ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 380/1772/21
адміністративне провадження № К/9901/35881/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1, в інтересах якої діє законний представник ОСОБА_2, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду у складі судді Братичак У.В. від 12 квітня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Святецького В.В., Гудима Л.Я., Довгополова О.М. від 29 червня 2021 року,
УСТАНОВИВ:
Вступ
Позивачка отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника. При призначенні пенсії позивачці, відповідачем враховано трудовий стаж матері позивачки 32 роки 10 місяців 09 днів та її батька (годувальника) з 1970 по 1994 роки - 22 роки 10 місяців 23 дні. Опікун позивачки звернулась до відповідача із заявою про зарахування до трудового стажу періоду роботи годувальника (батька) у колгоспі, а саме з 1953 по 1965 роки. Відповідач повідомив опікуна позивачки, що пенсійної справи годувальника в архіві недіючих пенсійних особових справ не знайдено. Опікун позивачки звернулась до відповідача із заявою, у якій просила провести опитування двох свідків, які працювали у колгоспі у період 1953 - 1991 роки для підтвердження страхового стажу померлого годувальника за період роботи у колгоспі 1953 - 1965. На вказане звернення, відповідач повідомив опікуна позивачки, що заслуховувати свідків та зарахувати до стажу період роботи померлого годувальника в колгоспі з 1953 по 1965 роки немає підстав, та послався на пункт 18 Порядку № 637. Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, опікун позивачки звернулась до суду з позовом.
Вирішуючи справу, Суду слід дати відповідь на таке питання: чи допускається, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок відсутності архівних даних з інших причин, ніж у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями, встановлення трудового стажу померлого годувальника на підставі показань не менше двох свідків, які б знали годувальника по спільній з ним роботі при призначенні пенсії у зв`язку із втратою годувальника?
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1, в інтересах якої діє законний представник ОСОБА_2, звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, у якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у встановленні трудового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 на підставі показань двох свідків відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та щодо відмови у зарахуванні до трудового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 період його роботи їздовим у бригаді № 2 колгоспу ім. І. Франка АДРЕСА_1 за період 1953 - 1965 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до трудового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 період його роботи їздовим у бригаді № 2 колгоспу ім. І. Франка АДРЕСА_1 за період 1953 - 1965 роки, встановивши стаж роботи на підставі показань двох свідків, а саме: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2., жительки АДРЕСА_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3., жительки АДРЕСА_1 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській здійснити перерахунок пенсії у зв`язку із втратою годувальника, призначеної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з дня призначення пенсії, з урахуванням встановленого стажу роботи померлого годувальника ОСОБА_3 .
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у зарахуванні до трудового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 період його роботи їздовим у бригаді № 2 колгоспу ім. І. Франка АДРЕСА_1 за 1953 - 1965 роки, що підтверджений на підставі показань двох свідків відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до трудового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 період його роботи їздовим у бригаді № 2 колгоспу ім. І. Франка АДРЕСА_1 за 1953 - 1965 роки, що підтверджений на підставі показань двох свідків відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 28 липня 2019 року перерахунок пенсії у зв`язку із втратою годувальника ОСОБА_1 із врахуванням до трудового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 період його роботи їздовим у бригаді № 2 колгоспу ім. І. Франка АДРЕСА_1 за 1953 - 1965 роки, що підтверджений на підставі показань двох свідків відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що факт втрати пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_3 та відповідно і трудової книжки сторонами не заперечується.
4. Відповідно до пунктів 17, 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
5. Оскільки факт втрати пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_3 та відповідно і трудової книжки сторонами не заперечується, відповідно позивачка мала право підтвердити трудовий стаж померлого годувальника (батька) на підставі показань не менше двох свідків, які б знали його по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу годувальника.
6. В силу приписів статті 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно яких якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв`язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону, перерахунок призначеної позивачці пенсії у зв`язку із втратою годувальника можливий лише не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів.
7. Зважаючи на те, що додаткові документи (заяви двох свідків та копії їх трудових книжок) позивачем подано 28 липня 2020 року, перерахунок пенсії слід здійснити з 28 липня 2019 року.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
8. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року, та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 отримувала пенсію як інвалід 2 групи загального захворювання з 19 березня 1982 року.
10. До травня 2016 року пенсія виплачувалась ОСОБА_6 - опікуну ОСОБА_1 на підставі рішення виконавчого комітету Нежухівської сільської ради народних депутатів від 25 березня 1982 року. У зв`язку зі смертю опікуна 15 травня 2016 року, виплата пенсії припинена.
11. Згідно поданої заяви ОСОБА_2 від 09 лютого 2017 року про зміну одержувача пенсії та на підставі рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області про призначення ОСОБА_2 опікуном сестри ОСОБА_1, поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 з часу її припинення у зв`язку зі смертю попереднього опікуна.
12. З 14 лютого 2017 року на підставі заяви ОСОБА_2, ОСОБА_1 призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
13. При призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 враховано стаж померлого годувальника батька - ОСОБА_3 22 роки 10 місяців 23 дні та стаж матері - ОСОБА_6 32 роки 10 місяців 09 днів.
14. Стаж роботи годувальника батька - ОСОБА_3 обчислено по вироблених людиноднях на підставі довідок від 14 лютого 2017 року № 47, 48, виданих Архівним відділом Стрийської районної державної адміністрації за період роботи ОСОБА_3 з 1970 по 1994 роки на підставі книг обліку розрахунків по оплаті праці.
15. Оскільки, стаж роботи в колгоспі годувальника ОСОБА_3 є набагато більшим ніж з 1970 - 1994 роки та в пливає на розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника, опікун ОСОБА_2 звернулась до Стрийського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з приводу зарахування до трудового стажу періоду роботи батька у колгоспі, а саме 1953 - 1965 роки.
16. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 23 липня 2020 року № 4959-5551/І-02/6-1300/20 повідомило заявницю, що пенсійна справа померлого годувальника, батька ОСОБА_3 залишилась на зберіганні в органах соціального захисту. 04 березня 2019 року за № 2136/02.06-26 Стрийським відділом обслуговування громадян (сервісним центром) скеровано запит в управління праці та соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації з проханням надіслати архівну справу ОСОБА_3 для перерахунку пенсії по втраті годувальника. 03 квітня 2019 року отримано відповідь від 25 березня 2019 року № 01-759 про те, що пенсійної справи в архіві недіючих пенсійних особових справ не знайдено.
17. Так, на звернення опікуна позивача від 19 червня 2020 року щодо долучення показів трьох свідків про стаж роботи годувальника, оскільки відсутня трудова книжка годувальника, відповідач у листі від 16 липня 2020 року № 4727-4779/1-025/8-1300/20 зазначив, що у відповідності до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. За період роботи до 1965 року спільна робота двох свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_7 підтверджується лише за 1963 - 1964 роки, тому повернено долучені заявником заяви вказаних свідків та копії трудових книжок.
18. 28 липня 2020 року опікун позивача повторно звернулась до відповідача із заявою, у якій просила провести опитування двох свідків ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2., жительку АДРЕСА_1, яка працювала у колгоспі ланковою за період 1953 - 1991 роки; ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3., жительку АДРЕСА_1), яка працювала у колгоспі ланковою за період 1953 - 2000 роки, для підтвердження страхового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 за період роботи у колгоспі 1953 - 1965 та долучила заяви свідків, які підтвердили спільну роботу у колгоспі ім. І. Франка с. Завадів з померлими ОСОБА_3 що був їздовим у бригаді № 2, та копії їх трудових книжок.
19. На вказане звернення, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 25 серпня 2020 року № 5785-5803/І-02/8-1300/20 повідомило, що заслухати свідків та зарахувати до стажу період роботи ОСОБА_3 в колгоспі з 1953 по 1965 роки немає підстав, та послався на пункт 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, відповідно до якого відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.