режимі, а також визнано таким, що втратило чинність оскаржуване в межах даної справи рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 02.04.2021 № 181 "Про зупинення роботи міського пасажирського транспорту та здійснення перевезень у режимі регулярних спеціальних перевезень".
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції.
8. Підстави, на яких подана касаційна скарга позивач вказує пункти 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги позивач вказує, що оскаржуваною постановою суду апеляційної інстанції його фактично позбавлено права на ефективний юридичний захист порушених прав і позбавлено конституційного права звернення до суду з вимогами про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконним рішенням органу місцевого самоврядування при здійсненні ним своїх повноважень.
Позиція інших учасників справи
9. У відзиві на касаційну скаргу відповідач з доводами та вимогами касаційної скарги позивача не погоджується, вважає, що касаційне провадження у справі підлягає закриттю, оскільки висновки щодо застосування норм права, які викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 800/369/17 та на які посилається позивач є різними, а правовідносини не є подібними.
Рух касаційної скарги
10. Ухвалою Верховного Суду від 22.11.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
11. Ухвалою Верховного Суду від 13.09.2022 адміністративну справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
12. Позивачу 1978 року народження встановлена 1 група інвалідності.
13. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено з 12.03.2020 на всій території України карантин.
14. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338-р "Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації" (зі змінами і доповненнями) з урахуванням поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, висновків Всесвітньої організації охорони здоров`я щодо визнання розповсюдження COVID-19 у країнах світу пандемією, з метою ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та відповідно до статті 14 та частини другої статті 78 Кодексу цивільного захисту України установлено для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режим надзвичайної ситуації до 30.04.2021.
15. Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі - Постанова № 1236) установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19.12.2020 до 30.04.2021 на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 20.05.2020 № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV- 2" та від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
16. На засіданні Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Чернігівської міської ради, яке відбулося 02.04.2021, прийнято рішення, оформлене протоколом від 02.04.2021 № 6, зокрема, пунктом 3 якого вирішено: "Начальнику управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв`язку Чернігівської міської ради (Рижий О.М.) винести на Виконавчий комітет Чернігівської міської ради питання щодо зупинки громадського транспорту та переведення його у спеціальний режим (перевезення мешканців міста у громадському транспорті по спеціальним пропускам)".
17. 02.04.2021 відбулося позачергове засідання Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, на якому прийнято рішення від 02.04.2021 № 181 "Про зупинення роботи міського пасажирського транспорту та здійснення перевезень у режимі регулярних спеціальних перевезень", згідно тексту якого Виконавчий комітет Чернігівської міської ради відповідно до статті 30 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами), вирішив:
1. Зупинити на території міста Чернігова роботу міського автомобільного та електричного пасажирського транспорту загального користування з 00 год. 01 хв. 05.04.2021 до прийняття окремого рішення виконавчим комітетом Чернігівської міської ради.