1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

08 серпня 2022 року

м. Київ

справа № 398/901/17

провадження № 51-2023 км 22

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Білик Н.В.,

суддів Кравченка С.І., Остапука В.І.

за участю:

секретаря судового засідання Антонюка Н.В.,

прокурора Вараниці В.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу обвинуваченого ОСОБА_1 на ухвалу Кропивницького апеляційного суду від 13 травня 2022 року у кримінальному провадженні за обвинуваченням

ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше судимого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 309, ч.ч. 2, 3 ст. 185, ч. 1 ст. 263 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 квітня 2022 року продовжено строк застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою обвинуваченого ОСОБА_1 на 60 днів: з 20 квітня до 18 червня 2022 року включно.

Обвинувачений ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на це судове рішення.

Ухвалою Кропивницького апеляційного суду від 13 травня 2022 року апеляційну скаргу повернуто обвинуваченому, оскільки вона подана після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Своє рішення апеляційний суд мотивував тим, що обвинувачений ОСОБА_1, який брав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції із ДУ "Кропивницький слідчий ізолятор", отримав копію ухвали суду першої інстанції 03 травня 2022 року, а тому строк на апеляційне оскарження цього рішення для нього закінчився о 24:00 годині 08 травня 2022 року. Зі штампу на поштовому відправленні убачається, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 подав 11 травня 2022 року. Враховуючи наведене, а також відсутність клопотання обвинуваченого про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, суд дійшов висновку, що скаргу ОСОБА_1 слід повернути апелянту.

Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі обвинувачений просить скасувати ухвалу апеляційного суду. Зазначає, що суд дійшов невірного висновку про пропуск ним строку на апеляційне оскарження, не перевірив належним чином, що він подав апеляційну скаргу до адміністрації слідчого ізолятора у передбачений законом строк, а тому суд порушив вимоги кримінального процесуального закону та його право на оскарження судових рішень.

Позиції інших учасників судового провадження

Прокурор у суді касаційної інстанції підтримав скаргу, просив скасувати судове рішення та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді

Відповідно до вимог ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого. Із будь яких інших підстав касаційний суд не вправі втручатися у рішення судів нижчих ланок.

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. При перевірці доводів касаційної скарги суд виходить із фактичних обставин, встановлених судами.

У касаційній скарзі висуваються доводи щодо порушення апеляційним судом права обвинуваченого на оскарження судового рішення внаслідок неналежної перевірки строків подання ним апеляційної скарги. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення у межах касаційної скарги.

Мотиви суду

Як установлено у п. 1-1 ч. 2 ст. 395 КПК України, апеляційна скарга на ухвалу суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, постановлену під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті, може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення.


................
Перейти до повного тексту