1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Окрема думка


ОКРЕМА ДУМКА

(спільна)

суддів Великої Палати Верховного Суду Прокопенка О. Б., Анцупової Т. О., Гриціва М. І., Желєзного І. В., Рогач Л. І., Пількова К. М.

на постанову Великої Палати Верховного Суду від 21 липня 2022 року № 9901/384/21 (провадження № 11-8заі22)

в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

Стислий виклад історії справи

У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом, у якому просила:

- визнати протиправним неоприлюднення ВРП повного набору «Інформація щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами Вищої ради правосуддя» за період з 12 січня 2017 року по 28 травня 2021 року, як цього вимагає принцип «відкритість за замовчуванням»;

-зобов`язати ВРП оприлюднити повний набір «Інформація щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами Вищої ради правосуддя» у форматі відкритих даних на єдиному державному вебпорталі відкритих даних та вебсайті ВРП, як цього вимагає принцип відкритість за замовчуванням.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що на ВРП, яка є розпорядником інформації для цілей Закону України від 13 січня 2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (з урахуванням змін, внесених постановою КМУ від 3 березня 2021 року № 407; далі - Положення, Постанова № 835, Постанова № 407, Зміни відповідно), покладається обов`язок оприлюднювати у формі відкритих даних набір «Інформація щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами Вищої ради правосуддя» («Інформація з Авторозподілу»).

ОСОБА_1 посилається на те, що з 12 січня 2017 року (з початку роботи ВРП після її реорганізації) цей орган користується автоматизованою системою розподілу скарг, а отже, володіє протоколами автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг і повинен оприлюднювати таку інформацію з них, як набір відкритих даних.

Однак ВРП оприлюднено інформацію з набору «Інформація з Авторозподілу» не з початку роботи цього органу, а починаючи лише з 28 травня 2021 року, коли набрала чинності Постанова № 407, якою названу інформацію було додано до переліку наборів відкритих даних ВРП.

На переконання позивачки, оскільки на єдиному державному вебпорталі відкритих даних не містяться набори даних «Інформація з Авторозподілу» щодо всього періоду роботи ВРП, то цей орган не дотримався принципу «відкритість за замовчуванням», тим самим порушив її право на доступ до публічної інформації.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням від 16 грудня 2021 року позов задовольнив.

За висновками суду першої інстанції, законодавством на ВРП покладено обов`язок оприлюднювати всю наявну в її володінні інформацію щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами ВРП за період з дати початку діяльності цього органу - 12 січня 2017 року, а не лише з 28 травня 2021 року - з дати набрання чинності відповідними Змінами до переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних. Отже, ВРП допустила протиправну бездіяльність, не здійснивши, як це визначено Постановою № 835, оприлюднення на єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на своєму вебсайті інформації щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами ВРП за період з 12 січня 2017 року до 28 травня 2021 року.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ВРП подала апеляційну скаргу, у якій вказує на те, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду неповно дослідив обставини у справі, неправильно застосував норми права та в результаті прийняв незаконне рішення. Просить скасувати це рішення та ухвалити нове - про відмову в задоволенні позовних вимог.

ВРП не заперечує, що є розпорядником публічної інформації щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами ВРП і така інформація перебуває у її володінні.

Однак вважає безпідставним висновок суду першої інстанції про обов`язок ВРП упродовж місячного строку з дати набрання чинності змінами, внесеними Постановою № 407 до переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, тобто з 28 травня 2021 року, здійснити оприлюднення на її офіційному вебсайті в мережі «Інтернет» та на єдиному державному вебпорталі відкритих даних усієї інформації щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг за увесь час діяльності ВРП, тобто починаючи з 12 січня 2017 року.

ВРП зазначає, що вона на виконання вимог статті 10-1 Закону № 2939-VI та Постанови № 407 ВРП з 28 травня 2021 року завантажила в повному обсязі на єдиному державному вебпорталі відкритих даних набір відкритих даних «Інформація щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами Вищої ради правосуддя» та здійснює оновлення відповідної інформації. Така інформація також оприлюднюється на офіційному вебсайті ВРП у розділі «Реєстр автоматизованого розподілу матеріалів». Оприлюднення цієї інформації здійснено за принципом «відкритість за замовчуванням» у повному обсязі.

Скаржник наголошує, що ні Постанова № 835, якою затверджено Положення, ні Постанова № 407 не містять вказівки на обов`язок ВРП оприлюднювати інформацію про автоматизований розподіл дисциплінарних скарг у формі відкритих даних за період з 12 січня 2017 року по 27 травня 2021 року. Ураховуючи пункт 4 Положення обов`язок оприлюднення зазначеного набору відкритих даних виник у ВРП лише з 28 травня 2021 року.

На переконання ВРП, вона жодним чином не порушує принципу відкритості за замовчуванням, оскільки публічна інформація, про яку ОСОБА_1 зазначає в позові, є відкритою, розміщується на єдиному державному вебпорталі відкритих даних з моменту виникнення такого обов`язку у ВРП та є доступною для кожного громадянина.

Крім того, ВРП посилається на те, що забезпечує доступ до інформації у формі відкритих даних шляхом надання такої інформації за запитами на інформацію. Тому ВРП не унеможливлює реалізацію позивачкою права на доступ до публічної інформації, що стосується набору «Інформація з Авторозподілу».

У відповіді на апеляційну скаргу ВРП ОСОБА_1 зазначає, що підстав для задоволення скарги немає.

На переконання позивачки, за Положенням та наведеним у ньому принципом відкритості за замовчуванням оприлюдненню відповідачем підлягає вся інформація, яка є у відповідного розпорядника, незалежно від часу її створення. Однак, ВРП помилково вважає, що завантажувати на єдиний державний вебпортал відкритих даних потрібно не всю інформацію, а лише з тієї дати, коли набір повинен був бути оприлюдненим.

ОСОБА_1 вважає, що набір даних «Інформація з Авторозподілу», які ВРП відповідно до Положення повинна була завантажити на єдиний державний вебпортал відкритих даних та свій вебсайт не пізніше 28 травня 2021 року, має містити інформацію щодо всіх авторозподілів починаючи з дати початку роботи ВРП (12 січня 2017 року). Отже, на думку позивачки, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про невиконання ВРП вимог щодо оприлюднення повного набору даних, як того передбачає принцип відкритості за замовчуванням.

Велика Палата Верховного Суду постановою від 21 липня 2022 року апеляційну скаргу ВРП задовольнила частково: рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16 грудня 2021 року скасувала в частині визнання протиправним неоприлюднення ВРП у формі відкритих даних повного набору даних «Інформація щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами Вищої ради правосуддя» за період з 12 січня 2017 року до 21 квітня 2021 року, а також у частині зобов`язання ВРП оприлюднити у формі відкритих даних на єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на вебсайті ВРП повний набір «Інформація щодо автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами Вищої ради правосуддя» за період з 12 січня 2017 року до 21 квітня 2021 року; у вказаній частині ухвалила нове рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 ; в іншій частині рішення суду першої інстанції залишила без змін.

Основні мотиви, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду

Приймаючи таку постанову, Велика Палата Верховного Суду керувалася тим, що до включення за Постановою № 407 у перелік наборів даних інформації щодо авторозподілу у ВРП не було обов`язку оприлюднювати цю інформацію у формі відкритих даних. З указаної дати такий обов`язок виник. Але ні Закон України «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-XII), ні Закон № 2939-VI, ні пункт 2 Постанови № 835 у редакції постанови КМУ від 17 квітня 2019 року № 409 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відкритих даних» (далі - Постанова № 409), ні Положення у редакції підпункту 1 пункту 1 затверджених Постановою № 407 Змін, що вносяться до постанов КМУ від 21 жовтня 2015 року № 835 і від 30 листопада 2016 року № 867, ні перелік наборів даних у редакції підпункту 11 пункту 1 Змін, затверджених тією ж Постановою № 407, не зобов`язували відповідача публікувати інформацію щодо авторозподілу, створену з дати початку роботи ВРП.

На переконання більшості суддів Великої Палати Верховного Суду, принцип відкритості інформації, визначений у законах № 2657-XII і № 2939-VI, а також у Постанові № 407, не дає підстав для висновку про появу з 28 квітня 2021 року обов`язку ВРП оприлюднити масив інформації щодо авторозподілу, яка була створена задовго до набрання чинності Постановою № 407.

Підпункт 1 пункту 1 затверджених Постановою № 407 Змін, що вносяться до постанов КМУ від 21 жовтня 2015 року № 835 і від 30 листопада 2016 року № 867, передбачив викладення пункту 1 Положення в новій редакції. Згідно із цією редакцією, яка набрала чинності 28 квітня 2021 року, оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних здійснюється, зокрема, за принципом відкритості за замовчуванням - забезпечення оприлюднення розпорядниками усієї публічної інформації у формі відкритих даних, яка перебуває в їх володінні, крім інформації, яка законом віднесена до інформації з обмеженим доступом, а також інформації, яка не підлягає оприлюдненню згідно із Законом № 2939-VI (абзаци третій і четвертий підпункту 1 пункту 1 затверджених Постановою № 407 Змін, що вносяться до постанов КМУ від 21 жовтня 2015 року № 835 і від 30 листопада 2016 року № 867).

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що буквальне тлумачення цього припису безвідносно до приписів Закону № 2939-VI та переліку наборів даних може спонукати до думки, що розпорядники інформації зобов`язані негайно після викладення Положення у редакції Постанови № 407 оприлюднити у формі відкритих даних усю публічну інформацію, що є у їхньому розпорядженні, а не тільки ту, яка є у переліку наборів даних. Проте таке тлумачення буде помилковим, бо не враховуватиме, що згідно з абзацом першим частини четвертої статті 10-1 Закону № 2939-VI саме КМУ визначає перелік наборів даних, які розпорядники інформації мають оприлюднити у формі відкритих даних. Це підтверджує і припис Положення, згідно з яким розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати у формі відкритих даних усю публічну інформацію у формі відкритих даних, яка перебуває в їх володінні та стосується конкретного набору даних (абзац третій пункту 3 Положення у редакції підпункту 3 пункту 1 затверджених Постановою № 407 Змін, що вносяться до постанов КМУ від 21 жовтня 2015 року № 835 і від 30 листопада 2016 року № 867). А такі конкретні набори даних визначає перелік наборів даних - додаток до Положення. Усю іншу публічну інформацію, яка є відкритою «за замовчуванням», її розпорядники можуть також оприлюднити у формі відкритих даних і зобов`язані надавати її на запит.

Велика Палата Верховного Судузауважила, що сам по собі принцип «відкритість за замовчуванням», закріплений у пункті 1 Положення, не визначає ні конкретний обсяг наборів даних, які розпорядник інформації зобов`язаний оприлюднити у формі відкритих даних на єдиному державному вебпорталі відкритих даних і на своєму вебсайті, ні період часу в минулому, у якому мала бути створена публічна інформація, що підлягає оприлюдненню в такій формі. З огляду на припис частини другої статті 19 Конституції України вказаний принцип слід тлумачити у зв`язку з положеннями абзацу першого частини четвертої статті 10-1 Закону № 2939-VI та абзацу третього пункту 3 Положення у редакції підпункту 3 пункту 1 затверджених постановою № 407 Змін, що вносяться до постанов КМУ від 21 жовтня 2015 року № 835 і від 30 листопада 2016 року № 867.

Набори даних завантажуються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. У разі внесення змін до переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, розпорядник інформації у тримісячний строк з дати набрання чинності такими змінами здійснює їх завантаження та подальше оновлення на єдиному державному вебпорталі відкритих даних (абзаци перший і другий пункту 4 Положення у редакції підпункту 2 пункту 1 Постанови № 409). Згідно з підпунктом 4 пункту 1 затверджених Постановою № 407 Змін, що вносяться до постанов КМУ від 21 жовтня 2015 року № 835 і від 30 листопада 2016 року № 867, в абзаці другому пункту 4 Положення слово «тримісячний» КМУ замінив словом «місячний». Отже, ВРП мала обов`язок оприлюднити у формі відкритих даних на єдиному державному вебпорталі відкритих даних інформацію щодо авторозподілу впродовж одного місяця з дня набрання чинності Постановою № 407, тобто з 28 квітня до 28 травня 2021 року.

Розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати, зокрема, перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних (пункт 5-1 частини першої статті 15 Закону № 2939-VI). Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов`язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного вебсайту така інформація оприлюднюється на вебсайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації (частина друга статті 15 Закону № 2939-VI у редакції, що була чинною в період до 2 жовтня 2021 року).

Вказаний припис, як зазначила Велика Палата Верховного Суду, чітко визначає період, упродовж якого розпоряднику інформації слід оприлюднити конкретний перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних. Тому Велика Палата Верховного Суду вважає, що оскільки розпорядник має в такій формі оприлюднити публічну інформацію не пізніше п`яти робочих днівз дня затвердження документа, а Постанова № 407 набрала чинності 28 квітня 2021 року, то ВРП треба було оприлюднити у формі відкритих даних на єдиному державному вебпорталі відкритих даних і на своєму вебсайті інформацію щодо авторозподілу починаючи з 22 квітня 2021 року.

Велика Палата Верховного Суду також звернула увагу на те, що наведене не обмежує відповідача в можливості самостійно розмістити інформацію щодо авторозподілу у формі відкритих даних, оскільки Положення і додаток до нього, викладені в редакції Постанови № 407, визначили пріоритетність публікації наборів даних у сферах юстиції та судочинства (зокрема, інформації щодо авторозподілу) для реалізації державної політики у сфері відкритих даних. Крім того, виходячи зі змісту положень законів № 2657-XII, № 2939-VI і Постанови № 407 позивачка має право отримати від ВРП за запитом таку інформацію за попередні періоди.

Таким чином, більшість суддів Великої Палати Верховного Суду дійшла висновку, що суд першої інстанції неправильно застосував норми Закону № 2939-VI, Постанови № 407, Положення і переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, стосовно обов`язку відповідача оприлюднити інформацію щодо авторозподілу починаючи з дати початку роботи ВРП.


................
Перейти до повного тексту