ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 826/14666/17
адміністративне провадження № К/9901/11727/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія 112-ТВ" на рішення Окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року (суддя Вєкуа Н.Г.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року (колегія суддів: Кузьменко В. В., Василенка Я. М., Шурка О.І.) у справі № 826/14666/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія 112-ТВ" до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 05.10.2017 № 1844 "Про результати позапланової перевірки ТОВ ТРК 112-ТВ" (м. Київ НР № 00076-м від 22.07.2013, супутникове ТБ, логотип 112 Україна).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.11.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди неправильно встановили обставини справи, оскільки "Вечірній ПРАЙМ" та "Студія 112 LIVE" не є передачами в розумінні Закону України "Про телебачення і радіомовлення", а програмами власного виробництва. Вони транслюються протягом дня з перервою на випуск новин та закінчуються наступної доби, є продуктами виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія 112-ТВ".
Ухвалою Верховного Суду від 15.05.2019 відкрито касаційне провадження.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
У зв`язку з відсутністю клопотань про участь в судовому засіданні, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення на виконання своїх повноважень 04.05.2017 було здійснено моніторинг мовлення ТОВ "ТРК 112-ТВ", яким зафіксовано ознаки порушення ч.5 ст.6 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (дані про кожну індивідуальну програму чи передачу мають містити ім`я автора чи авторів, назву і адресу виробника програми), оскільки у передачах "Вечірній ПРАЙМ" та "Студія 112 LIVE", що транслювались у прямому ефірі та у повторі, не було вказано інформації про автора чи авторів програм.
Розглянувши результати моніторингу від 04.05.2017, Національною радою на засіданні 16.06.2017 було прийнято рішення № 988 про призначення позапланової перевірки Позивача.
На виконання наказу виконуючого обов`язки голови Національної ради № 5а/225 від 21.06.2016 було здійснено позапланову перевірку ТОВ ТРК " 112-ТВ", за результатами якої складено відповідний акт.
Розглянувши результати позапланової перевірки, Національна рада на засіданні 05.10.2017 року прийняла рішення №1844, яким визнала порушення ТОВ ТРК 112-ТВ ч.5 ст. 6 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" та оголосила попередження, а саме у передачах "Вечірній ПРАЙМ" та "Студія 112 LIVE", що транслювались у прямому ефірі та повторі, не було вказано інформації про автора чи авторів програм.
Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом про його скасування.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що позивачем дійсно допущено порушення ч.5 ст. 6 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", за що його правомірно притягнуто до відповідальності та оголошено попередження.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає таке.
Згідно з частинами 4, 5 статті 7 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" від 21 грудня 1993 року №3759-ХІІ, Національна рада є єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач. Правові засади формування та діяльності, статус, компетенція, повноваження, функції Національної ради та порядок їх здійснення визначаються Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" від 23.09.1997 №538/97-ВР (далі - Закон №538/97-ВР) Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Відповідно до статті 13 цього Закону Національна рада, зокрема, здійснює офіційний моніторинг телерадіопрограм, нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення та застосовує в межах своїх повноважень санкції відповідно до закону.
Стаття 17 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" визначає, що Національна рада в межах своїх повноважень приймає регуляторні акти, у тому числі нормативно-правові.
Рішенням Національної ради від 08 лютого 2012 року №115 затверджена Інструкція про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, яка зареєстрована Міністерством юстиції України 24.02.2012 за №313/20626 (далі - Інструкція №115), яка повністю визначає порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, організації та проведення перевірок, оформлення результатів перевірок ліцензіатів уповноваженими особами Національної ради.