1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 вересня 2022 року

м. Київ

справа № 565/317/21

провадження № 61-20080св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Карпенко С. О. (судді-доповідача), Ігнатенка В. М., Стрільчука В. А.,

учасники справи:

позивач - Обслуговуючий кооператив "ЖБК Енергетик",

відповідачі: ОСОБА_1, державний реєстратор виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області Головач Наталія Віталіївна,

провівши у порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою Обслуговуючого кооперативу "ЖБК Енергетик" на рішення Кузнецовського міського суду Рівненської області від 19 липня 2021 року, ухвалене у складі судді Бренчук Г. В., постанову Рівненського апеляційного суду від 9 листопада 2021 року та додаткову постанову Рівненського апеляційного суду від 18 листопада 2021 року, прийняті колегією у складі суддів: Хилевич С. В., Боймиструк С. В., Гордійчук С. О.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст заяви

У березні 2021 року Обслуговуючий кооператив "ЖБК Енергетик" (далі - ОК "ЖБК Енергетик") звернувся з позовом до ОСОБА_1, державного реєстратора виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області Головач Н. В. про скасування рішення державного реєстратора та припинення права власності.

Позов обґрунтовував тим, що у серпні 2020 року ОК "ЖБК Енергетик" стало відомо про те, що 13 лютого 2018 року державним реєстратором виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області - Головач Н. В. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер 39650305), за яким зареєстровано за ОСОБА_1 право власності на двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 .

На думку позивача, вказана державна реєстрація права власності здійснена з порушенням вимог статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", оскільки державному реєстратору не надано усіх документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття права власності ОСОБА_1 на квартиру.

ОСОБА_1, всупереч вимог пунктів 41, 77, 80 "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2005 року № 1127, державному реєстратору не подані, зокрема, документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; документ, який підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси; довідки кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі; технічний паспорт на окреме індивідуально визначене нерухоме майно.

Посилаючись на зазначене, ОК "ЖБК Енергетик" просило скасувати рішення державного реєстратора виконавчого комітету Кузнєцовської міської ради Рівненської області Головач Н. В. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер 39650305) від 13 лютого 2018 року, за яким зареєстровано право власності на двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 за ОСОБА_1, та припинити право власності ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_1 .

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та мотиви їх прийняття

Рішенням Кузнецовського районного суд Рівненської області від 19 липня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції встановив, що з переліку документів, які передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, ОСОБА_1 державному реєстратору не подала лише довідку про членство її в кооперативі та внесення нею на користь кооперативу пайового внеску в повному обсязі.

Разом з цим, з рішення Кузнецовського міського суду Рівненської області від 18 травня 2017 року, яке набрало законної сили, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 виконала грошові зобов`язання за договором пайової участі у фінансуванні будівництва житлового будинку у повному обсязі, а також те, що ОСОБА_1 є асоційованим членом ОК "ЖБК Енергетик". Тому обставини щодо членства ОСОБА_1 в кооперативі та внесення нею пайового внеску у повному обсязі, які мають підтверджуватись відповідною довідкою кооперативу згідно з пунктом 80 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, фактично існували на час державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 .

Вказане рішення Кузнецовського міського суду Рівненської області від 18 травня 2017 року ОСОБА_1 подано державному реєстратору.

За таких обставин суд першої інстанції вважав, що скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 та припинення її права власності на вказану квартиру лише з формальних підстав неподання відповідної довідки буде непропорційним втручанням у її право власності на вказану квартиру; фактичне набуття права власності ОСОБА_1 на спірну квартиру до дня його державної реєстрації, а також те, що державна реєстрація є лише моментом, з якого держава визнає право власності на нерухоме майно, додатково свідчить про непропорційність позбавлення права власності відповідача лише з формальних підстав.

Постановою Рівненського апеляційного суду від 9 листопада 2021 року рішення Кузнецовського районного суд Рівненської області від 19 липня 2021 року залишено без змін.

Відхиляючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вважав, що до таких висновків суд першої інстанції дійшов на підставі всебічного і повного з`ясування обставин справи.

Постановою Рівненського апеляційного суду від 18 листопада 2021 року стягнено з ОК "ЖБК Енергетик" на користь ОСОБА_1 4 000 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення заяви, суд апеляційної інстанції виходив з доведеності понесених ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу під час розгляду справи у розмірі 4 000 грн та їх співмірність складності справи, виконаним адвокатом робіт і часу та виплаченому гонорару.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У грудні 2021 року ОК "ЖБК Енергетик" подало до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просило рішення Кузнецовського районного суд Рівненської області від 19 липня 2021 року, постанову Рівненського апеляційного суду від 9 листопада 2021 року та додаткову постанову Рівненського апеляційного суду від 18 листопада 2021 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій ухвалили судові рішення з неправильним застосуванням норм матеріального права, оскільки при вирішенні справи судами не враховано висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 522/1029/18.

Позиція інших учасників справи

У лютому 2022 року ОСОБА_1 подала відзив на касаційну скаргу, у якому послалась на безпідставність її доводів. Вказувала, що суди першої та апеляційної інстанцій встановили фактичні обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, надали належну оцінку зібраним у справі доказам, і ухвалили законні й обґрунтовані судові рішення. З урахуванням зазначеного, ОСОБА_1 просила касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення без змін.

Провадження в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 17 грудня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано з Кузнецовського міського суду Рівненської області матеріали цивільної справи № 565/317/21.

Відповідно до змісту ухвали Верховного Суду від 17 грудня 2021 року підставами відкриття касаційного провадження у цій справі були доводи заявника про порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, а саме застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 грудня 2019 року.

Встановлені судом першої та апеляційної інстанцій обставини справи

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 12 лютого 2008 року ОК "ЖБК Енергетик" з ОСОБА_1 уклало договір № 112 про пайову участь у будівництві житла, згідно з яким сторони узгодили будівництво кооперативом житлового будинку у АДРЕСА_1 і передачу ОСОБА_1 визначеної договором квартири АДРЕСА_1 загальною площею 55,2 кв.м у цьому будинку та оплату її замовником.

Постановою Верховної Ради України від 19 травня 2016 року "Про перейменування окремих населених пунктів та районів" місто Кузнецовськ перейменовано на місто Вараш.

Рішенням Кузнецовського міського суду Рівненської області від 18 травня 2017 року (справа № 565/1225/15-ц) встановлено, що ОСОБА_1 зобов`язання за договором про пайову участь у будівництві житла № 112 від 12 лютого 2008 року виконала у повному обсязі та оплатила повну вартість квартири, передбачену договором.

Відповідно до копії Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності № РВ 143170551220, 24 лютого 2017 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області зареєстровано вказану декларацію та визнано готовим до експлуатації закінчений будівництвом об`єкт житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями у АДРЕСА_1 (друга черга).

З копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 114083675 від 15 лютого 2018 року суди встановили, що 15 лютого 2018 року за ОСОБА_1 на праві приватної власності зареєстрована двокімнатна квартира АДРЕСА_1 .

Позиція Верховного Суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови

Вивчивши матеріали цивільної справи та перевіривши доводи касаційної скарги, відзиву на неї, суд дійшов таких висновків.

Звертаючись з відповідним позовом, ОК "ЖБК Енергетик" вважав, що державна реєстрація права власності спірної квартири за ОСОБА_1 здійснена з порушенням статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зокрема, державному реєстратору не подано всіх документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття права власності відповідачем на квартиру, а також не надано всіх документів, передбачених пунктами 41, 77, 80 Порядку.

Згідно з пунктами 40, 42 Порядку (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються: 1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; 2) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 3) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).

Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.

У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, обов`язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.

За пунктом 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461(у редакції на час виникнення спірних правовідносин) прийняття в експлуатацію об`єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, та об`єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації.

Відповідно до пункту 77 Порядку у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Державна реєстрація права власності на об`єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб або у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, проводиться за заявою власника такого майна або за умови уповноваження власником такого майна на підставі договору - за заявою особи, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, у порядку, передбаченому пунктами 30-34 цього Порядку.

У разі коли державна реєстрація права власності здійснюється на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), розміщене в об`єкті нерухомого майна, будівництво якого завершено та який прийнято в експлуатацію після 01 січня 2013 року, особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, відповідним кооперативом з метою забезпечення державної реєстрації права власності кожного окремого власника нерухомого майна можуть бути подані для долучення до Державного реєстру прав: документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси (крім випадків державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна); затверджений особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися для будівництва об`єкта нерухомого майна, або затверджений загальними зборами кооперативу список членів кооперативу; документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції, - у разі державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна (крім випадків, коли право власності на такий об`єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли законодавством не передбачено оформлення та видачу документа на такий об`єкт нерухомого майна).

Пунктом 80 Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що для державної реєстрації права власності на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), розміщене в об`єкті нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося у результаті діяльності кооперативу подаються: довідка кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі; технічний паспорт на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо).

У разі коли державна реєстрація права власності здійснюється на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), розміщене в об`єкті нерухомого майна, будівництво якого завершено та який прийнято в експлуатацію після 1 січня 2013 року, також обов`язково зазначаються у відповідній заяві відомості про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та подаються завірені відповідним кооперативом копії: документа, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси (крім випадків державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна); документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції, - у разі державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна (крім випадків, коли право власності на такий об`єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли законодавством не передбачено оформлення та видачу документа на такий об`єкт нерухомого майна).


................
Перейти до повного тексту