1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

Постанова

іменем України

30 серпня 2022 року

м. Київ

Справа № 710/466/16-к

Провадження № 51-6068км 21

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Короля В.В.,

суддів Лагнюка М.М., Макаровець А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Крота І.М.,

прокурора Круценко Т.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, яка брала участь у кримінальному провадженні у суді апеляційної інстанції, на ухвалу Черкаського апеляційного суду від 28 жовтня 2021 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016250300000005, за обвинуваченням

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Городищенського районного суду Черкаської області від 25 листопада 2019 року ОСОБА_1 визнано невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, та виправдано на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) за відсутністю в його діях складу даного кримінального правопорушення.

Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 28 жовтня 2021 року вирок місцевого суду щодо ОСОБА_1 скасовано, кримінальне провадження щодо останнього закрито у зв`язку з його смертю.

Органом досудового розслідування ОСОБА_1 обвинувачувався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, за таких обставин.

Так, 3 січня 2016 року близько 18 години 00 хвилин, ОСОБА_1, перебуваючи за місцем свого проживання по АДРЕСА_1, під час конфлікту з ОСОБА_2, який раптово виник на ґрунті особистих неприязних стосунків, з метою позбавлення життя останньої, діючи умисно та цілеспрямовано, з метою нанесення тілесних ушкоджень ОСОБА_2, узяв зі столу кухонний ніж та, тримаючи його в лівій руці, наніс останній тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілої.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор, яка брала участь у кримінальному провадженні судом апеляційної інстанції (надалі - прокурор), посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду щодо ОСОБА_1 та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Як зазначає прокурор, суд апеляційної інстанції скасував виправдувальний вирок і закрив кримінальне провадження у зв`язку зі смертю обвинуваченого, всупереч вимогам ст. 417 КПК, якою не передбачено скасування виправдувального вироку. Крім того, вказує, що апеляційним судом не враховано правової позиції Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, викладеної у постанові від 13 листопада 2018 року у справі № 521/6766/15-к, згідно з якою колегія суддів дійшла висновку, що, скасувавши виправдувальний вирок та закривши провадження з нереабілітуючих підстав, суд апеляційної інстанції, усупереч вимогам ст. 404 КПК, вийшов за межі апеляційної скарги прокурора, чим погіршив становище обвинуваченого, що є неприпустимим. При цьому прокурор звертає увагу, що в порушення вимог статей 370, 419 КПК апеляційним судом в резолютивній частині ухвали від 28 жовтня 2021 року взагалі не вказано щодо прийнятого рішення стосовно апеляційної скарги прокурора. На думку прокурора, апеляційним судом фактично було погіршено становище обвинуваченого, стосовно якого ухвалено виправдувальний вирок, а апеляційну скаргу прокурора не розглянуто.

Позиції інших учасників судового провадження

Прокурор Круценко Т.В. підтримала подану касаційну скаргу в частині доводів щодо неправомірності скасування виправдувального вироку та закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_1 у зв`язку з його смертю і просила скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора Круценко Т.В., перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню на таких підставах.

Згідно зі ст. 433КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин.

У п.1 ч. 1 і ч. 2 ст. 438 КПК передбачено, що підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. При вирішенні питання про наявність зазначених у частині першій цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту