1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2022 року

м. Київ

справа № 480/8200/20

адміністративне провадження № К/9901/34021/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мельник-Томенко Ж. М.,

суддів - Жука А. В.,

Мартинюк Н. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2021 (головуючий суддя - Т. С. Перцова, судді - О. В. Присяжнюк, С. П. Жигилій)

у справі № 480/8200/20

за позовом Харківського національного університету внутрішніх справ

до ОСОБА_1

про стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. Харківський національний університет внутрішніх справ звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі, у розмірі 155 989 грн 82 коп.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у зв`язку з достроковим звільненням відповідача (протягом перших трьох років після закінчення навчання), у відповідності до вимог пункту 5 частини третьої розділу 2 тристороннього контракту № 1420, укладеного між відповідачем, Харківським національним університетом внутрішніх справ та Головним управління Національної поліції України в Сумській області, а також згідно з приписами частини сьомої статті 18 Закону України "Про міліцію", Закону України "Про національну поліцію", у відповідача виник обов`язок відшкодування витрат, пов`язаних з її утриманням у вищому навчальному закладі.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 адміністративний позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Харківського національного університету внутрішніх справ витрати, пов`язані з утриманням особи у вищому навчальному закладі, у розмірі 58 235 грн 63 коп. У задоволенні інших вимог відмовлено.

4. При прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у відповідача обов`язку по відшкодуванню витрат, пов`язаних з її утриманням у вищому навчальному закладі, у сумі 58 235 грн 63 коп., оскільки відповідач була звільнена за власним бажанням з органів Національної поліції України до спливу трирічного строку, який обчислювався з моменту завершення навчання у вищому навчальному закладі, визначеному статтею 74 Закону України "Про Національну поліцію". Водночас, суд першої інстанції виходив з того, що грошове забезпечення у розмірі 97 032 грн 78 коп було виплачено відповідачу за відсутності недобросовісності з боку останньої або рахункової помилки з боку позивача та фактично було єдиним засобом до існування відповідача, з огляду на відсутність в неї будь-яких інших доходів, що з огляду на приписи статті 1215 Цивільного кодексу України, зумовлює відсутність у відповідача обов`язку по поверненню позивачу наведеної суми.

5. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2021 апеляційну скаргу Харківського національного університету внутрішніх справ задоволено частково. Рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог Харківського національного університету внутрішніх справ про стягнення з ОСОБА_1 на користь Харківського національного університету внутрішніх справ витрат, пов`язаних з утриманням особи у вищому навчальному закладі в частині витрат на грошове забезпечення - скасовано. Прийнято в цій частині постанову про задоволення позовних вимог. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Харківського національного університету внутрішніх справ витрати, пов`язані з утриманням, а саме, грошові кошти в розмірі 97 032 грн 78 коп. В іншій частині відмови у задоволенні позовних вимог рішення суду першої інстанції залишено без змін.

6. Суд апеляційної інстанції не погодився з висновком суду першої інстанції про неможливість стягнення витрат на грошове забезпечення з огляду на прирівнення такої виплати до заробітної плати, яка в силу приписів статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню, оскільки, як з наявних в матеріалах справи довідок про нараховане відповідачу грошове забезпечення за період з 2014 по 2018 роки та з 2018 по 2020 роки встановлено, що останнє було нараховане відповідачу саме позивачем, а не органом Національної поліції України, в якому після навчання працювала відповідач, що в свою чергу свідчить про те, що таку виплату слід кваліфікувати саме як фактичні витрати, пов`язані з утриманням особи під час навчання в начальному закладі, а не як заробітну плату.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

7. У касаційній скарзі відповідач посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

8. Підставою касаційного оскарження судового рішення відповідач вказує пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Обґрунтовуючи посилання на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, заявник вказує, що станом на дату подання касаційної скарги відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування частин четвертої, п`ятої статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" до спірних правовідносин щодо можливості стягнення з колишнього курсанта (поліцейського) його грошового забезпечення (заробітної плати) та суперечність положень статті 64 Закону України "Про вищу освіту" з положеннями частин четвертої, п`ятої статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" щодо обов`язковості трирічного відпрацювання після випуску з навчального закладу.

В обґрунтування вимог касаційної скарги відповідач вказує, що оскаржуваним рішенням стягнуто суму грошового забезпечення за фактичне проходження служби у Національній поліції. Наголошує на тому, що навчання у Харківському національному університеті внутрішніх справ поєднане з проходженням служби в поліції на відповідній посаді, з присвоєнням спеціального звання, курсанти та слухачі магістратури Харківського національного університету внутрішніх справ мають аналогічні права і обов`язки з працівниками поліції у практичних підрозділах, а тому, на переконання відповідача, оскаржуване рішення звужує її конституційне право на оплату праці та таке втручання у її право власності не має законної мети. Вказує, що приписи статті 1215 Цивільного кодексу України зумовлюють відсутність у відповідача обов`язку по поверненню позивачу суми у розмірі 97 032 грн 78 коп, а відповідно пункту 3 розділу 2 контракту від 01.09.2017 та пункту 3 Порядку відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 261, у вказаній частині суперечать зазначеній нормі закону.

Крім того, відповідач посилається на порушення судами норм процесуального права в частині не дослідження зібраних у справі доказів та неповного встановлення обставин справ в частині порушення позивачем порядку досудового врегулювання спору.

Позиція інших учасників справи

9. Позивач правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористався, відсутність якого, відповідно до приписів частини четвертої статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України, не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Рух касаційної скарги

10. Ухвалою Верховного Суду від 06.12.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

11. Ухвалою Верховного Суду від 29.08.2022 призначено справу до касаційного розгляду в порядку письмового провадження.

Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи

12. Наказом Харківського національного університету внутрішніх справ від 11.08.2014 № 174 о/с відповідача прийнято на службу в органи внутрішніх справ та зараховано курсантом Харківського національного університету внутрішніх справ з 18.08.2014, термін навчання 4 роки.

13. 01.09.2014 між Харківським національним університетом внутрішніх справ, з одного богу, Головним управління Міністерства внутрішніх справі України в Сумській області (замовник) та ОСОБА_1 укладено договір № 259 про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України. Предметом цього договору визначено підготовку за державним замовленням на денній формі навчання фахівця освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр за спеціальністю правознавство.

14. 01.09.2017 між Харківським національним університетом внутрішніх справ, Головним управлінням Національної поліції України в Сумській області та ОСОБА_1 укладено контракт № 1420 про здобуття освіти у вищому навчальному закладі зі специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських. Предметом цього договору є підготовка за державним замовленням на денній формі навчання здобувача ступеня вищої освіти бакалавр за спеціальністю правознавство.

15. Наказом Харківського національного університету внутрішніх справ від 23.06.2018 №245 о/с відповідача відраховано зі складу курсантів 4-го курсу факультету № 1 за спеціальністю "Правознавство" Харківського національного університету внутрішніх справ, у зв`язку із закінченням навчання та направлено до Головного управління Національної поліції України в Сумській області для подальшого проходження служби.

16. 01.09.2018 між Харківським національним університетом внутрішніх справ, Головним управлінням Національної поліції України в Сумській області та ОСОБА_1 укладено контракт про здобуття освіти у вищому навчальному закладі зі специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських. Предметом цього договору є підготовка за державним замовленням на денній формі навчання здобувача ступеня вищої освіти магістр за спеціальністю право.

17. Наказом Харківського національного університету внутрішніх справ від 05.09.2018 № 337 о/с ОСОБА_1 з 01.09.2018 зараховано слухачем магістратури денної форми навчання з виплатою грошового забезпечення відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання".

18. 18.09.2019 після укладення шлюбу, ОСОБА_1 було змінено прізвище на ОСОБА_1 .

19. Наказом Головного управління Національної поліції України в Черкаській області від 12.10.2020 № 263 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".

20. Головним управлінням Національної поліції України в Черкаській області направлено повідомлення відповідачу про зобов`язання відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням в закладі вищої освіти, в якому повідомлено про зобов`язання протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення відшкодувати Міністерству внутрішніх справ України, в особі Харківського національного університету внутрішніх справ витрати за весь строк навчання.

21. Позивач, враховуючи, що на момент звільнення відповідач не відпрацювала трьох років після закінчення навчання, вважає, що в останньої виник обов`язок відшкодувати фактичні витрати, пов`язані з її утриманням у вищому навчальному закладі, звернувся до суду з цим позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права й акти їх застосування (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)

22. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

23. Згідно із статтею 18 Закону України "Про міліцію" (в редакції чинній на момент укладення договору між учасниками справи) порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Підготовка фахівців у вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України за державним замовленням здійснюється на підставі договору про навчання, який укладається між навчальним закладом, головним управлінням, управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві або Севастополі чи на транспорті та особою, яка навчається. Типову форму договору затверджує Міністерство внутрішніх справ України за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Курсанти вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України у разі дострокового розірвання договору через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість чи в разі відмови від подальшого проходження служби на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ після закінчення вищого навчального закладу, а також особи начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільняються із служби протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу Міністерства внутрішніх справ України за власним бажанням, через службову невідповідність або за порушення дисципліни, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.

24. Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про Національну поліцію" від 23.12.2015 № 901-VІІІ вищі навчальні заклади із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України і здійснювали навчання курсантів, слухачів, ад`юнктів та докторантів за державним замовленням з підготовки фахівців для потреб міліції, продовжують їх навчання та підготовку як фахівців для Національної поліції в межах раніше доведеного державного замовлення для потреб міліції.

25. За змістом частини другої статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.

26. Відповідно до частини четвертої статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.


................
Перейти до повного тексту