ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 420/3418/19
адміністративне провадження № К/9901/36515/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Жука А.В.,
суддів: Білак М.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Київського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області
про визнання протиправним висновку від 09 листопада 2018 року, зобов`язання вчинити певні дії,
провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.09.2019 (головуючий суддя - Самойлюк Г.П.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2019 (головуючий суддя - Косцова І.П., судді - Осіпов Ю.В., Скрипченко В.О.)
ВСТАНОВИВ:
І. Історія справи
1. У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Київського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок від 09 листопада 2018 року за результатами службової перевірки підстав видачі довідки про реєстрацію громадянином України з наступною видачею паспорта громадянина України ОСОБА_1 ;
зобов`язати Київський РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний висновок є протиправним, таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Позивачем зазначено, що він отримав паспорт громадянина України і відкрито користувався ним понад 14 років, добросовісно вважав, що ним додержано вимоги щодо набуття громадянства України у встановленому законодавством порядку, адже отримав документ, що підтверджує таке громадянство. Будь-яких доказів, які б свідчили про подання позивачем під час оформлення паспорту громадянина України свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховування позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого він не мав права на набуття громадянства України, в порушення норм ст. 21 Закону України "Про громадянство України" відповідачем не наведено.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.09.2019, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2019, позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 09.11.2018 за результатами службової перевірки підстав видачі довідки про реєстрацію громадянином України з наступною видачею паспорта громадянина України ОСОБА_1 .
Зобов`язано Київський РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України.
4. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що прийняття відповідачем спірного висновку більш ніж через 14 років після отримання позивачем паспорта громадянина України, є втручанням в приватне життя позивача; суб`єктом владних повноважень не зазначено, які саме порушення допущено позивачем під час оформлення паспорта громадянина України. Судом зазначено, що всі доводи відповідача ґрунтуються лише на можливих помилках суб`єкта владних повноважень під час здійснення ним своїх функцій.
5. Суд першої інстанції відхилив посилання органу міграційної служби на оформлення позивачу паспорта громадянина України з порушенням вимог статті 3 Закону України "Про громадянство України", та п. 21 Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.08.1994 №316, оскільки такі посилання не знайшли свого підтвердження у вигляді притягнення відповідних посадових осіб до відповідальності за неналежне виконання своїх посадових обов`язків, здійснення своїх повноважень з порушенням вимог чинного законодавства.
6. Суд апеляційної інстанції підтримав зазначені висновки, а також вказав, що рішення про оформлення громадянства України особі, яка набула це громадянство, зокрема, на підставі ст. 8 Закону України "Про громадянство України", може бути скасовано лише за встановлення та беззаперечного доведення певних обставин, а саме, встановлення у передбаченому чинним законодавством порядку факту набуття громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, при цьому ці обставини мають бути доведені належними та допустимими доказами, якими, в даному випадку є відповідний вирок суду. Натомість, відповідачі не надали жодного доказу, який би беззаперечно доводив факт, що позивач набув громадянство України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, а відтак висновок про припинення позивачем громадянства України та вилучення його паспорту з подальшим знищенням суд апеляційної інстанції визнав незаконним.
7. Також, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що допущені фахівцями міграційного органу в процесі оформлення позивачу громадянства України порушення не можуть бути підставою для припинення громадянства, оскільки вони не передбачені Законом України "Про громадянство України".
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
8. Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області подано касаційну скаргу на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.09.2019 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2018, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить суд скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що в матеріалах справи не міститься жодного документа про позбавлення позивача громадянства України, рішення про позбавлення позивача громадянства України не приймалось та не могло бути прийнято, оскільки позивач не набував громадянства України, у зв`язку з чим відсутній акт самостійної дії, що підлягав би скасуванню. Зазначає також, що зобов`язуючи Київський РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області оформити та видати позивачу паспорт громадянина України, суди попередніх інстанцій втрутились у дискреційні повноваження відповідача.
10. Відповідач посилається на те, що на виконання п. 73 Постанови №302 Київським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеські області було надіслано запит про набуття громадянства України позивачем, і за результатами перевірки архівної справи про оформлення набуття громадянства України позивача були встановлені грубі порушення вимог п. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" та п. 22-29 і 76-78 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень №215. Крім того, вказує, що в порушення п. 78 зазначеного порядку рішення про визнання ОСОБА_1 громадянином України підписано старшим інспектором ВГІРФО УМВС України в Одеській області, а не начальником головного управління МВС України в Одеській області.
11. На підставі вказаного скаржник стверджує, що рішення щодо оформлення громадянства України відносно ОСОБА_1 взагалі не приймалось, а у позивача відсутні належні та допустимі докази на підтвердження факту набуття громадянства України. На думку відповідача, набуття громадянства України позивачем не підтверджено, а тому паспорт громадянина України ним отримано з порушенням закону.
12. Крім того, відповідач зазначає, що зобов`язавши Київський РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України, суди фактично втрутились у дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень, оскільки такі функції відповідно до положень Закону України "Про громадянство України" віднесено до виключної компетенції ДМС України.
13. У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає доводи касаційної скарги необґрунтованими, та зазначає, що згідно зі спірним висновком паспорт видано безпідставно саме з вини посадової особи суб`єкта владних повноважень, натомість доказів, які б свідчили про подання позивачем під час оформлення паспорту громадянина України свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховування позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого він не мав права на набуття громадянства України, відповідачами не надано. Вважає, що внаслідок помилок суб`єкта владних повноважень не може страждати фізична особа в демократичній країні.
Рух адміністративної справи в суді касаційної інстанції
14. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.12.2019 для розгляду справи №420/3418/19 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Жук А.В., судді - Білак М.В., Калашнікова О.В.
15. Ухвалою Верховного Суду від 04.02.2020 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою, встановлено строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
16. Ухвалою Верховного Суду від 03.08.2022 адміністративну справу призначено до касаційного розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
17. ОСОБА_1 22.12.2005 отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_1, одружений (свідоцтво про шлюб НОМЕР_2 від 09.06.2013), відомості про притягнення до кримінальної чи адміністративної відповідальності відсутні. В заяві про видачу паспорта громадянина України від 22.12.2005 в графі "Паспорт виданий на підставі" зазначена Довідка про прийняття до громадянства України №294182 від 16.11.2005 ВГІРФО УМВС України в Одеській області.
18. Позивач 12.09.2018 звернувся до відділу обслуговування громадян м. Одеси ДП "Документ" із заявою №2282715 про обмін паспорта в зв`язку з непридатністю паспорта для подальшого користування (а.с. 98).
19. З метою підтвердження факту належності позивача до громадянства України відділом з питань громадянства, паспортизації та еміграції ГУ ДМС України в Одеській області було здійснено перевірку архівної справи №294182 за 2005 рік про оформлення набуття громадянства України на громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
20. Так, перевіркою архівної справи №294182 за 2005 рік про оформлення набуття громадянства України на громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1, встановлені грубі порушенням вимог пункту 1 статті 8 Закону України "Про громадянство України" в редакції від 18.01 2001р. та пунктів 22-29 та 76-78 "Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень", затвердженого Указом Президента України №215 від 27.03.2001.
21. У висновку зазначено, що заява про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням (додаток №11 Порядку), зобов`язання припинити іноземне громадянство (додаток 16 Порядку) та декларація про відмову від іноземного громадянства (додаток 39 Порядку) не підписана заявником. В заяві на оформлення набуття громадянства України (пункт 7 додатку 11 - чи проживали Ви раніше постійно на території України та пункт 8 - чи є Ви нащадком (дитиною, онукою) або повнорідним братом чи сестрою осіб, які народилися або постійно проживали на території України до 16.07.1990р.) - не заповнені.
22. Згідно службових відміток заяву прийняв, правильність її заповнення та всі необхідні документи, додані до заяви, перевірив: старший інспектор ВГІРФО УМВС України в Одеській-області Волчанська А.С. Прийняте рішення про визнання ОСОБА_1 громадянином України підписано старшим інспектором ВГІРФО УМВС України в Одеській області Волчанською А.С.
23. Судами попередніх інстанцій також встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець Гавелі Агджабедінського р-ну, Азербайджан зареєстрований з 04.08.2008 по теперішній час по паспорту громадянина України НОМЕР_1, виданому 22.12.2005 Малиновським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області проживае за адресою: АДРЕСА_1 .
24. Згідно даних форми №1 на видачу паспорта НОМЕР_1, паспорт виданий у зв`язку з прийняттям громадянства України. У графі "паспорт виданий на підставі" зазначено - "довідка про прийняття до громадянства України №294182 від 16.11.2005. ВГІРФО УМВС України в Одеській області". В графі "особливі відмітки" - "прийняття до громадянства України згідно ЗУ "Про громадянство України" ст.8 від 18.01.2001". Також в графі "особливі відмітки" є запис "запит копії форми №1 з Агджабединського р-ну Азербайджанської Республіки" (місце народження ОСОБА_1 ) від 06.08.2009.
25. ОСОБА_1 12.09.2018 звернувся до відділу обслуговування громадян м.Одеса ДП "Документ" із заявою щодо документування паспортом громадянина України в зв`язку із непридатністю для подальшого використання паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
26. ОСОБА_1 документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 вид. 30.08.2012 органом 5112.
27. Начальником ГУ ДМС України в Одеській області 09.11.2019 затверджено висновок за результатами службової перевірки підстав видачі довідки про реєстрацію громадянином України з наступною видачею паспорта громадянина України ОСОБА_1 .
Вказаним висновком вирішено:
27.1. Громадянина ОСОБА_1 визнати не громадянином України;
27.2. Визнати факт видачі довідки про реєстрацію громадянином України № 294182 від 16.11.2005 безпідставним, оскільки справа про набуття громадянства України на громадянина ОСОБА_1 оформлена не належним чином, та у ОСОБА_1 взагалі немає ніяких підстав для набуття громадянства України.
27.3. Відмовити ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України у формі id картки, відповідно до постанови КМУ від 25.03.2015 №302 (в редакції Постанови КМУ від 03.10.2018 № 795).
27.4. Паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 22.12.2005 року на ім`я ОСОБА_1 знищити відповідно до пункту 108 постанови КМУ від 25.03.2015 №302 (в редакції Постанови КМУ від 03.10.2018 №795). В заяві про видачу паспорта (форма №1) зробити відповідну відмітку.
27.5. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 виданий 30.08.2012 визнати недійсним, вилучити, анулювати та знищити відповідно до пункту 89 Постанови КМУ №152 від 07.05.2014 в редакції постанови КМУ від 14.02.2018 №76.
27.6. Для вжиття заходів щодо зняття ОСОБА_1 з реєстраційного обліку з адреси: АДРЕСА_1 направити письмове повідомлення до департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської Ради.
27.7. Інформацію внести до бази "недійсні документи" єдиної інформаційно- аналітичної системи управління міграційними потоками.
27.8. Копію висновку направити до Київського РВ м. Одеси ГУ ДМС України в Одеській області.
ІІІ. Релевантні джерела права й акти їх застосування
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
28.1. Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
27. Закон України "Про громадянство України" №2235-ІІІ від 18.01.2001
27.1. Статтею 21 Закону передбачено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
27.2. Відповідно до пункту 5 частини першої статті 24 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону.
27.3. Згідно зі статтею 26 Закону рішення з питань громадянства можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку до суду.
28. Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України №215/2001 від 27.03.2001
28.1. Відповідно до п. 76 Порядку (в редакції від 18.01.2001) органи внутрішніх справ приймають рішення про оформлення набуття громадянства України: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок встановлення батьківства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
До повноважень органів внутрішніх справ також належить скасування прийнятих ними рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону.
28.2. Пунктами 96, 97 Порядку передбачено, що провадження, подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується управлінням, відділом (сектором) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного значення, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.
Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до головного управління (управління) міграційної служби в області.
Рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується начальником головного управління (управління) міграційної служби в області або його заступником.
29. Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015