ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 380/3302/20
адміністративне провадження № К/9901/14750/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року (суддя Москаль Р.М.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2021 року (судді: Ільчишин Н.В., Коваль Р.Й., Гуляк В.В.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці Державної фіскальної служби, Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді, зобов`язання вчинити дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
04 травня 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Львівської митниці Державної фіскальної служби (далі - відповідач-1, Львівська митниця ДФС), Галицької митниці Державної митної служби (далі - відповідач-2, Галицька митниця Держмитслужби), з урахуванням змісту поданої на усунення недоліків позовної заяви від 04 травня 2020 року (том 1 а.с. 21-27) просив суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Львівської митниці ДФС від 13 квітня 2020 року №138-о «Про звільнення ОСОБА_1 »;
- поновити на посаді заступника начальника митного посту «Стрий» Львівської митниці ДФС з 16 квітня 2020 року по день прийняття рішення суду;
- зобов`язати Львівську митницю ДФС та Галицьку митницю Держмитслужби вчинити дії щодо переведення ОСОБА_1 з Львівської митниці ДФС до Галицької митниці Держмитслужби на рівнозначну посаду;
- стягнути з Львівської митниці ДФС середній заробіток за час вимушеного прогулу, а також судові витрати.
Позивач уважає звільнення з державної служби незаконним, не погоджується з оскарженим наказом Львівської митниці ДФС. Позовні вимоги ґрунтуються на таких аргументах: ОСОБА_1 працював в органах державної митної служби на різних посадах, на підставі наказу №178-о від 04 березня 2016 року з 09 березня 2016 року переведений на посаду заступника начальника митного поста «Стрий» Львівської митниці ДФС. Внаслідок прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» від 02 жовтня 2019 року №858 утворено Галицьку митницю Держмитслужби, а також прийнято рішення про реорганізацію Львівської митниці ДФС шляхом її приєднання до Галицької митниці Держмитслужби. Львівська митниця ДФС 10 березня 2020 року вручила ОСОБА_1 попередження про наступне вивільнення, а 13 квітня 2020 року прийняла наказ №138-о про звільнення його з 15 квітня 2020 року із займаної посади; як правову підставу прийняття наказу зазначено норми пункту 4 частини першої статті 83, пункту 1 частини першої статті 87 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ «Про державну службу», пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу Законів про працю України. Доводи позивача зводяться до трьох аргументів: 1) 08.12.2019 Львівська митниця ДФС припинила свою діяльність, при цьому рішення про скорочення чисельності або штату працівників, внесення змін до штатного розпису не приймалося; фактично відбулися зміни в організації виробництва та праці шляхом приєднання цієї установи до новоутвореної юридичної особи, Галицької митниці Держмитслужби, а отже - на підставі частини четвертої статті 36 КЗпП дія трудового договору в разі реорганізації продовжується. Стверджує про існування усталеної практики касаційного суду, відповідно до якої в разі ліквідації державної установи (організації) з одночасним утворенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, що ліквідується, не виключає, а передбачає зобов`язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи; 2) в період з 08 грудня 2019 року по 15 квітня 2020 року ОСОБА_1 перебував в штаті Львівської митниці ДФС та отримував заробітну плату, виплату котрої якої здійснювала Галицька митниця Держмитслужби. Позивач стверджує, що Галицька митниця Держмитслужби, здійснюючи виплату заробітної плати, тим самим визнає факт існування трудового договору з Львівською митницею ДФС та існування трудових відносин між сторонами, що тривають. Водночас Галицька митниця Держмитслужби знехтувала встановленим частиною третьою статті 29 КЗпП України обов`язками роботодавця та не забезпечила ОСОБА_1 робочим місцем; 3) відповідач не виконав визначений частиною шостою статті 49-2 КЗпП обов`язок та не повідомив первинну профспілкову організацію про заплановані заходи звільнення.
Позивач також просив суд допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за один місяць.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2021 року відмовлено в задоволенні позову повністю.
Суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції про те, що встановлені судами фактичні обставини справи дозволяють зробити однозначний висновок про те, що фактичною підставою для прийняття оскарженого рішення про звільнення ОСОБА_1 з посади була реорганізація Львівської митниці ДФС, тобто передбачена пунктом 1 частини першої статті 87 Закону №889-VIII підстава для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення (пункт 4 частини першої статті 83 Закону №889-VIII). Це рішення прийняте 13 квітня 2020 року з дотриманням встановленого частиною третьою статті 87 Закону №889-VIII порядку та строків - після спливу 30-денного строку, перебіг якого розпочався 10 березня 2020 року, з дати вручення ОСОБА_1 попередження про наступне вивільнення. Цією ж нормою Закону №889-VIII передбачено, що Львівська митниця ДФС не мала обов`язку отримувати згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення ОСОБА_1 . Водночас відповідач довів, що ним дотримано вимоги частини шостої статті 49-2 КЗпП та повідомлено первинну профспілкову організацію листами від 12 березня 2020 року №41/10/13-70-04, 01 квітня 2020 року №60/10/13-70-04 про заплановане звільнення, обговорено на засіданні 03 квітня 2020 року.
Підстави касаційного оскарження та їх обґрунтування
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 з посиланням на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, зазначивши підставами касаційного оскарження судових рішень пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Обґрунтовуючи пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, як підставу касаційного оскарження позивач вказує на те, що Верховним Судом не сформовано практики щодо правовідносин, які склались у цій справі, а саме щодо застосування норм пункту 1 частини першої статті 87 Закону №889-УІІ в редакції Закону України від 14 січня 2020 року №440-ІХ «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи», який набрав чинності 13 лютого 2020 року. Оскільки до внесення змін до статті 87 Закону №889-VІІ, така стаття носила імперативний характер та був обов`язок роботодавця пропонувати посаду, а після внесення змін до частини третьої статті 87 Закону України «Про державну службу», суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 11 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб`єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності), тобто дана норма носить диспозитивний характер.
Позиція інших учасників справи
Від відповідача до суду надійшов відзив на касаційну скаргу позивача, в якому він просить залишити без задоволення касаційну скаргу позивача, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду від 13 травня 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2021 року.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 09 серпня 2022 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
ОСОБА_1 перебував на державній службі в органах державної митної служби на різних посадах, наказом №178-о від 04 березня 2016 року з 09 березня 2016 року переведений на посаду заступника начальника митного поста «Стрий» Львівської митниці ДФС.
Наказом Львівської митниці ДФС №236 від 16 квітня 2019 року введено в дію затверджені 08 квітня 2019 року начальником ДФС України зміни до штатного розпису Львівської митниці ДФС на 2019 рік (перелік №1), відповідно до яких з штатного розпису виведено всі посади митного поста «Стрий», в т. ч. посаду заступника начальника митного поста, котру займав ОСОБА_1 .
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» серед інших питань вирішено утворити Галицьку митницю Держмитслужби та реорганізувати Львівську митницю ДФС шляхом її приєднання до Галицької митниці Держмитслужби. На виконання цього рішення Уряду: - ДФС України прийняло наказ від 25 листопада 2019 року №30-рг «Про реорганізацію митниць ДФС», відповідно до якого розпочато реорганізацію, зокрема, Львівської митниці ДФС; - Львівська митниця ДФС прийняла наказ №631 від 27 листопада 2019 року «Про затвердження плану заходів, пов`язаних з реорганізацією Львівської митниці ДФС».
В Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб-підприємців внесені такі відомості: - 14 листопада 2019 року - про реєстрацію Галицької митниці Держмитслужби; - 28 листопада 2019 року - про рішення уповноваженого органу щодо припинення Львівської митниці ДФС як юридичної особи в результаті її реорганізації.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання Державної митної служби» від 04 грудня 2019 року №1217-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 08 грудня 2019 року Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи, котрі раніше виконувала Державна фіскальна служба, що припиняється. На підставі цього рішення Уряду повноваження Львівської митниці ДФС з 08 грудня 2019 року перейшли до Галицької митниці Держмитслужби.
Сторони визнають, що в період з 16 квітня 2019 року (дата введення в дію штату, в якому не було займаної позивачем посади) до 10 березня 2020 року (дата вручення позивачу попередження про вивільнення): - питання про переведення ОСОБА_1 на іншу посаду чи про припинення проходження ним державної служби не вирішувалося, про причини такої ситуації будь-яких пояснень не надали; - заробітна плата ОСОБА_1 виплачувалася, - в 2019 році Львівською митницею ДФС, а в 2020 році Галицькою митницею Держмитслужби.
Голова комісії з реорганізації Львівської митниці ДФС 17 грудня 2019 року звернувся до в.о. начальника Галицької митниці Держмитслужби з листом №4343/8/13-70-04 серед іншого повідомив, що надання пропозицій вакантних посад у Галицькій митниці Держмитслужби не належить до повноважень керівника та голови Комісії з реорганізації Львівської митниці ДФС, у зв`язку із необхідністю вручення посадовим особам Львівської митниці ДФС повідомлень про наступне вивільнення просив забезпечити надання пропозицій працівникам митниці згідно переліку (№251 ОСОБА_1 ) іншої роботи в Галицькій митниці Держмитслужби. Повідомляв також, що вручення посадовим особам Львівської митниці ДФС повідомлень про наступне вивільнення заплановане до 21 грудня 2019 року.
Галицька митниця Держмитслужби пропозиції іншої роботи ОСОБА_1 . Львівській митниці ДФС не надсилала.
Голова комісії з реорганізації Львівської митниці ДФС 21 грудня 2019 року прийняв наказ №666 «Про попередження про наступне вивільнення», відповідно до якого розпорядився письмово попередити про наступне вивільнення із займаних посад працівників Львівської митниці ДФС відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» згідно зі списком, в який під порядковим номером 211 був включений ОСОБА_1 . Наказом Львівської митниці ДФС №03 від 07 лютого 2020 року наказ №666 від 21 грудня 2019 року скасовано як такий, що не реалізований з причин відсутності на роботі члена комісії з реорганізації Львівської митниці ДФС, на якого було покладено обов`язок вжиття заходів щодо вручення попереджень про наступне вивільнення, які не були вручені.
10 березня 2020 року голова Комісії з реорганізації Львівської митниці ДФС прийняв наказ №07 від 10 березня 2020 року «Про попередження про наступне вивільнення», яким зобов`язано Комісію з реорганізації Львівської митниці ДФС письмово попередити про наступне вивільнення працівників Львівської митниці ДФС із займаних посад на підставі пункту 4 частини першої статті 83, пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ, зі змінами. В додатку до цього наказу (пункт 172) зазначений ОСОБА_1 , заступник начальника митного поста «Стрий» Львівської митниці ДФС.
10 березня 2020 року ОСОБА_1 вручене під розписку попередження про наступне вивільнення такого змісту: у зв`язку з реорганізацією Львівської митниці ДФС відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18 грудня 2018 року №1200, «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» від 02 жовтня 2019 року №858, з урахуванням особливостей визначених частиною третьою статті 87 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII та частиною шостою статті 492 Кодексу законів про працю України ОСОБА_1 попереджений про звільнення із займаної посади 13 квітня 2020 року на підставі пункту 4 частини першої статті 83, пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу», пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України. ОСОБА_1 також повідомлено про відсутність рівнозначної посади або іншої роботи та виплату вихідної допомоги.