1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Окрема думка


Окрема думка судді К. М. Пількова до постанови Великої Палати Верховного Суду від 11.01.2022 у справі № 910/10784/16, провадження № 12-30гс21

Велика Палата Верховного Суду постановою від 11.01.2022 частково задовольнила касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ФК "Інвестохіллс Веста" та Публічного акціонерного товариства "Український професійний банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення його ліквідації (далі - УПБ), скасувала рішення Господарського суду міста Києва від 20.11.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.01.2021, ухвалила нове рішення, яким:

1. частково задовольнила позов УПБ;

2. витребувала від ТОВ "Гурман 2014" на користь УПБ оригінали кредитних та забезпечувальних договорів, отримані згідно з актом приймання-передачі від 27.05.2015;

3. відмовила в іншій частині позову до ТОВ "Гурман 2014" та у позові до ТОВ "ФК "Аурум Фінанс" (це такі вимоги: 1) застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину, а саме договору про відступлення прав вимоги від 27.05.2015, укладеного між УПБ та ФК "Аурум фінанс", посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чуловським В. А. (далі -Договір); 2) зобов`язати відповідачів повернути на користь УПБ права майнової вимоги, отримані за Договором; 3) внести зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо зміни іпотекодержателя з ТОВ "Гурман 2014" на УПБ; 4) внести зміни до Державного реєстру обтяжень рухомого майна щодо зміни обтяжувача з ТОВ "Гурман 2014" на УПБ; 5) внести зміни до Державного реєстру обтяжень рухомого майна щодо зміни обтяжувача з ФК "Аурум фінанс" на УПБ).

Висловлюю незгоду з прийнятим рішенням та наводжу мотиви незгоди.

І. Стосовно підстав для висновку про нікчемність Договору

У цій справі спір виник через те, що УПБ та ФК "Аурум Фінанс" за день до запровадження стосовно УПБ тимчасової адміністрації уклали Договір, за яким до ФК "Аурум Фінанс" перейшли майнові права за кредитними та забезпечувальними договорами до боржників банку, за що ФК "Аурум Фінанс" сплатив УПБ кошти зі свого рахунку у цьому ж банку. Далі ФК "Аурум Фінанс" продала одержані за Договором права ТОВ "Гурман 2014".

Велика Палата мала виходити з єдиної встановленої у цій справі підстави для висновку про нікчемність Договору між УПБ та ФК "Аурум Фінанс", а саме за пунктом 7 частини третьої статті 38 Закону № 4452-VI, як такого, умови якого "передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку", як вона про це зазначила у § 8.27 постанови.

Натомість, Велика Палата виснувала про нікчемність Договору за якоюсь сукупністю ознак (§ 7.47 постанови), обґрунтовуючи які зробила помилкові або суперечливі висновки:

1) про безоплатність Договору:

- "Корегування структури банківського балансу (зміна обліку грошових зобов`язань шляхом переведення коштів з одного рахунку на іншій у межах одного банку без реального надходження коштів та без відображення їх на кореспондентському рахунку за наявності відповідного обмеження) свідчить про безоплатність операції (розрахунку за договором) та разом з іншими обставинами цієї справи вказує на нікчемність договору відступлення на підставі пункту 1 частини третьої статті 38 Закону № 4452-VI." (§ 8.31 постанови);

- "…банк виконує платіжні доручення виключно в межах залишку коштів на рахунках клієнта банку, які повинні відображатись на кореспондентському рахунку банку, відкритому в НБУ задля контролю останнього за здійсненням операцій банку" (§ 8.32);

- "Відсутність відображення наявності коштів набувача права вимоги на кореспондентському рахунку банку, відкритому в НБУ, та невідображення спірної банківської операції на цьому рахунку свідчить про відсутність коштів на поточному рахунку, а здійснення платежу за такими рахунками поза кореспондентським рахунком - про безоплатність угоди" (§ 8.33).

Ці висновки є помилковими, адже на кореспондентському рахунку банку, відкритому в НБУ, кошти не обліковуються окремо за кожним клієнтом банку. Висновок про безоплатність правочинів за участю банку, якщо оплата за ним не була відображена на кореспондентському рахунку в НБУ, взагалі ставить під загрозу всі правочини з участю банків, якщо інша сторона таких правочинів щось за ними сплачує банку зі свого рахунку, відкритому у цьому банку.

2) про те, що залишки на поточних рахунках набувача права вимоги (ФК "Аурум Фінанс") як кредитора банку перевищують суми, які підлягають виплаті йому як кредитору банку у вигляді державної гарантії у випадку прийняття рішення про ліквідацію банку (§ 8.28 постанови). Яке це має значення, Велика Палата не пояснює, як і те, про які гарантії йдеться, адже система гарантування вкладів, передбачена Законом № 4452-VI, не встановлює таких гарантій для юридичних осіб.


................
Перейти до повного тексту