ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2022 року
м. Київ
справа №580/6032/20
адміністративне провадження № К/9901/20317/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 580/6032/20
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року (прийняту у складі головуючого судді Тимошенко В.П.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року (постановлену у складі колегії суддів: головуючого-судді - Ганечко О.М., суддів: Василенка Я.М., Кузьменка В.В.)
у с т а н о в и в :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У грудні 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області, відповідач), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивача, яка призначена відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру";
- зобов`язати відповідача з 01 жовтня 2020 року перерахувати та виплачувати призначену позивачу пенсію, відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці Черкаської обласної прокуратури від 22 вересня 2020 року № 21-550вих20 без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01 жовтня 2020 року до моменту здійснення перерахунку.
2. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що з дня набрання чинності рішенням № 7-р(II)/2019 Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року, чинне законодавство визначає, що підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати діючим працівникам прокуратури. Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" підвищено зарплати діючим працівникам прокуратури в розумінні чинної редакції статті 86 чинного Закону України "Про прокуратуру", позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки без обмеження розміру пенсії максимальною величиною.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанції
3. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27 листопада 2020 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1, яка призначена відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру".
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01 жовтня 2020 року перерахунок пенсії з 01 жовтня 2020 року перерахувати та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці Черкаської обласної прокуратури від 22 вересня 2020 року №21-550вих20 без обмеження максимального розміру заробітної плати і без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01 жовтня 2020 року до моменту здійснення перерахунку.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з того, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 22 вересня 2020 року № 21-550вих20.
Крім того, суди вказали на те, що позивачу пенсія призначена у червні 2010 року, і рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13 березня 2018 року у справі №711/8142/17, яке набрало законної сили 15 серпня 2018 року, підтверджено право позивача на отримання пенсії без обмеження граничного розміру.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. 01 червня 2021 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУ ПФУ в Черкаській області.
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що ГУ ПФУ в Черкаській області правомірно відмовило у перерахунку пенсії позивача, оскільки після перерахунку розмір такої пенсії став би меншим.
Також скаржник зазначає, що чинне законодавство містить обмеження максимального розміру пенсії, і на позивачку таке обмеження також поширюється, на що безпідставно не звернули уваги суди.
6. Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01 червня 2021 року визначено склад колегії суддів: Стрелець Т.Г. (головуючий суддя), Стеценко С.Г., Тацій Л.В.
Ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2021 року відкрито касаційне провадження за скаргою ГУ ПФУ в Черкаській області.
19 липня 2021 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому позивач заперечує проти доводів ГУ ПФУ в Черкаській області та вважає, що судові рішення є законними та обґрунтованими.
Також позивачем заявлено клопотання про закриття касаційного провадження як помилково відкритого.
Верховний Суд ухвалою від 06 вересня 2022 року касаційну скаргу призначив до розгляду в порядку письмового провадження з 07 вересня 2022 року.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 отримує з червня 2010 року пенсію з інвалідності. З вересня 2017 року позивача переведено на пенсію по інвалідності, відповідно до положень частини 9 статті 86 Закону України "Про прокуратуру".
22 вересня 2020 року Черкаська обласна прокуратура видала позивачу довідку № 21-550вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020.
За наслідками розгляду заяви позивача від 20 листопада 2020 року про перерахунок пенсії, відповідач 27 листопада 2020 року прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії, оскільки розмір заробітної плати складає 83 208,01 грн., а розмір пенсії з 01 жовтня 2020 року перерахований за нормами Закону № 1697, складатиме 45 000,00 грн., а до виплати, з урахуванням обмежень з 01 жовтня 2020 року - 17 120,00 грн., що є меншим аніж виплати, що проводяться.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
8. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
9. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
В силу вимог частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірними у цій справі є питання щодо перерахунку пенсії, розміру відсотку, який підлягає застосуванню при перерахунку пенсії, а також застосування при перерахунку такої пенсії обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
10. Так, статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, чинній до 01 жовтня 2011 року, було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
11. Законом № 3668-VI у статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
12. Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій і п`ятій цифри 80 замінено цифрами 70.
13. Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій та п`ятій цифри 70 замінено цифрами 60.
За правилами частини вісімнадцятої цієї статті (у редакції, чинній до 01 січня 2015 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. З 01 січня 2015 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України.
Водночас 15 липня 2015 року набрав чинності Закон № 1697-VII, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015 року.
14. З набранням чинності Законом № 1697-VII пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86, за правилами частин першої, другої якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно з частиною двадцятою цієї статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
15. Вирішуючи питання щодо визначення норм права, які регулюють спірні правовідносини, Верховний Суд виходить із такого.
Пенсійний орган погоджується з наявністю у позивача права на перерахунок пенсії, проте зазначає про недоцільність такого перерахунку. Відмову перерахувати пенсію відповідач обґрунтував тим, що розмір пенсії фактично буде меншим, ніж той, що отримує позивач, виходячи з відсоткового розміру від грошового забезпечення, який підлягає врахуванню при перерахунку, а також необхідності застосування обмеження пенсії максимальним розміром.
За змістом статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (далі-Закон №1789-ХІІ):
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);