ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 163/840/20
провадження № 51-242км22
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Слинька С. С.,
суддів Ємця О. П., Наставного В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання Гапон С. А.,
прокурора Матюшевої О. В.,
захисника Ничая В. М. (в режимі відеоконференції),
потерпілої ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),
представника потерпілого Омелянюка М. В. (в режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження за обвинуваченням
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця
с. Окунин Турійського району Волинської області, жителя АДРЕСА_1 ), такого, що судимості не має,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 185, ч. 1 ст. 115 КК України,
за касаційною скаргою прокурора у кримінальному провадженні на ухвалу Волинського апеляційного суду від 09 листопада 2021 року.
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Шацького районного суду Волинської області від 24 червня
2021 року, залишеним без змін ухвалою Волинського апеляційного суду
від 09 листопада 2021 року, ОСОБА_2 засуджено до покарання: за ч. 1 ст. 185 КК України - у виді арешту на строк 3 місяці; ч.1 ст. 115 КК України - у виді позбавлення волі на строк 9 роки.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно визначено ОСОБА_2 покарання у виді позбавлення волі на строк 9 років.
Вирішено питання щодо речових доказів та судових витрат у кримінальному провадженні.
За вироком суду ОСОБА_2 визнано винуватим у тому, що він 24 грудня 2019 року близько 20:00, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння у житловому будинку ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 ), під час конфлікту, що виник раптово, взявши у праву руку плаский колюче-ріжучий предмет типу клинка ножа з лезом та обушком, умисно завдав останньому ударів
у праву потиличну ділянку голови, в результаті чого настала смерть потерпілого.
Крім цього, відразу після заподіянні смерті ОСОБА_3, ОСОБА_2, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння на місці вчинення злочину, реалізовуючи раптово виниклий умисел, шляхом вільного доступу таємно викрав майно потерпілого загальною вартістю 985 грн, чим завдав потерпілому матеріальної шкоди
на вказану суму.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
Прокурор у касаційній скарзі, посилаючись на істотне порушення кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та особі засудженого через м`якість, просить скасувати оскаржену ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.
Обґрунтовуючи зазначені вимоги, вказує на те, що апеляційний суд в порушення
ст. 419 КПК України належним чином не перевірив доводів прокурора, не дав на них аргументованих відповідей і, залишаючи апеляційну скаргу без задоволення,
не виклав в ухвалі мотивів прийнятого рішення, які б ґрунтувались на вимогах закону. Зокрема, суд апеляційної інстанції, на думку прокурора, не врахував повною мірою тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, наслідком якого стала смерть потерпілого, який був особою молодого віку, те, що злочин було вчинено в стані алкогольного сп`яніння, відсутність у засудженого каяття з приводу вчиненого, посткримінальну поведінку винного. Крім того, прокурор вважає, що активне сприяння розкриттю злочину було безпідставно визнано обставиною, що пом`якшує покарання. За таких обставин прокурор стверджує, що призначене ОСОБА_2 покарання є занадто м`яким.