ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 520/11780/2020
адміністративне провадження № К/9901/36104/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року у складі головуючого судді Мар`єнко Л.М. та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2021 року у складі колегії суддів: Кононенко З.О., Макаренко Я.М., Калиновського В.А. у справі № 520/11780/2020 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області, контролюючий орган, податковий орган), в якому просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.08.2020 №0002673201, № 0002693201, № 0002683201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 552 000 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2020, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2021, адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
20 липня 2020 року, відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону № 481/95-ВР у сфері обігу пального, посадовими особами ГУ ДПС у Харківській області на підставі наказу від 13.07.2020 № 2183 та направлень на перевірку від 13.07.2020 № 488, № 489 проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу пального, зняття його залишків, відбору проб і зразків у місці фактичного провадження діяльності на господарському об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , за наслідками якої складено акт від 23.07.2020 № 1055/20-40-32-01-08/ НОМЕР_1 .
Відповідно до висновків указаного акта перевірки контролюючим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 отримала ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним від 16.07.2019 № 20230314201900441 терміном дії з 16.07.2019 до 16.07.2024.
При опрацюванні документів, які надані до перевірки, та відомостей з аналітичної електронної інформаційної системи органу ДПС, сформованих на підставі копій розрахункових документів встановлено факт реалізації роздрібної партії пального 09.07.2019, тобто до отримання ліцензії, а саме: скрапленого газу у кількості 40 літрів, вартістю 99,90 грн, про що свідчить касовий чек від 09.07.2019 № 116739, що є порушенням абзацу 9 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР.
Також позивач має зареєстрований акцизний склад, уніфікований №1001596 за адресою: АДРЕСА_1 . Як встановлено відповідачем, на вказаному акцизному складі розташовано п`ять резервуарів, на які встановлено рівноміри лічильники: 1) ємність працююча під тиском УРБ, серійний номер 24617 рівномір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), Прилад ПИ-1, серійний № УУС3493 3631; 2) ємність працююча під тискомVР8, серійний номер 24602 - рівномір- сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), Прилад ПИ-1, серійний № УУС3493 3632; 3) резервуар РГС.16.2100.П.П.0-0.00, серійний №206 - рівномір-сигналізатор ультразвуковий. УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), перетворювач П-25, серійний № УУС3493 11745; 4) резервуар РГС.16.2100.П.П.0-0.00, серійний № 209 - рівномір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), перетворювач П-25, серійний № УУС3493 11746; 5) резервуар РГС.16.2100.П.П.0-0.00, серійний № 214 - рівномір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), перетворювач П-25, серійний № УУС3493 11747, а також дві паливно/газороздавальні колонки, які обладнані у загальній кількості 10 витратомірами-лічильниками: колонка газороздавальна АСТРА2-07 (08, 09) серійний № 140803 - 2 витратоміра- лічільника № б/н; паливнороздавальна колонка Schlumberger/Shwelm, 4/8 - 8 витратомірів-лічильників: № 90994, № 90821, № 90938, № б/н, № 90828, № 90820, № 90939, №90957.
Однак до перевірки не надано документів, на підтвердження того, що витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства (не проведено повірку ДП УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ). Відтак, для цілей ПК України акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, що є порушенням вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України,
Крім того, перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 несвоєчасно подала електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального (довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) на акцизному складі пального) за 19.05.2020 та 17.07.2020, чим порушила підпункт 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України.
21 серпня 2020 року на підставі висновків акта перевірки ГУ ДПС у Харківській області прийнято податкові повідомлення - рішення:
- № 0002673201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 250 000 грн (за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії);
- № 0002683201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 300 000 грн (за необладнання рівномірами-лічильниками 5 резервуарів та витратомірами-лічильниками 10 місць відпуску пального наливом з акцизного складу);
- № 0002693201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 2000 грн (за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, за 19.05.2020 та 17.07.2020).
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Не погодившись із судовими рішеннями, ГУ ДПС у Харківській області звернулося з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1 у повному обсязі.
На обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначає, що підставою касаційного оскарження судових рішень є пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій пункту 128-1.1 статті 128-1, підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах. Наразі відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування положень підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України у подібних правовідносинах, а саме:
- які документи слід вважати належними доказами, що підтверджують позитивний результат повірки або оцінки відповідності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників;
- в яких випадках факт відповідності вищевказаних засобів вимірювальної техніки повинен підтверджуватися результатом повірки, а в яких - документом про оцінку відповідності.
Позивач не скористався своїм правом подати відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду справи.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.08.2020 № 0002683201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 300 000 грн за необладнання рівномірами-лічильниками 5 резервуарів та витратомірами-лічильниками 10 місць відпуску пального наливом з акцизного складу.
Відповідно до пункту 14.1 статті 14 ПК України (тут та далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (підпункт 14.1.6).
Розпорядник акцизного складу - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (підпункт 14.1.224).
За положеннями підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Відповідальність за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах передбачена статтею 128-1 ПК України.
Так, відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Санкція, встановлена пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України, застосовується не конкретно за реалізацію пального за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом, а у випадку виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального, за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. При цьому, такі витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники повинні бути зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
За результатами перевірки контролюючим органом встановлено, що рівнеміри-лічильники та витратоміри-лічильники не відповідають вимогам законодавства та не мають позитивного результату повірки, або оцінку відповідності, або калібрування, проведених відповідно до законодавства, що свідчить про порушення позивачем абзацу 4 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.
Зокрема, в акті перевірки зазначено, що дві паливно/газороздавальні колонки, що оснащенні у загальній кількості десятьма витратомірами-лічильниками та відповідні лічильники не мають позитивних результатів повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведених відповідно до законодавства.
Згідно з Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1442 (далі - Правила № 1442), роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів (пункт 2).
Відповідно до пункту 3 Правил № 1442, АЗС поділяються на стаціонарні, пересувні та контейнерні.
Стаціонарні АЗС - комплекс споруд для приймання та відпуску нафтопродуктів з наземним або підземним розміщенням резервуарів і з незблокованими з ними паливо-, масло- та газороздавальними колонками.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163 «Про затвердження Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки», колонка паливороздавальна - вимірювальна система, призначена для заправки автотранспортних засобів, малих суден та малих літаків (пункт 2 Додатку 7 до Технічного регламенту).
Також згідно з ДСТУ 2681- 94 Державна система забезпечення єдності вимірювань. Метрологія. Терміни та визначення, колонка паливороздавальна з технічним виробом є засобом вимірювальної техніки.
Згідно з Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою спільним наказом Мінпалива та енергетики України, Мінекономіки України, Мінтранспорту та зв`язку України, Держкомітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, для вимірювань об`єму нафтопродуктів на АЗС використовуються паливороздавальні колонки та оливороздавальні колонки, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об`єму та вартості виданої дози.