ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2022 року
м. Київ
справа №821/697/17
адміністративне провадження № К/9901/5298/18
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 (головуючий суддя - Турецька О.І., Стас Л.В., Косцова І.П.) у справі №821/697/17.
встановив:
Приватне акціонерне товариство "Херсонська теплоелектроцентраль" (далі - ПрАТ "Херсонська теплоелектроцентраль") звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - ГУ ДФС у Херсонській області) від 19.04.2017 №0009011201, №0009001201 та №0009021201.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12.06.2017 позов задоволено частково. Визнано неправомірним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19.04.2017 № 0009001201 про застосування до ПрАТ "Херсонська теплоелектроцентраль" штрафу в сумі 25575,29 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області від 19.04.2017 №0009011201, №0009001201 та №0009021201.
Не погодившись з висновками суду апеляційної інстанції, ГУ ДФС у Херсонській області оскаржило його у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю.
В обґрунтування своїх доводів ГУ ДФС у Херсонській області зазначає, що складне фінансове становище та відсутність винних дій товариства не є підставою для звільнення від фінансової відповідальності. Так само наявність переплати по одному виду податку не є підставою не притягнення до відповідальності за несплату іншого виду податку. Крім того, достатніх доказів, що позивачем вчинено всі дії зі своєчасного та повного погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість суду надано не було, а тому підприємство обґрунтовано притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
У відзиві на касаційну скаргу ПрАТ "Херсонська теплоелектроцентраль" зазначає, що рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судом надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, ГУ ДФС у Херсонській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати ПрАТ "Херсонська теплоелектроцентраль" податку на додану вартість за податковими деклараціями з ПДВ за березень-квітень, серпень-жовтень 2016 року.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 27.03.2017 №465/21-22-12-01/00131771, в якому відображено висновки про порушення позивачем терміну сплати, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, самостійно визначених грошових зобов`язань у податкових деклараціях з ПДВ за березень-квітень, серпень-жовтень 2016 року у розмірі 5 984 575,28 грн., а саме:
2 498 286,75 грн. за березень 2016 року по терміну сплати 30.04.2016, фактично сплачено: 18 289,75 грн. 20.07.2016, 2 479 997 грн. 30.11.2016;
1 918 907,60 грн. за квітень 2016 року по терміну сплати 30.05.2016, фактично сплачено 30.11.16;
441505 грн. за серпень 2016 року по терміну сплати 30.09.2016, фактично сплачено 30.11.2016;
870 123,00 грн. за вересень 2016 року по терміну сплати 30.10.2016, фактично сплачено 30.11.2016;
255 752,93 грн. за жовтень 2016 року по терміну сплати 30.11.2016, фактично сплачено 26.12.2016.
На підставі встановлених порушень та згідно пункту 57.1 статті 57, статті 126 Податкового кодексу України за затримку сплати грошових зобов`язань з ПДВ за березень-квітень, серпень-жовтень 2016 року в сумі 5 984 575,28 грн. відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 19.04.2017:
№0009011201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з ПДВ у сумі 1 145 764,63 грн. за затримку більше 30 календарних днів сплати грошового зобов`язання з ПДВ за березень-квітень, серпень-вересень 2016 року в сумі 5 728 822,35 грн.;
№0009001201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з ПДВ у сумі 25 575,29 грн. за затримку на 26 календарних днів сплати грошового зобов`язання з ПДВ за жовтень 2016 року в сумі 255 752,93 грн.
Крім того, ГУ ДФС у Херсонській області проведено камеральну перевірку дотримання ПрАТ "Херсонська ТЕЦ" термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) за грудень 2015 року, червень-жовтень 2016 року, про що складено акт від 27.03.2017 №464/21-22-12-01/00131771, в якому відображено висновок про порушення товариством термінів, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України для реєстрації в ЄРПН податкових накладних, які повинні видаватися покупцям-платникам ПДВ, на загальну суму ПДВ 3 697 750,21 грн. за грудень 2015 року, червень-жовтень 2016 року.
19.04.2017 на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, статті 201, статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних за грудень 2015 року, червень-жовтень 2016 року ГУ ДФС у Херсонській області прийняте податкове повідомлення-рішення за №0009021201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість у розмірі 630 990,98 грн., в тому числі:
256 747,46 грн. за затримку реєстрації податкових накладних на строк 15 і менше календарних днів;
233 600,43 грн. за затримку реєстрації податкових накладних на строк від 31 до 60 календарних днів;
140 643,09 грн. за затримку реєстрації податкових накладних від 61 і більше календарних днів.
Відповідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов`язання протягом строк визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.