Постанова Іменем України
11 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 201/1328/20
провадження № 61-15202св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Фаловської І. М.,
суддів: Ігнатенка В. М. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Мартєва С. Ю., Стрільчука В. А.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідачі: Національна академія аграрних наук України, державна установа Інститут зернових культур Національної академії аграрних наук України, державне підприємство «Дослідне господарство «Дніпро» державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України»,
треті особи: приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Кухтіна Вікторія Віталіївна, ОСОБА_2 ,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційні скарги державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України та ОСОБА_1 на постанову Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року в складі колегії суддів:
Городничої В. С., Лаченкової О. В., Петешенкової М. Ю.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст вимог позовної заяви
У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Національної академії аграрних наук України (далі - НААН), державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (далі - ДУ ІЗК НААН), державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України» (далі - ДП «ДГ «Дніпро»
ІЗК НААН»), треті особи: приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Кухтіна В. В., ОСОБА_2 , про скасування наказу про звільнення, скасування наказів про призначення, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та скасування змін до державного реєстру.
Позовна заява мотивована тим, що наказом НААН від 29 січня 2020 року
№ 22-к ОСОБА_1 звільнено з посади директора з 30 січня 2020 року
у зв`язку з погіршенням показників фінансово-господарської діяльності
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН, а також керуючись ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 10 грудня 2019 року у справі № 175/4545/19 за звинуваченням ОСОБА_1 .
Зазначив, що між ним та ДУ ІЗК НААН 22 січня 2013 року укладено контракт строком до 31 грудня 2015 року, термін дії якого продовжувався додатковими угодами до 31 грудня 2021 року, а він працював законно
та сумлінно, без порушень трудового законодавства. Вважає, що його звільнення та припинення дії контракту відбулось без порушення умов контракту.
При цьому наказом НААН України від 29 січня 2020 року № 24-к виконуючим обов`язки директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» було призначено
ОСОБА_2 .
Позивач вважає, що його звільнення проведене з порушенням законодавства, накази про звільнення та про встановлення особи виконуючого обов`язки директора були винесенні незаконно та підлягають скасуванню.
Також позивач посилається на порушення роботодавцем статей 47,
116 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), а саме: обов`язку видати належно оформлену трудову книжку і провести розрахунок у встановлені законом строки. Наполягає на тому, що роботодавець не повідомляв його про звільнення, станом на 04 лютого 2020 року ОСОБА_1 не був звільнений.
Крім визнання незаконним звільнення та поновлення на посаді позивача, для відновлення його прав необхідним є скасування реєстраційної дії (запису)
в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 31 січня 2020 року № 1203107002900045 та додаткової угоди до контракту.
На підставі викладеного ОСОБА_1 просив: скасувати наказ НААН про його звільнення від 29 січня 2020 року № 22-к; скасувати наказ НААН про призначення ОСОБА_2 виконуючим обов`язки директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» від 30 січня 2020 року № 24-к; поновити його на посаді директора
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»; стягнути з ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» на його користь заробітну плату за час вимушеного прогулу; скасувати зміни до Державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців щодо керівника ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», внесені 31 січня 2020 року за № 1203107002900045 на підставі вищевказаних наказів НААН від 29 січня 2020 року № 22-к та від 30 січня 2020 року № 24-к.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
Рішенням Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 24 лютого 2021 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що звільнення позивача відбулося відповідно до вимог трудового законодавства та умов контракту, за належних підстав.
Так, роботодавцем було встановлено суттєве погіршення показників фінансово-господарської діяльності ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», зокрема, істотне відхилення фактичного показника урожайності озимих сільськогосподарських культур (ячменю озимого) в порівнянні до планового, суттєвого зменшення поголів`я основних свиноматок, зменшення обсягу реалізації вирощеної живої ваги, збільшення кредиторської заборгованості за 2019 рік.
Крім того, ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 10 грудня 2019 року в справі № 175/4545/19 встановлено, що діяння, які поставлені в провину ОСОБА_1 (зловживання своїм службовим становищем та службовому підробленні, тобто внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що заподіяло матеріальну шкоду інтересам держави в особі Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області, що у 33 937 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і є тяжкими наслідками), дійсно мали місце, діяння містить склад злочину, передбаченого частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України(далі -
КК України).
Укладаючи контракт, позивач погодився з його умовами, в тому числі
з підвищеною відповідальністю за порушення його умов. Отже, порушення вимог контракту є підставою для звільнення ОСОБА_1 відповідно до його умов. Відповідач дотримався процедури звільнення позивача, а в наказі про звільнення визначив конкретні причини такого звільнення, які, зокрема, передбачені і пунктом 6.4 контракту.
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про задоволення позову ОСОБА_1 частково.
Скасовано наказ НААН від 29 січня 2020 року № 22-к про звільнення
ОСОБА_1 на підставі пункту 3 частини першої статті 40 КЗпП України.
Поновлено ОСОБА_1 на посаді директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН».
Стягнуто з ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 30 січня 2020 року
до 18 серпня 2021 рік у розмірі 679 783,76 грн (за виключенням податків та обов`язкових платежів, які підлягають відрахуванню з цієї суми).
Стягнуто з НААН, ДУ ІЗК НААН, ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» на користь держави судовий збір за розгляд справи в суді першої та апеляційної інстанції в сумі 700,67 грн з кожного.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Допущено негайне виконання рішення в частині поновлення на роботі.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що відповідач порушив процедуру звільнення позивача, оскільки пунктом 6.4 контракту передбачено одинадцять окремих підстав для звільнення, проте у наказі НААН України
від 05 лютого 2020 року № 36-к не визначено конкретну причину, яка стала підставою для звільнення ОСОБА_1 за пунктом 8 частини першої
статті 36 КЗпП України. Застосування дисциплінарної відповідальності вичерпано шляхом видання на підставі пункту 3 частини першої
статті 40 КЗпП України наказу НААН від 29 січня 2020 року № 22-к про звільнення ОСОБА_1 та подальше внесення змін до якого не скасовує факту його застосування та виконання.
При цьому матеріали справи не містять доказів щодо порушення позивачем вказаних у пункті 6.4 контракту підстав для припинення трудового договору та систематичного невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, а також, що до ОСОБА_1 раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.
Зібрані у справі докази та встановлені обставини свідчать про
незаконність звільнення позивача на підставі пункту 3 частини першої
статті 40 КЗпП України, що має наслідком поновлення порушених прав працівника.
Крім того, колегія суддів апеляційного суду зазначила, що у матеріалах справи міститься копія листа непрацездатності, відповідно до якого
ОСОБА_1 з 31 січня до 04 лютого 2020 року включно перебував на лікарняному. Суд апеляційної інстанції вважав, що з ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН України» на користь ОСОБА_1 підлягає до стягнення середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Вимоги ОСОБА_1 про скасування наказу НААН України від 29 січня
2020 року № 24-к про призначення ОСОБА_2 виконуючим обов`язки директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» з 30 січня 2020 року та скасування змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не підлягають до задоволення, оскільки не пов`язані з трудовими правами позивача.
Короткий зміст вимог касаційних скарг та узагальнені доводи осіб, які їх подали
У касаційній скарзі ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати постанову Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року та залишити в силі рішення Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 24 лютого 2021 року.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення
норм процесуального права, просив скасувати постанову Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року в частині відмови у задоволенні позову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі, в іншій частині оскаржуване судове рішення залишити без змін.
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» оскаржує постанову апеляційного
суду з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої
статті 389 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) (неврахування апеляційним судом правових висновків Верховного Суду) та пунктом 4 частини другої статті 389 ЦПК України (оскарження з підстав, передбачених частиною першою статті 411 ЦПК України).
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» вказує, що суд апеляційної інстанції не врахував висновки щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, які викладені у постановах Верховного Суду від 04 листопада 2020 року у справі № 656/506/19, від 13 травня 2020 року у справі № 219/13137/17, від 14 квітня 2021 року у справі № 758/10562/19, від 01 квітня 2020 року у справі
№ 686/23071/18.
Касаційна скарга ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» також мотивована тим, що під час автоматичного розподілу цієї справи в апеляційному суді було зазначено її № 201/1328/19, замість правильного № 201/1328/20, тому справу вирішено неповноважним складом суду. Суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки особи, що не була залучена до участі у справі, оскільки на час розгляду справи посаду виконуючого обов`язки директора на підприємстві обіймав ОСОБА_3 . Апеляційний суд залишив поза увагою нерозглянуте місцевим судом клопотання ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» про застосування наслідків зловживання процесуальним правом. Крім того, місцевим судом не вирішено питання щодо прийняття до розгляду зустрічного позову. Суд не задовольнив клопотання про виклик свідків, які могли б підтвердити обставини, що були покладені в основу спірного наказу від 05 лютого 2020 року. Позивач не спростував законності його звільнення на підставі пункту 8 частини першої статті 40 КЗпП України, тому апеляційний суд дійшов помилкового висновку про протиправність спірного наказу про звільнення. Апеляційний суд неправильно обрахував середній заробіток за час вимушеного прогулу.
ОСОБА_1 оскаржує постанову апеляційного суду з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України (неврахування апеляційним судом правових висновків Верховного Суду). Так, підставами касаційного оскарження позивач вказує застосування в оскаржуваному судовому рішенні норм права, а саме: статті 43 Конституції України, статті 40 КЗпП України, частини першої статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), пункту 2 частини першої статті 25 Закону України «Про державну
реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» без урахування висновків щодо застосування норм права
у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду:
від 13 листопада 2019 року у справі № 545/1151/16-ц, від 24 грудня
2019 у справі № 758/1861/18, від 15 січня 2020 року у справі
№ 463/3880/16-ц.
Касаційна скарга ОСОБА_1 також мотивована тим, що поновлення позивача на посаді директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» має відбуватися шляхом вчинення реєстраційної дії щодо внесення змін до відомостей про вказане підприємство, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, пов`язані зі зміною керівника підприємства. Належним способом захисту та відновлення порушених прав позивача є саме поновлення його на посаді директора шляхом скасування реєстраційної дії (запису) у вищевказаному реєстрі від 31 січня 2020 року за № 1203107002900045 та скасування наказу НААН про призначення
ОСОБА_2 виконуючим обов`язки директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»
від 30 січня 2020 року № 24-к. Наявність відповідного запису у реєстрі та чинність наказу про призначення ОСОБА_2 виконуючим обов`язки директора підприємства створює перешкоду у виконанні судового рішення про поновлення.
Доводи інших учасників справи
ОСОБА_1 подав до суду відзив, у якому просив касаційну скаргу
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» залишити без змін. Вказував, що апеляційний суд правильно скасував наказ про його звільнення, поновив на посаді директора підприємства та стягнув середній заробіток за час вимушеного прогулу. Наявність механічної помили у протоколі розподілу справи не може бути підставою для скасування правильного по суті і законного судового рішення. Безпідставними є доводи про невирішення місцевим судом питання щодо прийняття до розгляду зустрічного позову, оскільки у прийнятті зустрічного позову відмовлено обґрунтованою ухвалою від 07 грудня 2020 року, яка не була оскаржена до суду вищої інстанції та набрала законної сили. Подані до суду клопотання та заяви, зокрема і ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» були
вирішені відповідно до вимог процесуального закону. Крім цього, саме
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» зловживало своїми процесуальними правами та обов`язками, а саме: подало завідомо безпідставну зустрічну позовну заяву, зверталося з безпідставними заявами про відвід, не виконало ухвалу суду про витребування доказів (не надало розширену довідку про заробітну плату) тощо. Суди вирішили справу за належного складу учасників судового процесу, а постановою апеляційного суду не вирішено питання про права та інтереси ОСОБА_3 .
Інші учасники справи відзивів на касаційні скарги не направили.
Провадження у суді касаційної інстанції
09 вересня 2021 року виконуючий обов`язки директора ДП «ДГ «Дніпро»
ІЗК НААН України ОСОБА_2 надіслав засобами поштового зв`язку до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року.
Ухвалою Верховного Суду від 16 вересня 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН України напостанову Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року та витребувано із суду першої інстанції матеріали цивільної справи.
01 жовтня 2021 року справу передано до Верховного Суду.
05 жовтня 2021 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_4 , засобами поштового зв`язку, звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року у вищевказаній справі.
Ухвалою Верховного Суду від 10 січня 2022 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дніпровського апеляційного суду від 18 серпня 2021 року.
Ухвалою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
від 28 липня 2022 року справу призначено до розгляду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що наказом Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук № 200 ОСОБА_1 призначено з 29 грудня 2004 року директором державного підприємства дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук по контракту.
22 січня 2013 року державна установа Інститут сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України та ОСОБА_1 уклали контракт, відповідно до умов якого останнього призначено на посаду директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» на строк з 22 січня 2013 року
до 31 грудня 2015 року.
Додатковими угодами від 28 жовтня 2015 року та від 28 березня 2017 року продовжено дію вищевказаного контракту до 31 грудня 2018 року
та 31 грудня 2021 року, відповідно.
Згідно з пунктом 2.2 контракту до обов`язків директора дослідного господарства відноситься: постійне збільшення виробничих показників
у рослинництві та тваринництві до науково обґрунтованого рівня у даному регіоні, але не нижче від середніх показників Академії за попередній рік; недопущення зменшення обсягів виробництва продукції рослинництва та тваринництва, а також скорочення поголів`я тварин.
Пунктом 6.4 контракту визначено, що директор може бути звільнений
з посади, а цей контракт розірваний з ініціативи Інституту, в тому числі за пропозицією місцевого органу державної виконавчої влади до закінчення його дії:
- у разі систематичного невиконання директором дослідного господарства без поважних причин обов`язків, покладених на нього цим контрактом;
- у разі грубого порушення (навіть одноразового) директором дослідного господарства законодавства чи обов`язків, передбачених контрактом,
в результаті чого для господарства настали значні негативні наслідки (понесені збитки, виплачені штрафи, постраждало добре ім`я Господарства та Інституту тощо);
- у разі невиконання підприємством зобов`язань перед бюджетом та Пенсійним фондом щодо сплати податків, зборів та обов`язкових платежів, страхових внесків, а також невиконання господарством зобов`язань щодо виплати заробітної плати працівникам;
- у разі неподання в установленому порядку на затвердження або погодження Академії річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства;
- у разі несплати реструктуризованої податкової заборгованості протягом трьох місяців при наявності вини керівника;
- за поданням службових осіб органів державного нагляду за охороною праці у разі систематичних порушень вимог чинного законодавства з питань охорони праці;
- у разі допущення зростання обсягів простроченої кредиторської заборгованості;
- у разі коли у трьох звітних кварталах протягом календарного року спостерігається зростання обсягів дебіторської заборгованості підприємства, яке за загальним підсумком зазначених кварталів не супроводжується відповідним зростанням обсягів реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) підприємства;
- у разі неподання Інституту квартальної та річної фінансової звітності,
а також квартального та річного звітів про виконання фінансового плану підприємства разом з пояснювальною запискою щодо результатів діяльності;
- у разі неефективного використання земельних ресурсів, основних фондів та іншого державного майна, розбазарювання майна господарства;
- у разі порушення порядку здійснення розрахунків в іноземній валюті.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області
від 10 грудня 2019 року у справі № 175/4545/19 звільнено ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого частиною другою статті 367 КК України на підставі статті 49 КК України (у зв`язку із закінченням строків давності).
Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого частиною другою статті 367 КК України закрито на підставі пункту 1 частини другої
статті 284 КПК України. Цивільний позов прокурора в інтересах держави Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 залишено без розгляду. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат та речових доказів.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 19 лютого 2020 року змінено ухвалу Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області
від 10 грудня 2019 року в частині розподілу судових витрат.
Під час розгляду справи 175/4545/19 суди встановили, що внаслідок неналежного виконання директором ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»
ОСОБА_1 своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, заподіяно матеріальну шкоду інтересам держави в особі Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області, що у 33 937 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і є тяжкими наслідками.
У межах щорічного фінансового звітування на початку 2020 року
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» подало звіт про фінансовий стан (баланс)
і пояснювальну записку до фінансової звітності станом на 01 січня 2020 року. За результатом аналізу вказаних документів роботодавцем встановлено суттєве погіршення показників фінансово-господарської діяльності
ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», зокрема, істотне відхилення фактичного показника урожайності озимих сільськогосподарських культур (ячменю озимого) в порівнянні до планового, суттєвого зменшення поголів`я основних свиноматок, зменшення обсягу реалізації вирощеної живої ваги, збільшення кредиторської заборгованості за 2019 рік. Відповідно до звіту про фінансовий стан (балансу) дебіторська заборгованість ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» за 2019 рік зросла на 203 000 грн і склала 664 000 грн, кредиторська заборгованість збільшилась на 10 333 000 грн та становила 19 201 000 грн.