ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2022 року
м. Київ
справа №580/3993/19
адміністративне провадження № К/9901/15494/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стрелець Т.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку письмовому провадженні в касаційній інстанції адміністративну справу № 580/3993/19
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 січня 2020 року (прийняту у складі головуючого судді Гаврилюка В.О.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2020 року (ухвалену у складі колегії суддів: судді-доповідача Кузьменка В.В., суддів: Василенка Я.М., Ганечко О.М.)
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У грудні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області, відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Черкаській області, яка полягає у невідновленні порушеного права ОСОБА_1 щодо виплати перерахованої пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року у розмірі 100% суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідач протиправно виплачує йому перераховану пенсію не в повному обсязі, спочатку обґрунтовуючи це положеннями Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2017 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103), пункти 1, 2 якої були визнані в судовому порядку протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. В подальшому, відмовляючи у виплаті 100 відсотків перерахованої пенсії, відповідач робить посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 (далі - Постанова КМУ № 804), що є протиправним, адже вказана постанова фактично повторює положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2020 року, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2020 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
4. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди виходили з того, що постанова Кабінету Міністрів України № 804 від 14 серпня 2019 року набрала чинності 04 вересня 2019 року. Натомість позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії 05 листопада 2019 року, тобто після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 804 від 14 серпня 2019 року. У зв`язку з чим, виплата позивачеві пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є правомірною.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. 24 червня 2020 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 .
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2020 року та ухвалити в цій частині нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення судів попередніх інстанцій винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягають скасуванню.
Так позивач зазначає, що визнаючи правомірним обмеження виплати розміру перерахованої йому пенсії, суди керувались не нормами Закону № 2262-ХІІ, а нормами підзаконних нормативно-правових актів, а саме Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №103 та Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 № 804. Вказує, що право на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01 січня 2018, з урахуванням вже виплачених сум, визначається Законом № 2262-ХІІ, а отже підпадає під дію статті першої Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і невиплата вказаних сум є втручанням у його право на мирне володіння майном.
6. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 червня 2020 року, сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів Рибачука А.І., Тацій Л.В.
7. Ухвалою Верховного Суду від 08 липня 2020 року відкрито касаційне провадження за цією скаргою.
27 липня 2020 року до Верховного Суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Черкаській області на касаційну скаргу. Відповідач просить касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, оскільки висновки суду відповідають обставинам справи.
8. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06 вересня 2022 року призначено касаційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження з 07 вересня 2022 року.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. Як було встановлено судами попередніх інстанцій, позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
05 листопада 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про проведення перерахунку пенсії щодо виплати з 05 березня 2019 року перерахованої пенсії у 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Заява мотивована тим, що з 05 березня 2019 року, у зв`язку з набранням законної сили судового рішення у справі № 826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення пенсії скасоване, а тому пенсія підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків з урахуванням суми підвищення пенсі, визначеного станом на 01 січня 2018 року та нарахування компенсації в зв`язку з порушенням строку її виплати.
В листі від 18 листопада 2019 року ГУ ПФУ в Черкаській області повідомило ОСОБА_1, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.
Отже, законодавчих підстав для виплати позивачеві пенсії, перерахованої з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені на 01 березня 2018 року, з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії станом на 01 березня 2018 року та компенсації втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасною їх виплатою немає.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії із розрахунку 100% суми підвищення пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється у частині застосування норм матеріального та процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставами для відкриття касаційного провадження та на підставі встановлених фактичних обставин справи.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
11. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
12. 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (далі - Постанова №103), з преамбули якої вбачається, що постановлена остання на виконання частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
13. Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до Постанови № 704.
14. Пунктом 2 Постанови № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
15. Постановою № 103 внесені також зміни до Порядку № 45, а саме:
- пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
- додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить таких складових грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону № 2262-XII.
16. Перерахунок раніше призначених пенсій визначено частиною четвертою статті 63 цього Закону, за якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.